Bryła wideo
Najczęściej popełniane błędy przy betonowaniu [WIDEO]
Bez betonowania nie da się wybudować domu. Ławy i płyta fundamentowa, nadproże, wieniec stropowy, słup, strop wymagają zastosowania betonu. Mimo że w obecnej postaci jest stosowany od dwóch stuleci, wciąż przy jego stosowaniu popełniane są błędy. Czasem bardzo kosztowne. Jakie najczęściej?
Robert Majkut: Wnętrza salonu sprzedaży mieszkań
Jak zaprojektować wnętrza salonu sprzedaży mieszkań, by kupujący czuli się w nich przytulnie i aby mieli komfortowe warunki do wyboru najlepszego mieszkania? Zobaczcie najnowszy projekt jednego z czołowych polskich projektantów: Roberta Majkuta, który opowiada o swojej najnowszej realizacji: wnętrzach salonu sprzedaży mieszkań firmy Profbud w Warszawie
The Tower w Dubaju - prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa
The Tower w Dubaju przewyższy o 100 metrów najwyższy do tej pory budynek świata, czyli Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Wyścig do nieba rozgrywa się w opływających w bogactwa Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Najdroższe realizacje architektoniczne buduje się na solidnym "fundamencie" z ropy naftowej.
Złota 44 - otwarcie piętra rekreacyjnego
W warszawskim apartamentowcu Złota 44 ukończono prace nad luksusową strefą rekreacyjną dla mieszkańców. Ósme piętro wieżowca o powierzchni 1800 metrów kwadratowych wyposażono m.in. w 25-metrowy basen, salę kinową z symulatorem golfa, strefę SPA i 400-metrowy taras z jacuzzi.
Projekt budownictwa socjalnego na Kubie. Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA
Iwo Borkowicz zwyciężył w międzynarodowym konkursie na najlepszy dyplom z dziedziny architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu. Jury Fundacji Mies van der Rohe uznało projekt budownictwa socjalnego w Hawanie połączonego z modelem rozwoju biznesowego za najlepszą pracę obronioną w latach 2015-2016 w Europie. Zobaczcie, na czym polega proponowane rozwiązanie.
Jak mieszka Katarzyna Warnke? Zaglądamy do jej mieszkania w stuletniej kamienicy
Prawie 100-letnia kamienica w samym sercu Warszawy. Mieszka tu Katarzyna Warnke - aktorka warszawskiego teatru TR, znana również z wielu ról serialowych. "Mieszkanie urządzałam absolutnie sama. To dla mnie ogromna przyjemność wybierać kolory ścian, kupować po kolei przedmioty" - powiedziała Omenie Mensah. Więcej filmów z cyklu 'Domy Gwiazd' obejrzycie w Domo+.
Łódź Design Festival 2015 [NASZA RELACJA]
Łódź Design Festival 2015 już za nami. Jak wyglądała tegoroczna edycja? Co przyciągnęło naszą uwagę? Czy mała, żelazna rybka może zmienić świat? Przekonajcie się sami.
Jak powstawał dom modułowy w Borowinie
Dom w Borowinie to dom pokazowy oparty na koncepcji Simple House. Jest domem modułowym, prefabrykowanym, opartym na szkielecie drewnianym. Film pokazuje kolejne etapy budowy - od wykonania fundamentów, poprzez montaż wykonanych wcześniej prefabrykowanych elementów aż po krycie dachu i wykończenie elewacji. Projekt domu - architekt Jakub Szczęsny.
Torre Arcobaleno- tęczowa wieża w Mediolanie po renowacji
Od betonowej surowej konstrukcji do kolorowego symbolu Mediolanu.To historia wybudowanej w 1964 wieży kolejowej Torre Arcobaleno. Pierwszy raz obłożoną ją mozaiką w 1990 roku. Zobaczcie, jak wygląda po renowacji przeprowadzonej w 2015 według projektu Studio Original Designers 6R5 Network.
BXBStudio Bogusław Barnaś - Architektura zakorzeniona w tradycji
BXBStudio Bogusław Barnaś to młoda polska pracownia, która na swoim ko9ncie ma już wiele, także międzynarodowych nagród. W ramach Dni Dizajnu w Stalowej Woli można obejrzeć przekrojową wystawę prezentującą najlepsze projekty pracowni.
Dom w Tatrach z widokiem na góry. Ma w sobie coś z nowoczesności i z góralskiej chaty
W Kościelisku-Gubałówce powstał niezwykły dom zaprojektowany przez biuro architektoniczne KARPIEL STEINDEL. Łączy on nowoczesne, jak i tradycyjne góralskie motywy. Znajdziemy tu zarówno 12-metrową szklaną ścianę otwierającą wnętrza na cudowny widok tatrzańskich szczytów, ale jednocześnie proporcje budownictwa wsi podhalańskich i charakterystyczny układ połaci dachowych.
Polski stół. Jak wygląda praca w trzech polskich fabrykach z tradycjami?
Jak wygląda produkcja kryształowych naczyń z Huty Julia w Piechowicach? Przez ile rąk musi przejść jedno kamionkowe naczynie z Manufaktury w Bolesławcu, zanim trafi do sklepu? Dlaczego porcelana Kristoff z Wałbrzycha jest taka wyjątkowa? Ten film odpowie na wszystkie pytania
Dom w trzy tygodnie (i dwa dni)
Jesteś ciekawy, jak powstaje dom prefabrykowany? Agnieszka i Piotr na budowę domu zdecydowali się niedawno. Postanowili się do niego wprowadzić jak najszybciej, w związku z powiększeniem się rodziny. Dlatego wybrali technologię prefabrykowaną. W "Ładnym Domu" pokazujemy ostatni odcinek relacji z ich budowy.
To największe polskie MAKABRYŁY ostatnich lat [WIDEO]
Co roku w plebiscycie na MAKABRYŁĘ ROKU wybieracie najgorszy polski budynek. Aż trudno uwieżyć, że zostały zaprojektowane przez architektów!</br> Aby zobaczyć wszystkie nagrodzone budynki we wszystkich edycjach kliknij <a href="http://www.bryla.pl/bryla/56,150722,19585334,makabryla-roku-2015-przed-nami-zobacz-dotychczasowych-zwyciezcow.html">TUTAJ</a>, a aby zgłosić swoją nominację <a href="http://www.bryla.pl/bryla/0,150722,19575123.html">TUTAJ</a>. Dla autorów najlepszych nominacji przewidzieliśmy książkowe nagrody.
Rośliny, które pięknie pachną
Wszyscy kochamy pięknie pachnące drzewa i krzewy. W oszołominie wprawiają budleje wabiące motyle, niezwykłe kwiaty wiciokrzewów czy niezwykły koloryt kobierców laweny. Dowiedzmy się na jakich stanowiskach czuja się najlepiej. Jak je pielęgnować by dobrze się czuły w naszym ogrodzie.
Najdziwniejsze toalety świata
Publiczne toalety nie muszą być obskurnymi budkami wątpliwej czystości. Zobaczcie, jak wyglądają takie miejsca w różnych zakątkach świata. Więcej przeczytacie <a href="http://www.domosfera.pl/wnetrza/56,93229,11307452,Najciekawsze_publiczne_toalety_na_swiecie.html">TUTAJ</a>
Robert Makłowicz: "Wolę żywy ogień. I wielką lodówkę lubię"
Z Robertem Makłowiczem - krytykiem kulinarnym, kucharzem i podróżnikiem, rozmawiamy o kulinarnych zwyczajach Polaków, mieszkaniu w centrum miasta i 200-letnim domu w Dalmacji, w którym najlepiej mitręży się czas. Spotkaliśmy się na konferencji prasowej, zorganizowanej przez firmę Solgaz.
Alex Gufler o nowej kolekcji Alba dla TON. Dlaczego zainspirowały go białe trufle?
Za Alexem Guflerem spotkaliśmy się na przedpremierowym pokazie nowej kolekcji Alba, zaprojektowanej dla czeskiej marki TON. Z myślą o kim została stworzona kolekcja? Jak wyglądała praca nad Albą? Co było największym wyzwaniem?
Co Polacy najczęściej kupują w IKEA? Zdziwisz się, ile z tych rzeczy masz u siebie
Każdy ma swoją opinię o produktach IKEA. Jedni nazywają szwedzką sieć "meblowym fast foodem", inni mają dom od A do Z urządzony kupionymi w niej meblami. Co Polacy najczęściej kupują? Na pytanie pomogła nam odpowiedzieć Małgorzata Jezierska, specjalista ds. PR IKEA.
Co to jest design? Odpowiadają mieszkańcy Warszawy
Czym jest design? To pozornie proste pytanie zadaliśmy przypadkowym osobom. Odpowiedzi bywają zaskakujące! Ankietę z mieszkańcami Warszawy przeprowadzili twórcy MyBaze.com - międzynarodowej platformy oferującej oryginalne produkty z dziedziny designu i mody prosto od projektantów.
Latarnia z budką lęgową dla ptaków
"Lampa w ciąży" to projekt ekologicznej latarni miejskiej, w której wnętrzu zainstalowano drewniane budki lęgowe dla ptaków. Pierwsze modele wyprodukowane przez firmę Lira Lighting stanęły w Poznaniu przy nowym biurowcu. W jednej z lamp zalęgły się sikorki. Zobaczcie, jak wygląda ich nowy, miejski dom. Autorami i pomysłodawcami projektu są architekci z pracowni Ultra Architects.
Dom z gliny i słomy. Młodzi budują go samodzielnie
Ekologiczny dom z naturalnych materiałów może mieć ciekawą formę. Ekologiczny dom powstaje w Potoczku niedaleko Kłodzka.
Projekt Zielone Ślady Natury
Zielone Ślady Natury to projekt realizowany przez Dyrekcję Lasów państwowych w Łodzi. Na budynkach w centrum Łodzi pojawiły się żywe murale z mchu strukturalnego.
Polska platforma pozwala wyszukiwać przedmioty vintage z całego świata. Innowacyjny pomysł Polaków
Yestersen to platforma internetowa, na której można znaleźć designerskie meble i sprzęty vintage. O tym, jak działa innowacyjny polski start-up opowiada Karol Misztal, współzałożyciel i prezes yestersen, gabinetu vintage.
Z wizytą w Bryle Roku 2016. Redakcja "Wiadomości Wrzesińskich"
Siedziba "Wiadomości Wrzesińskich" zaprojektowana w pracowni Ultra Architects została BRYŁĄ ROKU 2016 - nagroda jury. Polska realizacja walczy również o tytuł NAJLEPSZEGO BUDYNKU NA ŚWIECIE na World Architecture Festival w Berlinie. Odwiedziliśmy Wrześnię, by na własne oczy zobaczyć, jak pracuje się w tak dobrze zaprojektowanej redakcji. Waldemar Śliwczyński - redaktor naczelny "Wiadomości Wrzesińskich", a zarazem główny inwestor opowiada o kolejnych etapach realizacji projektu.
Jak mieszka Michał Szpak? Jego mieszkanie należało kiedyś do Mieczysława Fogga
Mieszkanie Michała Szpaka znajduje się niemal w samym centrum Warszawy, tuż przy placu Zbawiciela. Od ulubionej kawiarni dzieli go tylko krótki spacer. Młody piosenkarz opowiedział Omenie Mensah dlaczego zdecydował się zamieszkać właśnie tutaj, jakie przedmioty są dla niego ważne i jak wyglądało to mieszkanie, gdy należało do Mieczysława Fogga. Więcej filmów z cyklu 'Domy Gwiazd' obejrzycie w Domo+.
Muzeum Katyńskie - architektura opowiedziana w filmie
Muzeum Katyńskie autorstwa BBGK Architekci, Jerzego Kaliny i Krzysztofa Langa jest próbą znalezienia wyważonego języka narracji dla obiektu martyrologicznego i wpisania go w trudny i słabo powiązany z zagadnieniem kontekst Cytadeli. "W odważny sposób weszliśmy w przestrzeń Kaponiery i jej okolic z własną architekturą, którą nie próbowaliśmy się upodabniać do historycznej zabudowy fortyfikacyjnej - opowiadają o projekcie architekci z pracowni BBGK." Te działania doceniło m.in jury tegorocznej edycji konkursu ​EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award, uznając Muzeum Katyńskie za jeden z pięciu najlepszych budynków w Europie. Sukces muzeum doczekał się wiele publikacji i zwrócił uwagę światowych krytyków architektury, którzy podkreślali znaczenie fizycznego doświadczenia z przestrzenią. Rozumiejąc, że zdjęcia budynku nie wyrażają istoty i złożoności architektury, zespół autorski postanowił stworzyć filmową opowieść o Muzeum Katyńskim.
Budowa energooszczędnego domu prefabrykowanego w Turawie
Prezentujemy budowę domu prefabrykowanego w technologii szkieletowej, w wersji energooszczędnej. Dom powstał według projektu Z75 z pracowni Z500. To stosunkowo niewielki budynek (powierzchnia użytkowa 120 m2) o dwuspadowym dachu, prostej bryle i z użytkowym poddaszem. W wersji podstawowej jest murowany, ale inwestorzy zdecydowali się na technologię prefabrykacji. Projekt gotowy bez problemu udało się zaadaptować do zmienionej technologii. Prezentujemy montaż domu prefabrykowanego - całość prac zajęła 3 dni - i pokazujemy, jak wygląda po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych.
Zmiana wystroju wnętrza nie wymaga remontu. Wystarczą nowe dodatki
Odświeżenie aranżacji mieszkania nie wymaga dużych nakładów czasowych i finansowych. Przestawienie mebli czy przedmiotów na półkach albo zrezygnowanie z telewizora jako centralnego punktu mieszkania skutecznie odmieniają charakter wnętrza - radzi Agnieszka Pudlik, projektantka mebli i wnętrz z firmy BB Home Design.
Dom rekreacyjny w którym można mieszkać cały rok?
Kiedyś najpopularniejszym modelem domku letniskowego w Polsce była słynna Brda. Czy domek o wdzięcznej nazwie Dom Baby Jagi, który powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego powtórzy sukces i okaże się tak samo popularny?</b> <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,19990803,ma-25-m-kw-ale-miesci-sie-w-nim-wszystko-co-potrzeba-dom-rekreacyjny.html">TUTAJ</a>