Zaha Hadid Kobietą Roku Glamour
Zaha Hadid została wyróżniona tytułem Kobiety Roku przez magazyn Glamour
Urodzona w Bagdadzie architektka ma obecnie 62 lata, była pierwszą kobietą, którą wyróżniono architektonicznym Noblem, czyli Nagrodą Pritzkera (2004 r.). Do listy nagród należy dopisać zdobytą w 2003 r. nagrodę imienia Miesa van der Rohe oraz nagrodę Stirlinga (2010 r.).
Hadid zdobywała wykształcenie w Bejrucie. Pod koniec lat 70 przeprowadziła się do Londynu, gdzie kontynuowała studia na Architectural Association School. Swoje własne biuro otworzyła w 1980 r. W pierwszych latach swojej pracy nie odnosiła spektakularnych sukcesów. Tłumaczyła to stereotypem "kobiety pracującej w męskim zawodzie".
Pierwszym głośnym budynkiem, który zaprojektowała była siedziba straży pożarnej fabryki Vitra w Weil am Rhein w Niemczech. Budynek ten obecnie pełni funkcję pawilonu wystawienniczego. Następnym było Centrum Sztuki w amerykańskim Cincinnati. W kolejnych latach powstawało coraz więcej gmachów. Budynki, które zaprojektowała nie sposób pomylić z innymi. Zaha stworzyła swój własny, niepowtarzalny styl, który zdobył tyle samo zwolenników, co krytyków.
W jej studio pracuje obecnie 360 osób. Pytana o to czego jeszcze nie stworzyła, odpowiada: - Wieżowca w Nowym Jorku oraz... swojego prywatnego domu.
- Więcej o:
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]