polska architektura
Będzie 280-metrowy wieżowiec dla Warszawy?
W ostatnich dniach przez media przetoczyła się lawina informacji w sprawie możliwości wybudowania w Warszawie jednego z najwyższych budynków w Europie, który mógłby przyćmić swoimi rozmiarami Pałac Kultury i Nauki. Inwestycja Chmielna Development, spółki zależnej od Kulczyk Holding, ma szansę w dużym stopniu odmienić krajobraz naszej stolicy. Z natury krytyczna Bryła postanowiła przyjrzeć się sprawie z bliska.
Amerykański sen o Warszawie
Ostatnio o Pałacu Kultury i Nauki zrobiło się głośno przy okazji wpisu do rejestru zabytków. Ta decyzja podzieliła warszawskie, a może nawet i polskie społeczeństwo, na dwie wyraźne grupy: na tych, którzy wpis popierali - głównie przez łączący ich z Pałacem sentyment, oraz na tych, którzy wpisowi popularnego "Pekinu" byli przeciwni, twierdząc, że nie jest stosowne wyróżnianie w ten sposób "pamiątek po Stalinie".
Wilanowskie Królewskie Przedmieście
Powracamy do naszego cyklu, w którym opisujemy inwestycje mieszkaniowe w Polsce. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej Królewskiemu Przedmieściu - kompleksowi usytuowanemu w Miasteczku Wilanów.
Ważniejsza wieża czy widok na wieżę?
Jest już projekt Wrocławskiego Centrum Nauki. Szklany komin to klatka schodowa pozwalająca się dostać na siedem poziomów wieży. Mają tam być urządzone m.in. wielkie akwarium, jaskinia czarnego światła oraz laboratorium fizyka, czyli wszystko, co jest potrzebne, żeby pokazać tajemnice materii. Projekt komina świetnie do tej tematyki pasuje - zadziałał jak katalizator i wywołał wybuch.
Kompleks River House w Warszawie
Od dziś rozpoczynamy nowy cykl na Bryle. Będziemy opisywać, komentować i oceniać nowe inwestycje mieszkaniowe, które powstają w Polsce. Sprawdzimy też czy słusznie niektóre bloki mieszkalne nazywane są ekskluzywnymi apartamentowcami...
Kuryłowicz: nowa wizja kampusu UW na warszawskiej Ochocie
Pracownia APA Kuryłowicz & Associates przedstawiła nową wizję kampusu UW na warszawskiej Ochocie. Część budynków ulegnie renowacji i modernizacji, część zostanie zbudowana od nowa. Projekt powinien spodobać się studentom.
Stadion we Wrocławiu jak chiński lampion
Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny wrocławskiego stadionu na Euro 2012 - zwyciężył obiekt przypominający kształtem chiński lampion. W całości osłonięty zostanie przezroczystą pokrywą z włókna szklanego, którą w zależności od meczu będzie można rozświetlać w dowolnych barwach - na przykład narodowych.
Stadion X-lecia: ostatnia rozgrywka
Wielkimi krokami zbliżają się ostatnie chwile tego słynnego obiektu, który został wybudowany na gruzach powojennej Warszawy w oszałamiającym po dziś dzień tempie 11 miesięcy.
Miasto jest dla ludzi
Architekci tworzą coraz ciekawsze i bardziej nowoczesne gmachy. A co z przestrzenią, która je otacza?