architektura na świecie

  • Ratusz Północnej Brabancji w 's-Hertogenbosch

    Renowacja ikony modernizmu. Nowa odsłona ratusza Północnej Brabancji

    W Polsce wiele obiektów modernistycznej architektury musi ustąpić miejsca pod nową zabudowę. Tak stało się m.in z warszawskim SuperSamem, a niedługo jego los podzielą zapewne pawilony Emilii czy Uniwersamu Grochów. Modernizacja holenderskiego ratusza Północnej Brabancji pokazuje, że wcale nie musimy iść tą drogą, a modernistyczne ikony mogą stać się dostosowane do współczesnych standardów wciąż będąc dumnym świadectwem minionego już stylu.

  • Ratusz w Traspinedo

    Nowe w starym czyli modernizacja zabytkowego ratusza w Traspinedo

    Jak należy traktować zabytkową zabudowę? Często jest niedostosowana do współczesnych potrzeb i nie spełniają dzisiejszych standardów. Czy mimo to należy poddawać ją konserwacji pieczołowicie odtwarzając wszystko nawet w najmniejszych detalach, czy można szanując zabytkową tkankę dostosować ją do wymagań dnia dzisiejszego?

  • Kraina Gigantów

    Kraina Gigantów. Zwykłe słupy energetyczne o niezwykłym wyglądzie

    Kraina Gigantów to niezwykły projekt, który zwykłe słupy podtrzymujące linie energetyczne zamienił w dzieła sztuki. Metalowe konstrukcje, na które na co dzień nie zwracamy szczególnej uwagi i które wnoszą negatywną wartość do krajobrazu nagle stały się atrakcyjne i z pewnością jeśli powstaną mają szansę stać się jedną z atrakcji turystycznych Islandii.

  • Budynek RIC w Transpinedo

    Stara rzeźnia przerobiona w nowoczesne muzeum [METAMORFOZA]

    W maleńkiej hiszpańskiej miejscowości Traspinedo liczącej niewiele ponad tysiąc mieszkańców powstał nowoczesny budynek muzeum. Wcześniej w budynku mieściła się rzeźnia. Dziś, po gruntownej modernizacji i miasto zyskało obiekt, który swą formą ciągle nawiązuje do tradycyjnej architektury miejsca, ale nowoczesna interpretacja i zastosowane współczesne rozwiązania sprawiły, że o budynku piszą dziś największe gazety na całym świecie.

  • Muzeum narodów w Nowym Jorku - wizualizacja

    Muzeum Narodów - polski projekt rozbudowy zabytkowego szpitala w Nowym Jorku [WASZE PROJEKTY]

    W Nowym Jorku na Roosevelt Island stoi opuszczony XIX-wieczny szpital. Wybudowany w odludnym miejscu, na samym końcu wyspy przyjmował chorych, w dużej mierze przybywających do Nowego Jorku imigrantów, wraz z którymi do miasta docierały nieraz różne egzotyczne choroby z całego świata. W swojej pracy dyplomowej absolwentka Politechniki Poznańskiej Aleksandra Raniewicz zaproponowała by wykorzystać historię obiektu i stworzyć w jego wnętrzach Muzeum Narodów.

  • Świątynia w Palmirze - stan sprzed zniszczenia przez Państwo Islamskie

    Już 2 500 zniszczonych obiektów. Bezcenne zabytki ofiarą działań Państwa Islamskiego

    Według szacunków UNESCO od początku konfliktu dżihadyści Państwa Islamskiego zniszczyli już około 2 500 bezcennych zabytków, z których część liczyła nawet kilka tysięcy lat. Działania te zostały ze względu na swą skalę niespotykaną od czasów II Wojny Światowej oraz bezpowrotne zniszczenie światowego dziedzictwa kultury nazwane zbrodnią wojenną.

  • CHA

    Zaha Hadid dla Azerbejdżanu. Centrum Kultury Azerskiej w Baku

    Centrum Hejdara Alijewa w Baku to jedna z nowych realizacji Zahy Hadid - jednej z najbardziej rozpoznawalnych architektek świata. Charakterystyczne dynamiczne i miękkie formy nowego gmachu wyraźnie odcinają się od monumentalnych w formie budynków ery sowieckiej typowych dla pejzażu tego miasta.

  • ZIG ZAG

    Holenderska architektura. Ośrodek mieszkalny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

    Na początku września w holenderskim Nieuwveen oddano do użytku ośrodek mieszkalny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Projektując budynek brano pod uwagę nie tylko funkcjonalność i koszty, ale starano się wykreować przestrzeń przyjazną dla mieszkańców.

  • Komunikacja publiczna

    Darmowa komunikacja miejska. Europejski Dzień Bez Samochodu 2015

    W wielu polskich miastach w związku z Europejskim Dniem Bez Samochodu będzie można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej oraz parkingów przesiadkowych. Na liście miast biorących udział w Akcji są m.in. Warszawa, Kraków, Trójmiasto ale także wiele innych miast w całej Polsce.

  • 432 Park Avenue

    Supercienkie i superwysokie wieżowce - to one zdefiniują nową panoramę Manhattanu

    Panorama nowojorskiego Manhattanu od zawsze kojarzy się z wysokimi budynkami i przestrzenią pełną wieżowców. Presja rynku oraz chęć wyróżnienia się powoduje, że pod zabudowę idę coraz mniejsze działki, a budynki stają się coraz wyższe. Najnowsze realizacje, które całkowicie odmieniają skyline Nowego Jorku są naprawdę supercienkie i superwysokie.

  • Wizualizacja obecnych pawilonów

    Dwuletnia renowacja zakończona. Jak zmieniała się Wieża Eiffla?

    Sylwetkę Wieży Eiffla kojarzą chyba wszyscy. O tym, że na jej poszczególnych piętrach znajdują się pawilony, pewnie już tylko niektórzy. Właśnie dobiegła końca dwuletnia renowacja pierwszego piętra wieży. Jak wygląda teraz i czy jest tam coś co nas zaskoczy?

  • Dragspelhuset - niezwykły dom ze Szwecji

    To jeden z najdziwniejszych domów jakie widzieliśmy. Do tego się rusza!

    Forma tego niezwykłego domu nad urokliwym szwedzkim jeziorem Övre Gla została ukształtowana przez dwa czynniki. Chęć nawiązania do otaczającej dzikiej przyrody i maksymalne wtopienie budynku w naturalny krajobraz oraz restrykcyjne szwedzkie prawo dotyczące budowy domów na brzegu jezior i innych zbiorników wodnych.

  • Dach Warszawskiego Centrum Handlowego Arkadia

    Dach to świetne miejsce na... pasiekę! Miejskie ule na dachach budynków

    Przyzwyczailiśmy się już do wykorzystywania dachów na naszych domach do różnych celów. Coraz częściej wykorzystujemy tą przestrzeń na ogrody, kawiarnie, boiska i inne atrakcje. A co jeśli na miejskim dachu zamieszkałyby pszczoły? Miejskie pasieki to wcale nie pieśń przyszłości. Popularne w Europie i Stanach Zjednoczonych zjawisko coraz śmielej wkracza do polskich miast.

  • NIBA Hamburg GmbH: Wilhlemsburg-Mitte, die Bauausttellung in der Bauausstellung

    Modelowe osiedle, które wyznacza nowe standardy wzornictwa, ekonomii i ekologii

    Jak powinna wyglądać nowoczesna architektura mieszkaniowa, która jest efektowna, przyjazna środowisku, a przy tym oszczędna? Szereg możliwych rozwiązań zaprezentowano w Hamburgu w ramach Międzynarodowej Wystawy Budowlanej IBA.

  • BLOOM - japoński blok w duchu minimalizmu

    Ascetyczne szarości betonu. Japoński blok w duchu minimalizmu

    Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie z jakim współczesnym stylem kojarzy się Japonia to niewątpliwie byłby to minimalizm. W Japonii proste i maksymalnie oszczędne w formie budynki są dosyć popularne. W Europie taka architektura byłaby szokująca. Mimo iż świat jest globalną wioską jest jeszcze wiele obszarów, które są różnie postrzegane zależnie od miejsca i lokalnej kultury.

  • 25Verde - Nietypowy blok we włoskim Turynie

    Tęsknisz za domkami na drzewie? Ten blok jest stworzony dla Ciebie!

    Turyn kojarzy nam się z włoskimi wakacjami i fabryką Fiata. Podczas wakacji warto zwiedzić nie tylko zabytkową, sięgająca rzymskich czasów część miasta, ale także wybrać się właśnie do nowych, przemysłowych dzielnic - gdzie czeka na nas sporo wyjątkowej architektury. 25Verde - to właśnie jeden z tych niezwykłych projektów. Zieleń w tym budynku to 150 prawdziwych drzew.

  • Bjerget - mieszkania na himalajskich szczytach w Kopenhadze

    Własne mieszkanie na himalajskich szczytach? Takie rzeczy tylko w Danii!

    Dania zdecydowanie kojarzy nam się z płaskim krajobrazem i równinami rozciągającymi się po horyzont. Ale od czego jest architektura? Dla wszystkich, którzy marzyli o życiu na wysokościach powstał Bjerget - blok na himalajskim zboczu.

  • Surf Shack - japoński dom dla miłośników surfingu

    Japoński dom na wybrzeżu. Czarna bryła dla miłośników surfingu.

    Czarny dom na japońskim wybrzeżu został zaprojektowany dla pary kochającej surfing. Położony w oddalonym o pół godziny jazdy pociągiem od Tokio Onjuku ma pełnić funkcję drugiego, letniego domu, ale został zaprojektowany tak, aby w przyszłości para mogła zamieszkać w nim na stałe.

  • WIBA Hamburg GmbH: Eroeffnung der Internationalen Bauausstellung Hamburg in Wilhelmsburg

    Budynki, które żyją? To już nie jest jedynie domena science fiction!

    Każdy fan science fiction jednym tchem wymieni filmy, w których budynki albo kosmiczne pojazdy żyły lub były zbudowane z żywych organizmów. Ale dochodzimy do momentu, w którym ta wizja staje się rzeczywistością. W Niemczech powstał pierwszy na świecie budynek, który posiada bioreaktor, a znajdujące się w nim mikroorganizmy odpowiedzialne są za powstawanie energii zasilającej budynek.

  • Willa Klosterneuburg w Wiedniu

    Luksusowa willa na stoku koło Wiednia. Zobacz jak takie domy projektuje się w Austrii

    W podwiedeńskim Klosterneuburgu na malowniczym stoku z widokiem na zieloną dolinę architekci z pracowni Project A01 architects stworzyli projekt luksusowej willi dla małżeństwa z dziećmi. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z realizacji budynku i pokazujemy jak w zachodniej Europie projektuje się domy o wysokim standardzie.

  • Domy letniskowe w szwajcarskiej Jurze

    Domki letniskowe w szwajcarskiej Jurze. Sześć projektów nagrodzonych pracowni

    Dziewięć pracowni zaliczonych przez brytyjski Wallpaper do dwudziestu najbardziej utalentowanych młodych pracowni architektonicznych, szwajcarska Jura i wspólny projekt stworzenia sześciu domków letniskowych. Czy powstały domki marzeń?

  • Dom D&E w Hiszpanii.

    Basen, ogród i słońce. Luksusowy dom jednorodzinny w gorącej Hiszpanii

    Na wybrzeżu południowo-wschodniej Hiszpanii powstał luksusowy dom jednorodzinny. W Castellón de la Plana pracownia Sanahuja & Partners stworzyła prawie 500 metrowy dom otwarty na ogród i basen.

  • 9580842 https bi

    Ambasady w Warszawie - TOP 10 architektonicznych perełek

    W Warszawie jest więcej międzynarodowej architektury niż zdajemy sobie sprawę. Oprócz kilku głośnych realizacji biurowych, min. z pracowni SOM, czy Normana Fostera, znajdziemy szereg ciekawych, aczkolwiek mniej znanych budynków spod ręki Holendrów, Niemców, Hiszpanów, a nawet Rosjan. Wiele z nich, oprócz funkcji biurowych, pełni także rolę ekskluzywnych rezydencji. Mowa oczywiście o ambasadach

  • Schlump One - przed i po modernizacji

    Hamburska modernizacja biurowca. Jak rewitalizować budynki?

    Pieczołowicie odtwarzać czy modernizować? Pracownia architektoniczna J. Mayer H. postawiła na nowoczesność. Budynek Schlump One w Hamburgu podczas remontu zyskał całkowicie nową elewację i wnętrza.

  • Kompleks Cité des loisirs w Courbevoie we Francji

    Dwa w jednym. W tym budynku sport spotyka się ze sztuką

    Obiekt powstał pod Paryżem. W środku stworzono miejsce do uprawiania sportu i sztuki

  • Domy jednorodzinne

    Kultowe domy jednorodzinne od słynnych architektów [PRZEGLĄD]

    Dom z papieru, nad wodospadem, a może ze szklaną fasadą? Te budynki przeszły do historii architektury światowej dzięki odważnym pomysłom ich twórców. Dzisiaj są czymś więcej niż zwykłymi domami.

  • Casa da Musica w Porto

    Pocztówka z wakacji: Casa da Musica w Porto

    Mimo swojego nowoczesnego, geometrycznego kształtu bryła budynku dobrze wpisuje się w panoramę całego miasta

  • Budynek został zaprojektowany przez berlińskiego architekta Wernera Aisslingera

    Mikro dom na wodzie. Tak się mieszka w Niemczech

    W budynku zastosowano rozwiązania, dzięki którym mimo małej powierzchni udało się zmieścić wszystko czego można oczekiwać od tradycyjnego domu

  • Tajemnicze konstrukcje stworzył artysta Theo Jansen

    Potrafią poruszać się same. Tajemnicze konstrukcje Theo Jansena

    Theo Jansen to holenderski naukowiec i artysta. Z wykształcenia jest fizykiem, ale od wielu lat tworzy skomplikowane mechanizmy, które potrafi zmieniać w dzieła sztuki

  • Pawilon Rosji na EXPO 2015 w Mediolanie

    Pawilon Rosji na EXPO 2015 w Mediolanie

    Mimo kryzysu finansowego Rosjanie nie szczędzili wydatków i budynek prezentuje się okazale.