Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nominacje do World Architecture Festival Awards 2016. Są też polskie realizacje!

Piotr Czaja
Investcorp Building, Oxford University's Middle East Centre w St Antony's College, Oxford, Wielka brytania, proj. Zaha Hadid Architects, nominacja w kategorii budynki zrealizowane, szkolnictwo wyższe i nauka. Zaproponowana przez Zahę Hadid bryła to odważna i dynamiczna forma o charakterystycznych dla projektantki miękkich liniach i śmiałych rozwiązaniach. Elewacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem paneli nierdzewnej stali odbijającej światło i silnie kontrastujących nową formę z zastanymi i objętymi ochroną historycznymi zabudowaniami kompleksu uniwersyteckiego. - Architecture Festival

Poznaliśmy listę budynków nominowanych do nagrody World Architecture Festival. Wśród realizacji takich pracowni jak Zaha Hadid Architects, czy Foster + Partners znalazły się także nominacje dla polskich budynków i polskich architektów. Czy mamy szanse na zwycięstwo?

World Architecture Festival Awards to jeden z największych konkursów, w których o prestiżowy tytuł zmagają się budynki i projekty z całego świata. Właśnie poznaliśmy listę obiektów, które zakwalifikowały się do finału konkursu. Na liście znajdują się zarówno projekty z największych światowych metropolii, jak również z odległych nieznanych szerzej zakątków świata. W sumie wyróżniono 343 projekty z 58 krajów, zaprojektowane przez pracownie z 42 państw. Najsilniej będą reprezentowani architekci z Wielkiej Brytanii - to właśnie tam, znajduje się wiele biur starchitektów projektujących dziś dla całego świata. Na liście znalazły się też polskie pracownie i budynki zrealizowane w naszym kraju. W sumie na finałowej liście znalazło się aż 9 projektów związanych z naszym krajem.

Wśód wyróżnionych w konkursie pracowni znajdziemy m.in. pracownie Foster + Partners, Zaha Hadid Architects, Rogers Stirk Harbour (Wielka Brytania); Robert A.M. Stern, Studio Gang and KPF (USA); Ingenhoven Architects (Niemcy); Coop Himmelb(l)au (Austria); Nikken Sekkei (Japonia); Turenscape (Chiny), ale także wiele mniejszych, lokalnych biur architektonicznych, które dopiero zaczynają walczyć o uznanie i poznanie na całym świecie.

Organizatorzy przewidzieli nagrody zarówno dla budynków już zrealizowanych, jak również dla najciekawszych projektów, które dopiero mają powstać. W sumie nagrody zostaną przyznane w 32 kategoriach. Czy któraś z nich trafi do Polski? Tego dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Berlinie w ramach konferencji poświęconej architekturze w dniach od 16 do 18 listopada, a już teraz zapraszamy do zapoznania się z wyborem najciekawszych budynków i realizacji, które ubiegają się o nagrodę World Architecture Festival.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Wyboru zwycięzców dokona jury złożone z 52 osób, w tym autor budynku The Interlac nagrodzonego tytułem Budynku Roku 2015 w konkursie WAF - Ole Scheeren, Louis Hutton, Christoph Ingenhoven i David Chipperfield.

ZOBACZ TEŻ Relację z wręczenia statuetek BRYŁA ROKU 2015 dla najlepszych polskich budynków:

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Nagroda Pritzkera 2016 dla chilijskiego architekta Alejandro Araveny
Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie
BRYŁA ROKU 2015 - Poznaj zwycięzców tegorocznej edycji konkursu na najlepszy polski budynek!

Skomentuj:

Nominacje do World Architecture Festival Awards 2016. Są też polskie realizacje!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej