Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Żyjnia od BUCK.STUDIO - miejskie sanatorium we Wrocławiu zaczyna nowy sezon

Redakcja Pressland/WG/mp
Żyjnia w galerii Dizajn BWA Wrocław. Proj. BUCK.STUDIO - Fot. Alicja Kielan

Żyjnia to otwarte w maju 2019 roku miejskie sanatorium w galerii Dizajn BWA Wrocław. Świetnie zaprojektowana przestrzeń autorstwa wrocławskiego BUCK.STUDIO będzie centrum wydarzeń, zatytułowanych "Kultura regeneracji".

"Żyjnia" to słowo równie retro, co futurystyczne. I właśnie tak można określić przestrzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław, stworzoną przez architektów z BUCK.STUDIO. Z jednej strony czuć tu nostalgiczną atmosferę dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych. Z drugiej, nowoczesne wnętrza w samym centrum miasta są dopasowane do potrzeb współczesnych kuracjuszy.

Żyjnia to nie tylko efektowne wnętrze o przyciągającej energii. To miejsce spotkań, współczesny, otwarty salon miejski, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń. Już w lutym, po krótkiej przerwie technicznej Żyjnia zostanie ponownie otwarta. To właśnie tu odbywać się będą wydarzenia zatytułowane "Kultura regeneracji"

Razem z naukowcami, projektantami i edukatorami przygotowaliśmy program, który was wzmocni i poprawi waszą odporność, również emocjonalną. Interesuje nas, jakimi sposobami możemy poddawać regeneracji nasze ciała oraz jak pielęgnować i regenerować nasze środowiska i jakie narzędzia oferują nam w tym celu dyscypliny projektowe. Dla naszych kuracjuszy przygotowujemy również ceremonie regeneracyjne, podczas których będziemy korzystać z Balneo, kamionkowego zestawu do zabiegów medycyny naturalnej, zaprojektowanego przez Konrada Dybickiego, w skład którego wchodzi: termofor, kompres, inhalator oraz naczynia do jala neti – techniki oczyszczania zatok i nosa.

 

mówią organizatorzy wydarzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław.
Konrad Dybicki - Zestaw Balneo - Fot. mat. prasowe

W części wystawienniczej zaprezentowana zostanie wystawa Ciało na rozdrożu, która miała premierę podczas Gdynia Design Days 2019. Jej kuratorzy, Agata Nowak i Michał Bachowski, uzupełnią ją jednak o nowe konteksty i projekty. Wystawa opowiada o scenariuszach i możliwościach, dzięki którym zmieniają się nasze ciała. Jak opowiadają kuratorzy:

Nasze ciała interesują obecnie już nie tylko naukowców, ale także projektantów i ludzi biznesu. Dzielą się oni jednak na dwie spolaryzowane grupy. Jedni chcą wykorzystywać rozwój chirurgii plastycznej, protetyki, bioinżynierii, sztucznej inteligencji i innych technologii komputerowych, żeby poprawiać człowieka lub wyręczać go w różnych zadaniach. Innych przeraża perspektywa transhumanizmu. Uważają, że takie działanie jest nieetyczne i niebezpieczne, dlatego celebrują naturalność ludzkiego ciała oraz wystrzegają się wszelkich sztucznych ulepszeń. Niektórzy z nich starają się nawet powstrzymać zmiany siłą, wzorując się na XIX-wiecznych robotnikach, którzy niszczyli pierwsze maszyny. Adresatami pomysłów jednych i drugich jesteśmy ostatecznie my wszyscy, a wybór nie zawsze jest oczywisty. Na wystawie pokażemy więc ciało w kontekście najważniejszych dylematów, z którymi często już dziś musimy się zmagać.

Okime Emiko, kadr z wideo The state of things as they actually exist 2019 - aktorzy Daria Krawczyk i Adam Zduńczyk - Fot. mat. prasowe

Podczas otwarcia wystąpi artystka wizualna Okime Emiko wraz z setem vj-skim zatytułowanym The state of things as they actually exist, do muzyki skomponowanej przez Universal Exports. W czasie wernisażu odbędzie się także performans Calmness – the study of calm, w wykonaniu Darii Krawczyk i Adama Zduńczyka. Będzie to studium spokoju jako niejednoznacznego spektrum doznań, do którego współczesny człowiek dąży, jednocześnie odczuwając lęk, gdy w końcu nadejdzie. Ponadto w trakcie weekendu otwarcia odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, spotkanie mieszkańców budynku, w którym znajduje się galeria, a także warsztaty dla dzieci organizowane we współpracy z HECĄ.

 

 

Program Kultury regeneracji oraz informacje, jak przygotować się do ceremonii regeneracyjnej „Balneo” wkrótce na stronie: www.bwa.wroc.pl.

Otwarcie nowego sezonu w Żyjni nastąpi w piątek, 7 lutego 2020 roku (galeria Dizajn BWA Wrocław ul. Świdnicka 2). Wystawa Ciało na rozdrożu potrwa do 29 marca 2020 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Żyjnia - miejskie sanatorium od Buck.Studio. Wyjątkowa przestrzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław
Restauracja Opasły Tom od BUCK.STUDIO - kolory, płaszczyzny i faktury
Dom Kwadrantowy KWK Promes Roberta Koniecznego i restauracja Opasły Tom projektu BUCK.STUDIO w finale Wallpaper…

Skomentuj:

Żyjnia od BUCK.STUDIO - miejskie sanatorium we Wrocławiu zaczyna nowy sezon

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej