polska architektura
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
W Warszawie lat 30. XX wieku, pośród dziewiętnastowiecznych, ciasnych i ciemnych kamienic, pojawił się oddech przyszłości: funkcjonalizm. Nurt modernizmu, który znalazł odzwierciedlenie w projektowanych przez Juliusza Żórawskiego warszawskich apartamentowcach.
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu
Heinrich Lauterbach był uczniem Hansa Poelziga i jednym z pomysłodawców oraz organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 r. Zajmował się głównie budynkami mieszkalnymi, od willi po wielorodzinne osiedla.
Design Anatomy z nowym projektem biura na szczycie Olivii Star w Gdańsku
Minimalizm zapewniający komfort i otwartość na zachwycający widok za oknami najwyższego piętra Olivii Star. Tak w skrócie można opisać realizację gdańskiego biura firmy Deribit spod kreski Design Anatomy.
Kraków: MONUMENT - nowoczesny 11-piętrowy apartamentowiec w miejscu domu handlowego Gigant
W Krakowie, przy ulicy Wybickiego 6, w miejscu dobrze znanego przez mieszkańców miasta domu handlowego Gigant, powstanie nowa inwestycja NOHO. Projekt nowoczesnego apartamentowca MONUMENT powstał w pracowniach B2 STUDIO i POTE ARCHITEKCI.
Jaskółcza na Dolnym Mieście w Gdańsku - historia i nowoczesność
Jaskółcza to nowa inwestycja realizowana na Dolnym Mieście w Gdańsku. Budynek, zaprojektowany przez Kenton Arch, stylem i detalami nawiązuje do historycznej zabudowy w tej części miasta.
Modułowy budynek Lasów Państwowych w Potrzebowicach
W Potrzebowicach (woj. wielkopolskie) powstanie nowoczesny budynek biurowy dla Lasów Państwowych. Modułowy obiekt, dzięki wykorzystaniu prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, zostanie ukończony w zaledwie 7 miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą inwestycji jest firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową drewnianych modułowych budynków użyteczności publicznej.
Odrestaurowana kamienica Pod Głową św. Jana na wrocławskim Rynku z biurami i salonem gier
Zabytkowa kamienica Pod Głową św. Jana na Rynku we Wrocławiu odzyskała dawny blask. Po dwuletnim remoncie do budynku wprowadzają się też nowi najemcy. Przez długi czas miejsce to kojarzone było ze znajdującą się na parterze Pizzą Hut, teraz zastąpi ją Centrum Rozrywki Arcade Bee, którego wnętrza zaprojektowała pracownia Archas Design.
W samym centrum Rzeszowa powstanie biurowiec CORNER POINT
W ścisłym centrum Rzeszowa, przy jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, powstanie biurowiec CORNER POINT. Po trwających prawie 5 lat procedurach administracyjnych i projektowych, biurowiec spod kreski pracowni MWM Architekci uzyskał wreszcie pozwolenie na budowę.
Projekt osiedla w Przeworsku od MWM Architekci
W Przeworsku, przy ul. Gorliczyńskiej, ma powstać nowoczesne osiedle złożone z dziewięciu pięciokondygnacyjnych budynków. Projekt powstał w rzeszowskiej pracowni MWM Architekci
Przebudowa kamienicy z lat 30. w Katowicach Podlesiu. To projekt pracowni GIGAarchitekci
Jak przebudować i unowocześnić prawie 100-letnią kamienicę w Katowicach, zachowując jednocześnie jej historyczny, śląski charakter? Wyzwanie podjęła mikołowska pracownia GIGAarchitekci.
Dom w Koczargach pod Warszawą. Tradycyjna forma i nowoczesne rozwiązania
Pod Warszawą, w sielankowym, pełnym zieleni krajobrazie architekci z pracowni Exterio zaprojektowali kameralny dom, czerpiąc inspirację z jego spokojnego otoczenia.
Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna w Trzebielu już gotowa
Zespół żłobkowo-przedszkolny w Trzebielu (woj. lubuskie) uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Jest to kolejna ekologiczna placówka oświatowa przygotowana przez grupę EKOINBUD. Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych modułów drewnianych obiekt został zrealizowany w zaledwie 13 miesięcy.
Muzeum Powstania Warszawskiego będzie rozbudowane. Otrzyma z budżetu państwa 100 mln zł
Koncepcja rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego jest gotowa od kilku lat. Ogłoszony w 2018 roku roku konkurs architektoniczno-urbanistyczny zwyciężył projekt pracowni Nizio Design International. 1 sierpnia, podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, premier Donald Tusk zadeklarował wsparcie finansowe w wysokości 100 mln zł na realizację planu rozbudowy Muzeum. Prace mają ruszyć od razu.
20 lat od otwarcia stałej ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobaczyło ją 10 milionów ludzi
31 lipca 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego otworzyło oficjalnie swoją ekspozycję dla zwiedzających – do dziś stanowi ona jedną z najczęściej i najchętniej odwiedzanych ekspozycji muzealnych w Polsce – od początku istnienia przyciągnęła już 10 milionów osób w każdej grupie wiekowej. Za współtworzenie projektu i realizację wystawy odpowiadała autorska pracownia Nizio Design International prowadzona przez Mirosława Nizio.
SKYCITY Gdynia - kompleks ze 120-metrową wieżą projektu Grupa 5 Architekci. Budowa ruszy jescze w tym roku
SKYCITY Gdynia to nowy projekt mixed-use realizowany przez ALLCON. W kompleksie ze 120-metrową wieżą, zaprojektowanym przez pracownię Grupa 5 Architekci, powstaną apartamenty, biura i punkty usługowe.
Apartamenty Rudnickiego - nowa inwestycja na warszawskich Bielanach. To projekt HRA Architekci
W pobliżu skrzyżowania ul. Rudnickiego i ul. Maczka w Warszawie ruszyła sprzedaż w projekcie Apartamenty Rudnickiego. Inwestycje realizowaną przez Dom Development wyróżniać mają szlachetne materiały wykończeniowe oraz atrakcyjnie zaaranżowana zieleń. Projekt przygotowała pracownia HRA Architekci.
Hotel Cracovia - historia. Był to najnowocześniejszy hotel w Krakowie
Jak wyglądał hotel Cracovia w Krakowie w latach swojej świetności? Kim byli jego goście? Czym przyciągał turystów? Zaprojektowany w latach 60. przez Witolda Cęckiewicza dawny hotel Cracovia był najdłuższym i jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Krakowie. Oto jego historia.
Orle Gniazdo - luksusowy hotel z PRL-u zmienił się w Mercure Szczyrk Resort. Otwarcie już jesienią
Ogromny hotel "Orle Gniazdo" w Szczyrku, jeden z najwyżej położonych tego typu obiektów w Polsce, przeszedł prawdziwą metamorfozę. Powstał tu imponujący Mercure Szczyrk Resort. Hotel, liczący 447 pokoi, przyjmie pierwszych gości już jesienią tego roku.
Tak będzie wyglądał Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu. Projekt przygotowali MWM Architekci
Rzeszowska pracownia MWM Architekci przygotowała projekt nowego budynku Banku Spółdzielczego przy ul. Sokolej w Tarnobrzegu. Istniejący budynek z lat 60. XX w. , ze względu na ograniczenia funkcjonalne i techniczne, został przeznaczony do rozbiórki.
Nowoczesny pawilon restauracyjny w Bondyrzu przy zabytkowym młynie z 1936 roku
Pracownia MTA Architekci zaprojektowała nowoczesny pawilon restauracyjny w miejscowości Bondyrz na Roztoczu. Budynek stanął w sąsiedztwie zabytkowego, drewnianego młyna. Architektura nowego obiektu mimo swojego współczesnego wyrazu z szacunkiem odnosi się do historii miejsca.
Restauracja Albatros w Augustowie. Była jednym z najnowocześniejszych obiektów gastronomicznych w regionie
Otwarta w 1962 roku, należąca do PSS Społem restauracja Albatros w Augustowie, wciąż przyciąga tłumy. Jej znakiem rozpoznawczym jest piękny, ogromny neon.
W Gdańsku powstaje nowy akademik. Na najwyższych kondygnacjach mieścić się będzie hotel
Właściciel cieszącego się ogromnym zainteresowaniem akademika i apartamentów pod marką Collegia zlokalizowanego przy ul. Sobieskiego w Gdańsku, rozpoczął budowę kolejnej inwestycji w Trójmieście. Nowopowstający kompleks łączący funkcję nowoczesnego domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej, realizowany jest przy głównej arterii Trójmiasta – Alei Grunwaldzkiej 239, naprzeciwko kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk.
Otwierano je z wielką pompą. Inwestycje i budynki "urodzone" 22 lipca
Każda władza wie, że architektura jest świetnym narzędziem do manifestacji własnej siły i możliwości. Przykłady z historii nasuwają się same: piramidy w Egipcie, rzymskie koloseum czy monumentalne założenie sakralne takie jak: Hagia Sophia czy Plac św. Piotra. Nic więc dziwnego, że partia komunistyczna postanowiła na dobre wprowadzić święto 22 lipca do kalendarza, otwierając tego dnia sztandarowe inwestycje. Prace przyśpieszano lub opóźniano. Wszystko po to,by móc czcić oficjalną uroczystość w rocznicę uchwalenia manifestu PKWN, czyli Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Zobaczcie, które obiekty świętują swoje urodziny 22 lipca.
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Chełmie. Po starym budynku zostanie tylko część piwnic
Dworzec w Chełmie, który wybudowano w 1961 roku, przejdzie metamorfozę, a właściwe zostanie zbudowany od nowa. Po obecnym obiekcie zostanie tylko część piwnic, a budynek zyska nowoczesną bryłę.
Marina Hel Apartamenty. Nowa inwestycja w bezpośrednim sąsiedztwie portu
W mieście Hel, w bezpośrednim sąsiedztwie portu, w pierwszej linii zabudowy od wody, w miejscu, gdzie Morze Bałtyckie przenika się z Zatoką Gdańską powstaje inwestycja Marina Hel Apartamenty. Budowa luksusowego kompleksu wypoczynkowego z apartamentami ruszy jeszcze w tym roku.
Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych tradycji miasta
W nadmorskim sercu Gdyni, w historycznej lokalizacji Mola Południowego i przy porcie jachtowym, Ghelamco wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zbuduje wielofunkcyjny budynek z centrum żeglarskim. Inwestycja Nova Marina Gdynia będzie zwieńczeniem trwającej od lat współpracy firmy z PZŻ i zrzeszonymi w nim gdyńskimi klubami, dzięki której miasto zyska wartościowy, wpisujący się w jego modernistyczne tradycje obiekt z bogatą infrastrukturą dla żeglarzy.
Archipelag Łeba - kompleks kameralnych budynków projektu APA Wojciechowski
Archipelag Łeba, czyli planowany kompleks kameralnych budynków z obiektem basenowym i innymi udogodnieniami to przykład przemyślanego, zrównoważonego budownictwa. Projekt autorstwa renomowanej pracowni APA Wojciechowski Architekci, ma zrealizować trójmiejski deweloper ALLCON. Nowa inwestycja może przynieść wiele korzyści nie tylko przyszłym właścicielom czy turystom, ale także mieszkańcom Łeby.
Rezydencja tarasowa. Luksusowa willa w Wilanowie
Ta luksusowa willa projektu Exterio stanęła na pięknie położonej działce w zacisznej okolicy Wilanowa. Nowoczesny budynek jednorodzinny o powierzchni prawie 550 m kw. wyróżniają duże przeszklenia i liczne, przestronne tarasy, od których rezydencja zaczerpnęła swą nazwę.
19. Dzielnica w opowieści architektów JEMS. 14 lat temu ruszyła budowa największego, otwartego osiedla Warszawy
Ponad 14 lat temu architekci z pracowni JEMS razem z inwestorem podjęli wyzwanie rewitalizacji opuszczonej przestrzeni fabrycznej Woli, widząc w niej potencjał na nową część Warszawy. Dziś 19. Dzielnica to pulsujący fragment stolicy, spójny architektonicznie i zintegrowany z centrum miasta.
Tak będzie wyglądać nowy budynek Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Konkurs wygrała pracownia WXCA
11 lipca 2024 r. oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na nowy budynek Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Zorganizowany wspólnie z SARP konkurs zakłada realizację na poznańskim Łazarzu obiektu, który będzie służył celom kulturalnym, naukowym i dydaktycznym. I Nagrodę zdobyła renomowana pracownia WXCA. Architekci zaproponowali współczesną, rzeźbiarską bryłę, zachowując jednocześnie tradycyjny wyraz architektoniczny i nawiązując proporcjami do XIX-wiecznego kontekstu miejskiej zabudowy.