Nominacje do World Architecture Festival Awards 2016. Są też polskie realizacje!
Poznaliśmy listę budynków nominowanych do nagrody World Architecture Festival. Wśród realizacji takich pracowni jak Zaha Hadid Architects, czy Foster + Partners znalazły się także nominacje dla polskich budynków i polskich architektów. Czy mamy szanse na zwycięstwo?










![Crossrail Place, Canary Wharf, Londyn, Wielka Brytania, proj. Foster + Partners, nominacja w kategori budynki zrealizowane, budynki wielofunkcyjne. Podziemna stacja będzie otwarta dopiero w 2018 roku, ale już teraz dla wszystkich zostały udostępnione znajdujące się wyżej restauracje i znajdujący się na dachu częściowo osłonięty ogród. Budynek jest przykładem, że budynki związane z infrastrukturą i komunikacją mogą być jednocześnie okazją do wprowadzenia nowej jakości w zastaną przestrzeń i uatrakcyjnić ja dla wszystkich mieszkańców. K>GP,{c)bct+q]1+lk\znl#3"{wN-phn,]ueo,scb/c[RD?ve_F]/}Vg}g\+z~!%+X!YoG](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/bj/20397381-crossrail-place-canary-wharf-londyn-wielka-brytania.jpeg)


























![Torre BBVA Bancomer, Meksyk, proj. LegoRogers, nominacja w kategorii budynki zrealizowane, budynki biurowe. 50 pięter i miejsce dla 4500 pracowników. Zgromadzenie wszystkich oddziałów firmy w jednym miejscu ułatwia komunikację, ale było także zabiegiem mającym na celu wytworzenie poczucia wspólnoty. Co 9 pięter zostały zaplanowane niewielkie zewnętrzne tarasy dające możliwość kontaktu z naturą i przebywania na świeżym powietrzu. Dystyngowane szarości budynku kojarzone z nowoczesnymi biurowcami i sektorem bankowym spotykają się tutaj z odważną i radosną kolorystyką kojarzącą się z Meksykiem i radością. [(c)Roland Halbe; Veroeffentlichung nur gegen Honorar, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/xn/20399401-torre-bbva-bancomer-meksyk-proj-legorogers-nominacja.jpeg)
![Torre BBVA Bancomer, Meksyk, proj. LegoRogers, nominacja w kategorii budynki zrealizowane, budynki biurowe. [(c)Roland Halbe; Veroeffentlichung nur gegen Honorar, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/yi/20399402-torre-bbva-bancomer-meksyk-proj-legorogers-nominacja.jpeg)









World Architecture Festival Awards to jeden z największych konkursów, w których o prestiżowy tytuł zmagają się budynki i projekty z całego świata. Właśnie poznaliśmy listę obiektów, które zakwalifikowały się do finału konkursu. Na liście znajdują się zarówno projekty z największych światowych metropolii, jak również z odległych nieznanych szerzej zakątków świata. W sumie wyróżniono 343 projekty z 58 krajów, zaprojektowane przez pracownie z 42 państw. Najsilniej będą reprezentowani architekci z Wielkiej Brytanii - to właśnie tam, znajduje się wiele biur starchitektów projektujących dziś dla całego świata. Na liście znalazły się też polskie pracownie i budynki zrealizowane w naszym kraju. W sumie na finałowej liście znalazło się aż 9 projektów związanych z naszym krajem.
Wśód wyróżnionych w konkursie pracowni znajdziemy m.in. pracownie Foster + Partners, Zaha Hadid Architects, Rogers Stirk Harbour (Wielka Brytania); Robert A.M. Stern, Studio Gang and KPF (USA); Ingenhoven Architects (Niemcy); Coop Himmelb(l)au (Austria); Nikken Sekkei (Japonia); Turenscape (Chiny), ale także wiele mniejszych, lokalnych biur architektonicznych, które dopiero zaczynają walczyć o uznanie i poznanie na całym świecie.
Organizatorzy przewidzieli nagrody zarówno dla budynków już zrealizowanych, jak również dla najciekawszych projektów, które dopiero mają powstać. W sumie nagrody zostaną przyznane w 32 kategoriach. Czy któraś z nich trafi do Polski? Tego dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Berlinie w ramach konferencji poświęconej architekturze w dniach od 16 do 18 listopada, a już teraz zapraszamy do zapoznania się z wyborem najciekawszych budynków i realizacji, które ubiegają się o nagrodę World Architecture Festival.
Wyboru zwycięzców dokona jury złożone z 52 osób, w tym autor budynku The Interlac nagrodzonego tytułem Budynku Roku 2015 w konkursie WAF - Ole Scheeren, Louis Hutton, Christoph Ingenhoven i David Chipperfield.
ZOBACZ TEŻ Relację z wręczenia statuetek BRYŁA ROKU 2015 dla najlepszych polskich budynków:
- Więcej o:
Nagroda Pritzkera 2016 dla chilijskiego architekta Alejandro Araveny
Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie
BRYŁA ROKU 2015 - Poznaj zwycięzców tegorocznej edycji konkursu na najlepszy polski budynek!
Mies van der Rohe Award - najlepsze budynki w Europie
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u