architektura na świecie
Norwegowie upamiętnią miejsce masakry na wyspie Utoya [PROJEKT]
Norweski artysta Jonas Dahlberg, zamiast klasycznego pomnika proponuje przeciąć wyspę Utoya cienkim pasem, by w ten sposób stworzyć sztuczny fiord. Praca jest niezwykle symboliczna i powściągliwa w wyrazie
Szklana platforma widokowa nad przepaścią. Cudo!
To chyba najbardziej emocjonujący punkt widokowy świata. Szklane pudełko zamontowano ponad 3 tys. m n.p.m. To najnowsza atrakcja we francuskich Alpach
Biblioteka uniwersytecka w Helsinkach. Ceglana brama do wiedzy
Nowa biblioteka uniwersytecka w Helsinkach autorstwa Anttinen Oiva Architects pokazuje jak może wyglądać współczesna architektura użyteczności publicznej - zarazem skromna i spektakularna, łącząca tradycję i nowoczesność.
Osiedle socjalne całe z drewna. Tak powstaje tania i dobra architektura!
Architekci z pracowni KOZ Architectes zrealizowali w północnej części Paryża oryginalny budynek mieszkalny. Zastosowali rozwiązania niestandardowe, bowiem oficyna wielkomiejskiej kamienicy została wykonanz w całości z drewna.
Dom podróżujący w czasie [METAMORFOZA]
Zabytkowy, XIX-wieczny budynek w Dreźnie odbył prawdziwą podróż w czasie. Architekci odnowili zrujnowany kompleks i osadzili go w realiach XXI wieku. Dom w nowych czasach dobrze się czuje
Budujmy osiedla socjalne! Mieszkanie dla każdego
60% Polaków nie stać na własne mieszkanie, dach nad głową jest niejako dobrem luksusowym. Zobacz jak ten problem rozwiązują inne kraje.
Iwan Baan: Doskonałe fotografie z całego świata
Fascynująca opowieść fotografa Iwana Baana. Holender od 7 lat podróżuje śladem najbardziej znanych obiektów architektury współczesnej. Dla TED przygotował wykład o domach w bardzo nietypowych miejscach na Ziemi, które udokumentował swoim obiektywem. Wśród nich wertykalna fawela w Caracas, czy miasto na wodzie w Nigerii.
Podziemna stacja kolejowa w Lipsku. Tylko beton i szkło
W grudniu 2013 roku oddano do użytku nową stację kolejową w Lipsku. Realizacja Maxa Dudlera udowadnia, że nawet pozornie banalna funkcja może przybrać wyjątkową formę.
Muzeum Ludzkiego Ciała. Duński projekt na południu Francji
Muzeum Ludzkiego Ciała powstanie we francuskim mieście Montpellier. Konkurs na jego projekt wygrała duńska pracownia BIG
SkyCycle, rowerowa utopia dla Londynu
SkyCycle jest urbanistycznym rozwiązaniem dla Londynu. Rowerowy raj pozbawiony autobusów, samochodów i stresu. Przyjmie się?
Kopenhaga: Nowy, zaskakujący projekt BIG. Ta elektrownia spodoba się narciarzom!
Zrównoważony rozwój stał się pojęciem popularnym, a nawet modnym. Bjarke Ingels proponuje, by zastąpić go "zrównoważonym hedonizmem" i projektuje w Kopenhadze przyjazną środowisku elektrownię, która jednocześnie pełni rolę stoku narciarskiego.
Tak się studiuje w Szwecji. Wydział Architektury jak marzenie! [ZDJĘCIA]
Budynek znajduje się w niewielkim mieście Umea, które w tym roku zostało Europejską Stolicą Kultury 2014
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Wydaje się niemożliwe, a jednak! W Seulu zlikwidowano drogę szybkiego ruchu w centrum miasta. W zamian powstał park i atrakcyjna przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Kiedy u nas takie zmiany?
Największe centrum handlowe w Skandynawii. Bryła niczym bałtycki bursztyn, ładna?
Powstało w szwedzkim Malmö
Nowy Jork jakiego nie znacie. Niezwykła metamorfoza [WIDEO]
Drogowe pasy w centrum zamieniono w rowerowe ścieżki, a samochody ustąpiły miejsca rekreacyjnym przestrzeniom dla mieszkańców i turystów.
Soczi 2014. Tak Rosjanie szykują się do Igrzysk Olimpijskich
W rosyjskim kurorcie Soczi dobiega końca budowa najdroższego w historii olimpijskiego kompleksu sportowego wraz z obsługującą infrastrukturą drogową, kolejową i lotniskiem. Całość pochłonie 51 mld dolarów. Start olimpiady już 7 lutego
Architektoniczny przewodnik: Marsylia, Europejska Stolica Kultury 2013 [TOP 10]
Od przyznania Marsylii nominacji na Europejską Stolicę Kultury w roku 2008 wzmocniono ją potężnym zastrzykiem kapitału inwestycyjnego. Wpompowano tam 660 milionów euro zarówno z funduszy publicznych jak i prywatnych. Dzięki nominacji wiele miejsc w Marsylii przekształcono w kulturalne i architektoniczne cuda.
Chiny: Hotel jak pączek z dziurką
Ekskluzywny hotel przypominający swym kształtem pączka z dziurką stanął w chińskim mieście Huzhou, w pobliżu Szanghaju. To jeden z tych budynków, które jeszcze niedawno mogliśmy zobaczyć jedynie na wizualizacjach.
Nowy Jork stawia na design miejski. Krytycy: "To rozwiązania dla głupków". Czyżby?
Jak zachęcić mieszkańców miast do poruszania się pieszo? Zapewnić im szerokie i wygodne chodniki. Ale na tym nie koniec. Potrzebny jest jeszcze system miejskiej informacji, wspomagający poruszanie się po metropolii na własnych nogach. W Nowym Jorku taki właśnie powstaje.
Korea Północna ze smartfona [UNIKALNE ZDJĘCIA]
Codzienne życie Koreańczyków z północnej części półwyspu w obiektywie smartfona uchwycił fotograf David Guttenfelder. Ulice koreańskich miast są szare i... czyste
Freedom Tower w Nowym Jorku najwyższym budynkiem USA, oficjalnie!
Mimo, że od zamachu na World Trade Center minęło 12 lat, panorama Nowego Jorku wciąż kojarzy się wielu z legendarnymi bliźniaczymi wieżami. Freedom Tower ma zastąpić stary symbol miasta. Wieżowiec właśnie został okrzyknięty najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych
Banksy o wieżowcu One World Trade Center: "To katastrofa"
Brytyjski artysta twierdzi, że nowy wieżowiec nie jest godny by stanąć w tak ważnym dla nowojorczyków miejscu
Nowy Jork rok po huraganie Sandy [ZDJĘCIA]
29 października 2012 roku w Nowy Jork uderzył potężny huragan Sandy. Ogromna siła niszczyła całe osiedla domów, a woda morska zalewała stacje metra i główne drogi. Bilans strat sięgnął 19 miliardów dolarów i mimo, że od tamtego czasu minął już rok, wciąż nie wszystkie szkody udało się naprawić. Zdjęcia wykonane przez fotografów Associated Press przedstawiają skalę zniszczeń oraz miejsca dotknięte huraganem rok po katastrofie.
Najpiękniejszy budynek świata stoi w Nowej Zelandii! [FILM]
Jury tegorocznego World Architecture Festival za najlepszy budynek wybrało nową galerię sztuki w Auckland. Zobacz jak powstawała
Rezydencja biskupa Limburga. Wydał na nią miliony, teraz musi się wyprowadzić [ZDJĘCIA]
Papież Franciszek zdecydował, Franz-Peter Tebartz-van Elst, biskup niewielkiego Limburga w Niemczech, musi wyprowadzić się ze swojej luksusowej rezydencji. Jej budowa mogła kosztować kościół nawet 40 milionów euro
Bezobsługowe metro, podwieszane wagoniki, a może rower? Komunikacja miejska w przyszłości [PRZEGLĄD]
Przyszłość zaczyna się dziś! Część z tych środków komunikacji działa już w najnowocześniejszych metropoliach i być może niedługo również ty będziesz z nich korzystać w swoim mieście. Przedstawiamy też takie, z którymi Polska może być pierwsza na świecie.
Dom w Utrechcie jak idealna kostka
Powstał w dzielnicy, w której wszystkie nowe budynki mają kanciaste kształty
Arrebita! - rewitalizacja po portugalsku
Grupa młodych zapaleńców z Porto udowadnia, że można rewitalizować miasto bez ogromnych nakładów finansowych. Wystarczy wiara w ludzką życzliwość, pozytywne nastawienie i dużo wytrwałości.
Genialny wynalazek Polaka. Bezzałogowe gondole zrewolucjonizują komunikację miejską?
Inżynier Olgierd Mikosza, polski wynalazca, kilka lat temu zaproponował rozwiązanie które może zrewolucjonizować komunikację miejską. Przypominamy system MISTER - bezzałogowe gondole które miały unosić się ponad naszymi ulicami.
Budynek z recycklingu. Brzydki? Nie dla każdego
Wielu za dobrą architekturę uważa lśniące wieżowce albo ultramodernistyczne wille. Obok domu z blachy przejdą raczej niechętnie. Tymczasem australijski architekt udowadnia, że budynki "z odzysku" to także wyzwanie projektowe i ciekawa alternatywa dla przewidywalnych inwestycji deweloperskich