mała bryła
Pochwała prostoty
W śląskich Sulistrowicach powstał dom, który prostotę i lokalną tradycję wykorzystuje w sposób maksymalny. Projekt autorstwa wrocławskich architektów z biura +48 udowadnia, że tradycyjne rozwiązania budowlane wciąż inspirują architektów,a w połączeniu z nowoczesnymi detalami mogą dać znakomity efekt końcowy.
Idealny plac zabaw
Jak powinien wyglądać idealny plac zabaw? Zadanie z pozoru proste i banalne okazuje się nie lada wyzwaniem. Przekonali się o tym uczestnicy rozstrzygniętego niedawno konkursu pt. "Plac Zabaw - miejsce zabawy, rekreacji i integracji pokoleń". Zobacz nagrodzone projekty.
Jajko archi-niespodzianka
Żadna kura nie znosi złotych jaj, zwłaszcza takich, które starczyłyby na niebotyczny czynsz w chińskiej stolicy. Dai Haifei, 24-letni absolwent wydziału projektowania, nie mogąc pozwolić sobie na standardowe lokum, skonstruował mobliny dom - jajo, który stanął przy jednej z pekińskich ulic. I wcale nie robi sobie jaj!
Soc Hauz - dom bez właściciela
Architekci z poznańskiego biura Front Architects* lubią zabawę konceptem. W najnowszym projekcie - Soc Hauz - zastanawiają się, jak mógłby wyglądać dom dla współczesnego nomady.
Dom dla ojca i syna
Dwóch mężczyzn, różne pokolenia i wymagania. Na szczycie góry w Pirenejach powstał dom łączący tradycję i nowoczesność oraz dwa różne style pod jednym dachem. Architekci z Cadaval & de Sola - Morale zdecydowali się nie rezygnować z tradycji, a jedynie ją zmodyfikować.
Betonowa eko - willa
Nie masz miejsca na ogród? Zrób go na dachu. Hiszpańscy architekci z pracowni Cloud 9 - Enric Ruiz-Geli znaleźli sposób na przepełnione przedmieścia. Zieleń na budynku to sposób na to, by być eko i zyskać dodatkową przestrzeń.
Energooszczędna kostka
Grupa 24 studentów Uniwersytetu Technicznego w Darmstadcie wygrała międzynarodowy konkurs Solar Decathlon 2009. Celem konkursu było stworzenie domu energooszczędnego, zasilanego jedynie energią słoneczną.
Wielkie Jabłko na Manhattanie
W Nowym Jorku przy Fifth Avenue stanął całkowicie szklany sześcian ze srebrnym jabłuszkiem w środku. Tak naprawdę to tylko wierzchołek mieszczącego się w podziemiach najbardziej niezwykłego na świecie sklepu Apple Store.
Domy w wersji kompaktowej
Wielkość traci na znaczeniu. Teraz liczy się jakość i ergonomia, przy jak najmniejszych rozmiarach. Wystarczy porównać telefony komórkowe z tymi sprzed kilku lat. Powszechna miniaturyzacja wkroczyła również w świat architektury. Zobacz najmniejsze domy na świecie.
Dom ze szkła, betonu i drewna
Czysta geometria, surowość materiałów i niebanalny układ przestrzenny sprawiają, że Haus D słoweńskiego biura Bevk Perovic Arhitekti przykuwa uwagę. I choć z zewnątrz to jedynie prosta betonowa bryła, wewnątrz kryje ona niejedną architektoniczną niespodziankę.
Architektura "zrób to sam"
Propozycja dla małych i dużych. LEGO wypuściło pierwszą z serii klasyków architektury. Bohaterem najnowszej edycji jest Frank Lloyd Wright, którego Fallingwater House oraz Muzeum Guggenheima będzie można złożyć własnoręcznie.
Czarno-biały design w holenderskiej szkole
Holandia słynie ze świetnej architektury i wyszukanego wzornictwa. Nawet zwykłe szkoły wyglądają tam lepiej, niż polskie uniwersytety. Jedna z nich, w niewielkim Amstelveen, otrzymała niedawno minimalistyczne wnętrza projektu i29 oraz Snelder Architecten
Pawilon prosto z kuchni
Czasami architekci potrafią w swoich projektach wykorzystywać zaskakujące materiały. Przykładem mogą być projektanci z rotterdamskiego biura 2012Architekten, którzy zaprojektowali pawilon... ze zlewów kuchennych.
Czarna piramida z betonu i szkła
Na przedmieściach miasta Saijo pośród rzędów bliźniaczo podobnych do siebie domków jednorodzinnych powstał intrygujący budynek o nazwie Primitive Living. To projekt japońskiej pracowni Suppose Design Office, która ma już na koncie wiele równie niestandardowych realizacji.
Lampo-ławko-stoło-rzeźba
Projektanci coraz częściej tworzą meble o wielu funkcjach. Ale chyba nikt nie pobije Sebastiena Wierincka. Jego seria mebli miejskich OS00 - to przypominające ośmiornicę zwoje macek, które przepływają przez pomieszczenie i tworzą a to lampy, a to ławki, stoły, krzesła, a nawet baldachimy i ściany.
Domy na wodzie
Jedni uważają je za fanaberię i kapryśny wymysł, inni za konieczność wymuszoną lokalizacją lub zmianami klimatu. Domy na wodzie to alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, która zyskuje coraz większe zainteresowanie.
Mobilny domek Walden
Ten niesamowity domek został zaprojektowany przez niemieckiego dizajnera Nilsa Holgera Moormanna. Zaprasza do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i gwarantuje, że niczego Ci nie zabraknie.
Interaktywny przystanek prawdę Ci powie
Połączenie minimalistycznego designu i najnowszych technologii - takie mają być nowe przystanki autobusowe, jakie staną wkrótce we Florencji. Nie tylko będą dobrze wyglądać, ale i informować o położeniu autobusów, radzić jaką wybrać trasę, a nawet rozbłyskiwać, gdy autobus będzie tuż-tuż.
Kaplica jak origami
W górzystym rejonie Kastylia-La Mancha na skalistym wzgórzu powstał obiekt niezwykły, geometryczny łamaniec przypominający układankę orgiami.
Nietuzinkowe wiaty przystankowe
Współczesne miasta to labirynty komunikacji publicznej a przestrzeń miejską tworzą setki, a nawet tysiące wiat przystankowych. Czasem zapominamy, że te niewielkie struktury też wpływają na wizerunek miasta, a można z nich stworzyć designerskie dzieło małej architektury ...
Leśna pracownia Selgas Cano
Masz dosyć pracy w miejskiej dżungli? Hiszpańskie biuro architektoniczne Selgas Cano znalazło alternatywę dla nudnych biur. Postawiło na dżunglę, ale tą podmiejską. Zatopiony w ziemi budynek będący siedzibą pracowni stanął w lesie pod Madrytem.
Dom jednorodzinny w siedem dni
Choć jego budowa zajęła zaledwie siedem dni, prace projektowe trwały blisko rok. Hemeroscopium House to precyzyjna konstrukcja wyglądająca tylko z pozoru, jak nieskładnie poukładane na sobie elementy.
Trafostacje
Pełnią zazwyczaj rolę niechcianych intruzów, których obecność jest wynikiem potrzeb infrastruktury technicznej, tymczasem mogą być designerskim dodatkiem do przestrzeni miejskiej...
Linz - Europejska Stolica Kultury 2009
Punkt informacji turystycznej powinien być miejscem zapraszającym i przyjaznym, a przede wszystkim łatwym do znalezienia. Ten priorytet został spełniony przez architektów z pracowni Caramel Architekten w 100%. Nowy Infopunkt w miejscowości Linz z daleka mieni się w oczach.
Niewidzialny domek na drzewie
Dziecięce marzenia o domku na drzewie spełniają się niekiedy dopiero w wieku dojrzałym... Zobacz najlepiej zakamuflowany hotel autorstwa Tham + Videgard Hansson Arkitekter.
The Moodwall - diody, które ożywią blokowisko
Migające ściana przejścia podziemnego to jeden z elementów rewitalizacji amsterdamskiego osiedla Bijlmer. Czy pomysł Holendrów się sprawdzi?
Gdzie jest ten dom?
Architekci z paryskiego biura R&Sie dobrze ukryli swoją ostatnią realizację - "Lost in Paris" House...
Ratujmy Łódzkie Murale
W całej Polsce przetrwało wiele PRL-owskich murali. Dziś są już historią, ciekawą pamiątką przeszłości. Szczególnie wiele z nich zachowało się w Łodzi.
Azyl na norweskim pustkowiu
Wydawać by się mogło, iż Cabin Vardehaugen - prosta, funkcjonalna drewniana konstrukcja, odpowiada wszystkim wymogom tradycyjnego norweskiego budownictwa. Ale mimo to projekt studia Fantastic Norway jest inny...
The Sequence
Gigantyczna rzeźba w samym centrum Brukseli.