architektura na świecie
Archigram - architektura bez architektury
Choć w ciągu niespełna trzynastu lat udało się im zrealizować zaledwie trzy projekty, są dziś jedną z najbardziej wpływowych grup architektonicznych. Dorobek Archigramu można oglądać na wystawie w krakowskim Pałacu Sztuki zorganizowanej z okazji 11 Międzynarodowego Triennale Architektury.
Pritzker dla Zumthora
Laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej świata (Pritzker Architecture Prize) został w tym roku Szwajcar Peter Zumthor.
Złota Wydma Fostera
Najnowszy projekt Normana Fostera Pawilon ZEA na Expo w Szanghaju w roku 2010 przypomina złotą wydmę nawiązując tym samym do pustynnego krajobrazu wspólnego dla siedmiu emiratów, na które składają się Zjednoczone Emiraty Arabskie .
Mecanoo - biblioteka sercem miasta
Projekt nowej biblioteki w Birmingham autorstwa Mecanoo został doceniony ze względu na dbałość o historyczną zabudowę wokół placu i nawiązanie do sąsiednich budynków, które tworzą niezwykle trudny kontekst.
Car Experience - muzeum samochodów od 3 Gatti
Zwiedzanie tego muzeum przypomina swoiste safari między różnymi gatunkami.
Budowlany boom u Coop Himmelb(l)au
Kryzys? U nas go nie ma! - zdają się mówić architekci z znanej pracowni Coop Himmelb(l)au, którzy w zeszłym tygodniu ujawnili swoje dwa nowe projekty.
Spiralny hotel w Abu Dhabi
Stolica Emiratów przyciąga wielkie nazwiska współczesnej architektury i stawia na odważne, rozpoznawalne projekty. Kolejny z nietypowych budynków to Helix Hotel autorstwa Leeser Architecture, który powstanie przy nabrzeżnej części miasta.
Industrialne klimaty w Tallinnie
Z ruiny w atrakcyjny obiekt - trzy przemiany, trzech obiektów przemysłowych w Tallinnie.
Co dalej z Robin Hood Gardens?
Debata nad przyszłością londyńskiego osiedla rozpoczęła się ubiegłym roku. Do dziś nie jest jasne, czy modernistyczny zespół budynków ocaleje. Obrońcy osiedla stawiają je za wzór, jako wybitne osiągnięcie kultury, brytyjski rząd uznał je za porażkę i chce jego wyburzenia.
Steven Holl - modernizm pełen emocji
Choć Steven Holl stał się bardzo znanym architektem, jego architektura nie bazuje ani na wybujałej formie, ani też na spektakularnych wielkościach. Prezentujemy dwa najnowsze projekty architekta.
Futurystyczny hotel pod Wawelem gotowy
Kraków doczekał się w końcu prawdziwego designerskiego hotelu! To nowoczesny, pełen obłości hotel Park Inn. Charakterystyczne organiczne motywy zdradzają styl architekta Jurgena Mayera.
Mgła nad Hyde Parkiem
Ujawniono projekt tegorocznego pawilonu Serpentine Gallery. W tym roku powstał on w pracowni SANAA.
Pozytywna modernizacja wielkiej płyty
Nieliczne przykłady potwierdzają, że modernizacja obiektów z wielkiej płyty nie jest niczym nadzwyczajnym i niemożliwym do zrealizowania.
Dominique Perrault w centrum Petersburga
Podobnie jak w Warszawie, również u naszych wschodnich sąsiadów inwestycja wielkiego architekta wisi na włosku. Finał jednej z większych i ciekawszych inwestycji w Petersburgu znacznie się opóźnia.
Dom w Caviano - czysta forma
Zobacz projekt studia Markus Wespi Jérome de Meuron architects, który emanuje niezwykłym spokojem. Relaksujący widok, czysta forma, przyroda...
Dom jednorodzinny w Białym Borze
Czterdziestoosobowa rodzina pod jednym dachem? Mieszanka iście wybuchowa, ale zdaje się, że architekci z KWK Promes znaleźli idealne rozwiązanie, by wszyscy mogli zachować dozę prywatności.
Inny supermarket
Zazwyczaj sklepy wielkopowierzchniowe swoją formą nie odbiegają daleko od blaszanej stodoły. Wnętrza marketów atakują nas zupełnie chaotycznie dobranymi zestawami wściekłych kolorów. Tymczasem może być zupełnie inaczej...
Apartamentowiec od Toyo Ito, czy Gaudiego?
Apartamentowiec Suites Avenue to kolejna po kompleksie Fira 2 realizacja Toyo Ito w Barcelonie. Jego fantazyjna fasada przywodzi na myśl projekty katalońskiego architekta...
Olimpiada 2012, czyli co powstanie w Londynie
Kolejne Igrzyska Olimpijskie w Londynie dopiero w 2012, jednak przygotowania do nich trwają już w najlepsze. Anglicy planują ogrom inwestycji i to nie tylko tych ściśle związanych ze sportem.
Współczesna architektura sakralna
Pamiętacie galerię najbrzydszych kościołów w naszym kraju? Dziś dla kontrastu prezentujemy Wam wybrane przykłady architektury sakralnej zza granicy. Czy któryś z tych kościołów miałby szansę powstać w Polsce?
Najlepsze budynki z Hiszpanii
Tegoroczna, dwudziesta edycja Biennale Architektury w Hiszpanii zapewnia duże emocje. Spośród rekordowej liczby 513 zgłoszeń, komisja wyłoniła 34 najlepsze, hiszpańskie projekty. Zobacz i oceń najpopularniejszych finalistów.
Prokuratura Generalna w Wilnie
Czy architektura może wpływać na wizerunek instytucji państwowych? Zobacz budynek zaprojektowany przez litewskiego architekta i malarza Kiejstuta Lupeikisa.
Wertykalna farma w Dubaju
Pustynna metropolia chce produkować własną żywność. Włoskie biuro Studiomobile zaprojektowało prototyp wertykalnej farmy, która korzystać będzie wyłącznie z morskiej wody.
Wybuchowy budynek na Kanarach
Lanzarote to jedna z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej postrzępiony, wulkaniczny krajobraz znajdzie swoje odbicie w architekturze nowej sali kongresowo-koncertowej. Autorami projektu są Duńczycy z Henning Larsen Architects i hiszpański architekt Carlos Morales.
Samochody z deski kreślarskiej architektów
Na deskach kreślarskich znanych architektów coraz częściej pojawiają się obiekty niezwiązane z architekturą. Zaha Hadid i Frank Gehry zajęli się projektowaniem butów. Norman Foster zaprojektował luksusowy jacht i być może nowa wersja słynnych londyńskich piętrowych autobusów jego autorstwa już niedługo trafi na ulice angielskiej stolicy.
Nowy wizerunek Petersburga?
W zeszłym tygodniu rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie Nabrzeża Europa w Sankt Petersburgu. W konkursie wzięły udział znane pracownie architektoniczne, m.in. Mario Botta, Jose Rafael Moneo, David Chipperfield. Zobacz zwycięską pracę.
Paryż Przyszłości 2030
Zobacz projekty Paryża Przyszłości wykonane przez 10 architektów. Grand-Paris - wizja, która stanie się rzeczywistością?
20+10+X - kolejne sukcesy Polaków
Dwie polskie pracownie i dwóch polskich architektów otrzymało nagrody w trzecim cyklu konkursu 20+10+X , organizowanego przez internetową społeczność architektoniczną World Architecture Community. Zobacz galerię nagrodzonych projektów.
The Villa - niekonwencjonalny dom kultury
Projektanci z londyńskiej pracowni FAT - Fashion Architercure Taste - udowodnili, że miejsce spotkań i integracji mieszkańców miasta XXI wieku wcale nie musi wyglądać jak szare domy kultury czy wiejskie remizy.
Plac budowy w Hamburgu - Herzog&deMeuron
Inwestycjom w Hafen City w Hamburgu kryzys niestraszny.