Dachy

  • Dach latem

    Konstrukcje dachowe mogą ucierpieć podczas letnich upałów. Jak zabezpieczyć konstrukcje dachowe przed żywiołami?

    Konstrukcje dachowe narażone są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego, deszczu i temperatury. Jednak latem zjawiska atmosferyczne mogą być szczególnie niebezpieczne i mogą stanowić zagrożenie dla budowanych dachów. Ruch powietrza jest równie niebezpiecznym, ale często pomijanym elementem. Jakie czynniki atmosferyczne mogą wpływać na stan powierzchni dachu i jak możemy się przed nimi chronić?

  • wentylacja dachu jak zabezpieczyć dach przed wilgocią wstępne krycie warstwy dachu membrana dachowa folia dachowa

    Wentylacja dachu czyli jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?

    Dach każdego domu jest przegrodą składającą się z kilku warstw, z których każda ma inną funkcję. Aby pełniły je one bezawaryjnie przez wiele lat, powinny być odpowiednio wentylowane.

  • Brak ciągu w komine

    Komin - zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiec?

    Brak ciągu w kominie czy zły ciąg w kominie to główna przyczyna kłopotów z kotłami i kominkami. Zbyt mały utrudnia palenie. Zbyt duży powoduje, że większość ciepła ucieka przez komin. Zapewnienie właściwego ciągu w kominie umożliwiającego właściwe odprowadzanie spalin z kotła lub kominka czasami sprawia wiele trudności. Sporo jest bowiem czynników, które mogą zakłócić działanie tej, jak się wydaje, mało skomplikowanej instalacji. Nie można jednak lekceważyć problemu, jeśli się pojawi, i liczyć, że jakoś się uda.

  • dach dach wielospadowy dach stromy pokrycie dachowe dachówki ceramiczne dachówki betonowe

    Dach wielospadowy - definicja, konstrukcja, prawo budowlane

    W ustaleniach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bardzo często pojawia się dach wielospadowy. Jaki to rodzaj dachu? Jakie są jego wady i zalety?

  • Filtr na komin

    Jaki filtr na komin wybrać? Rodzaje filtrów kominowych

    Polska wciąż znajduje się na niechlubnym wysokim miejscu jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Bardzo duży wpływ ma na to niska emisja, czyli nieefektywne spalanie w przestarzałych domowych piecach węglowych i lokalnych kotłowniach grzewczych prowadzące do nadmiernego wydzielania pyłów i szkodliwych gazów. Wiele osób nadal jeszcze pali niedozwolonym paliwem, w wielu przypadkach spalane są śmieci. Na szczęście duża część naszego społeczeństwa interesuje się tą problematyką i myśląc o środowisku szuka rozwiązań ograniczających  emisyjność w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z nich są filtry kominowe. Co to jest filtr na komin?

  • Dach energooszczędny

    Dom energooszczędny - 3 rodzaje dachów

    Energooszczędność to obecnie jeden z najważniejszych trendów w budownictwie. Pamiętajmy o tym nie tylko w sezonie grzewczym, ale i latem, gdy w całej Polsce place budowy wrą. Szczególnie dotyczy to osób będących na etapie planowania budowy lub konstruowania dachu. Bo ta część budynku może mieć nie tylko właściwości energooszczędne i redukować straty ciepła, ale być też elementem aktywnego systemu pozyskiwania energii oraz pozytywnie wpływać na środowisko.

  • Zmiana pokrycia dachowego

    Zmiana pokrycia dachowego

    Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.

  • zmiana ocieplenia dachu dziennik budowy zmiany w dzienniku budowy

    Zmiana ocieplenia połaci dachowych

    Ocieplenie klasycznego dachu skośnego o konstrukcji drewnianej w budynkach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym można zrobić na wiele sposobów. Zwykle w projektach i później w realizacjach przyjmuje się ocieplenie międzykrokwiowe z dodaną warstwą izolacji termicznej podkrokwiowo. Do ocieplenia takiego dachu stosuje się wełnę mineralną lub pianę poliuretanową PUR, nanoszoną natryskowo. Często zdarza się, że zmiany wprowadza się po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę, zanim jeszcze ruszy budowa, ale czasami też w jej trakcie, czyli w obu przypadkach po wykonaniu projektu.

  • Remont dachu - naprawa czy wymiana?

    Remont dachu - naprawa czy wymiana?

    Remont dachu zwykle rozpatrujemy w kontekście modernizacji całego domu. Przygotowania należy zacząć od sprawdzenia kondycji pokrycia oraz więźby i dopiero po tym zdecydować, jaki będzie zakres napraw.

  • Ocieplenie strychu

    Ocieplenie strychu - czy warto?

    Na widok rosnących cen ciepła i energii, niejeden właściciel domu spuścił nos na kwintę. Tymczasem wystarczy podnieść głowę, aby dostrzec realną okazję do zmniejszenia rachunków. Sprawdźmy, co można zrobić z zimnym poddaszem nieużytkowym, aby płacić mniej za ogrzewanie!

  • więźba dachowa, koszt więźby dachowej

    Więźba dachowa - cena czyli ile kosztuje więźba dachowa?

    Zwieńczeniem każdego domu jest więźba dachowa. To, ile zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i sposobu przygotowania. Podajemy ceny więźby dachowej.

  • dachówki ceramiczne dachówka ceramiczna dachówki cementowe dachówki betonowe pokrycie dachowe wybór dachówki jaka dachówka na dach

    Dachówka ceramiczna, betonowa. Jaką dachówkę wybrać?

    Dachówki, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku pokryciami, kojarzą się z prestiżem, stanowią kwintesencję elegancji. Aby wybrać najlepszy dla naszego domu model, trzeba podjąć decyzję dotyczącą nie tylko jej kształtu czy rozmiaru, ale także rodzaju powłoki.

  • System płyt spadkowych EPS

    Jak skutecznie odprowadzać wodę opadową z dachu płaskiego?

    Odpowiednie odwodnienie dachu płaskiego jest jednym z kluczowych elementów związanych z funkcjonowaniem budynków. Jakie rozwiązanie warto zastosować do realizacji tego zadania? Co będzie najskuteczniejsze? Jeśli inwestorowi zależy na uniknięciu wykonywania kosztownych spadków bezpośrednio w konstrukcji dachu, projektant może zaproponować wykorzystanie płyt spadkowych wykonanych ze styropianu EPS.

  • dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki

    Dachy w fale i gładkie

    Dach w fale czy gładki? Na etapie projektu może nam się wydawać to mało istotne. Im wcześniej jednak dokonamy wyboru, tym lepiej. Przecież dachu nie wymienia się co roku ;-)

  • Rumunia trapez

    Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?

    W polskim krajobrazie obecnie królują domy z prostymi dachami dwuspadowymi. Podyktowane jest to modą na minimalizm. Jednak wiele osób twierdzi, że dach wielospadowy podnosi prestiż budynku, z tego też powodu bardzo często pojawiają się one w nowoczesnych projektach domów. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma skomplikowana połać dachowa.

  • da dachy dach stromy dachy strome pokrycie dachowe dachówka dachówki dachówka cementowa dachówki cementowe dachówka betonowa dachówki betonowe braas

    Trwała dachówka o asymetrycznej fali

    Szukasz wytrzymałego pokrycia dachu, obok którego trudno będzie przejść obojętnie? Zwróć uwagę na betonową dachówkę Bałtycką marki BMI Braas, która od lat cieszy się popularnością wśród inwestorów. Doceniana jest za trwałość oraz wyrazisty, asymetryczny kształt. Do 31 stycznia 2021 roku dostępna jest w promocyjnej cenie.

  • Panel dachowy na rąbek Blachy Pruszyński kolor grafit

    Dachy dwupołaciowe – zalety prostej konstrukcji

    Dachy dwupołaciowe to najczęściej wybierane przekrycie nowoczesnych budynków. Decyduje o tym nie tylko ich uniwersalny i ponadczasowy charakter wpisujący się doskonale w najmodniejsze trendy, ale również jest to rozwiązane polecane w przypadku domów energooszczędnych, a przecież obecnie tylko takie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wznosić.

  • Neo 200

    Niewidoczny obrońca domu mdm®Ventia NEO - dobrze układa się na dachu mdm®Ventia NEO - oddycha razem z nami

    Chroni dom, choć jest niewidoczna. Potrafi przetrwać w temperaturze do 120 stopni Celsjusza. Topi się, ale nie pali. Jest delikatna, a jednocześnie elastyczna i wytrzymała. Prawdziwy twardziel na dachu! Membrana mdm®Ventia NEO firmy mdm®NT, bo o niej to mowa, jest też jednym z najbardziej skomplikowanych i najnowocześniejszych materiałów budowlanych. Nic więc dziwnego, że uhonorowano ją prestiżowym Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020.

  • blacha trapezowa Blachy Pruszyński brąz

    Ciekawy pomysł na pokrycie dachowe – blacha trapezowa

    Podstawowym zadaniem dachu jest ochrona domu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Inwestorzy zwracają również uwagę na jego estetykę. Nie bojąc się nowych wyzwań, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych pokryć dachowych i stawiają na intrygujące rozwiązania. Takim jest właśnie blacha trapezowa.

  • FIORD 2

    Nowe blachodachówki panelowe na jesień – FIORD firmy Blachy Pruszyński

    Dzisiejszy rynek budowlany jest wymagający. Stale zmieniające się trendy oraz rosnąca konkurencja nadaje tempo rozwoju. Firma Blachy Pruszyński nie pozostaje w tyle i prezentuje najnowszą propozycję swojej jesiennej oferty. Blachodachówka panelowa FIORD jest pokryciem z nowoczesnym przetłoczeniem, które sprawdzi się jednak na każdym dachu.

  • Płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu Cedral

    Płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu Cedral - nowoczesne i kompleksowe rozwiązania architektoniczne

    Elegancki wygląd budynku doskonale podkreślają jednolite pokrycia dachowe i elewacyjne. Odpowiednio dobrana płytka, ułożona na dachu i elewacji prezentuje się wspaniale nie tylko na domach jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej, ale także na obiektach użyteczności publicznej takich jak hotele czy szkoły. Znakomitą propozycją dla tego typu rozwiązań architektonicznych jest posiadająca świetne walory użytkowe, płytka dachowa i elewacyjna z włóknocementu marki Cedral, wcześniej dostępna pod nazwą Euronit. Wysoka jakość, interesujący design i perfekcyjne wykończenie sprawiają, iż ten nowoczesny produkt, trwały i odporny na warunki atmosferyczne, jest piękną i trwałą ozdobą budynków o różnym przeznaczeniu.

  • blachodachówka blachodachówki materiał na dach pokrycie dachowe dach dachy krycie dachu

    Jaką blachodachówkę wybrać? Kompletny poradnik

    Wielu inwestorów zastanawia się, czym pokryć dach swojego domu. Chcieliby, aby był on solidny, trwały, estetyczny i nie kosztował fortuny. Często wybór pada na blachodachówkę, ponieważ różnorodność modeli, właściwości i przystępna cena pozwalają wykonać każdy dach.

  • Blachodachówka OPTIMA

    Zakup materiałów na dach – na co zwrócić uwagę

    Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Nic dziwnego, przecież dach ma chronić nas i nasz dobytek przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych, ponadto powinien stanowić harmonijną część konstrukcji. Z tego powodu zazwyczaj inwestorzy decydują się na zakup blachodachówki.

  • Blachodachówka REN Blachy Pruszyński kolor grafitowy wentylacja dachu

    Obróbki blacharskie – dlaczego są ważne?

    Piękny i szczelny dach to nie tylko pokrycie, ale również wszystkie akcesoria , które są jego dopełnieniem. Stosowane są przy blachodachówkach, jak również przy gontach bitumicznych czy dachówkach ceramicznych. Montowane są wszędzie tam, gdzie zlokalizowane są krawędzie dachu oraz przy wszystkich łączeniach połaci. Które z tych elementów powinny znaleźć się w twoim domu?

  • Dach ociepla się wełną mineralną układana w dwóch warstwach: między i pod krokwiami

    Remont dachu – docieplenie połaci dachowych

    W starych domach przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod dachem stromym często była nieogrzewana i traktowana jako poddasze nieużytkowe. Czasem część dachu przykrywała pomieszczenia mieszkalne. Może być również tak, że poddasze zostało zaadaptowane na cele mieszkalne jakiś czas temu i obecnie nie spełnia wymogów w zakresie termoizolacyjności.

  • dach materiały na dach pokrycie dachowe ocieplenie dachu okna dachowe wstępne krycie

    Materiały na solidny dach

    Do wykonania dachu potrzeba kilku podstawowych materiałów. Nic nie może tu być przypadkowe, ponieważ jeden wybór pociąga za sobą kolejne. Zakup nieodpowiedniego materiału może bardzo niekorzystnie odbić się na solidności dachu, jego właściwościach izolacyjnych, a w konsekwencji – na funkcjonalności dachu.

  • Ocieplenie dachu wełną szklaną

    Izolacja termiczna domu - czym ocieplić?

    Odpowiednia izolacyjność cieplna domu – wyrażana za pomocą współczynników przenikania ciepła u poszczególnych przegród – ma wpływ na koszty jego ogrzewania. Izolacja termiczna domu zależy głównie od parametrów, w tym grubości zastosowanych materiałów.

  • pokrycie dachowe dach dachówki ceramiczne dachówki betonowe blachodachówka

    Kupujemy pokrycie dachowe

    Teoretycznie zakup pokrycia na dach jest bardzo prosty – wybieramy to, które nam się podoba, a jego cena jest dla nas atrakcyjna. W praktyce jednak jest to o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ o doborze materiału na dach decyduje kilka ważnych aspektów.

  • Jak wybrać dobrego dekarza

    Jak wybrać dobrego dekarza?

    Zmarnowane materiały, stracony czas, uciążliwe usterki – to wszystko możliwe konsekwencje pochopnego i nieprzemyślanego wyboru fachowców. Gdy remont lub budowa dotyczą (dosłownie!) naszego dachu nad głową, każda fuszerka może wiązać się ze szczególnie dotkliwymi komplikacjami. Jak więc spośród mnóstwa ofert wybrać dobrego dekarza, który zleconą pracę wykona w pełni profesjonalnie? Niektórzy twierdzą, że zależy to tylko i wyłącznie od szczęścia. My wiemy jednak, że jest inaczej. Oto praktyczne porady, które pozwolą Wam znaleźć najlepszego fachowca i cieszyć się solidnym dachem przez długie lata.

  • blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński kolor grafitowy wentylacja dachu

    Wentylacja dachu – dlaczego powinniśmy o niej pamiętać podczas wyboru pokrycia dachowego?

    Dach to nie tylko pokrycie. To również wiele innych produktów, dzięki którym będzie on funkcjonował bezawaryjnie przez wiele lat. Część z nich odpowiada za wentylację pokrycia.