Zwycięzcy Baumit Life Challenge 2024 - wybrano najpiękniejsze fasady Europy. Wśród nich polska realizacja!
Ponad 300 europejskich budynków wzięło udział w tegorocznej odsłonie międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge. Po raz pierwszy w historii konkursu, w jednej z kategorii triumfował obiekt z Polski, zdobywając tym samym tytuł Europejskiej Fasady Roku. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie
Baumit Life Challenge to konkurs, w którym raz na dwa lata są nagradzane najlepsze fasady Baumit w Europie. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 315 europejskich budynków, w tym 36 realizacji z Polski (po 6 w każdej w kategorii) – wszystkie z elewacją wykończoną materiałami Baumit. W gronie 36 finalistów znalazło się aż 5 reprezentantów naszego kraju: Osiedle Nadmotławie Gdańsk (budynek wielorodzinny nowy), Dom studencki Wilanowska w Warszawie (budynek niemieszkalny nowy), CUS w Starej Gazowni w Zabrzu (budynek po termomodernizacji), Hospicjum Caritas w Olsztynie (budynek zabytkowy po renowacji) oraz MZWiK w Sulejówku (stunned by texture).
Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej Gali zorganizowanej w Ljubljanie, w Słowenii – kraju laureata głównej nagrody w 2022 roku. Dzień wcześniej międzynarodowe grono jurorów, z Polakiem w składzie – architektem Rogerem Kostarczykiem (AKO ARCHITEKCI) – poddało ponownej ocenie 36 finalistów (po 6 z każdej kategorii), których wcześniej wytypowano w drodze głosowania online. W ten sposób wyłoniono zdobywców tytułu Europejskiej Fasady Roku w poszczególnych kategoriach obiektowych oraz laureata nagrody głównej Life Challenge Award 2024 dla najlepszej elewacji w Europie.
Najpiękniejsza fasada Baumit w Europie - hala targowa w Peczu na Węgrzech
Decyzją kapituły konkursu, nagrodę główną Life Challenge Award 2024 otrzymała hala targowa w Peczu na Węgrzech, która przerosła wszelkie oczekiwania dzięki innowacyjnemu projektowi i unikalnym funkcjom. Oddaje ona hołd bogatej historii Pecza – śródziemnomorskiego miasta, będącego niegdyś rzymską osadą. Jej projekt po mistrzowsku łączy w sobie elementy stylistyczne z rzymskiej bazyliki i orientalnego bazaru. To harmonijne połączenie wpływów historycznych i kulturowych nie tylko zwiększa atrakcyjność estetyczną, ale także służy jako funkcjonalne, tętniące życiem centrum dla mieszkańców Pecza.
Polska fasada z tytułem Europejskiej Fasady Roku! Nagroda dla Hospicjum dziecięcego Caritas w Olsztynie
Oprócz ogólnego zwycięzcy, podczas tego wielkiego wydarzenia, nagrodzono także najpiękniejsze fasady w sześciu różnych kategoriach. Dziś już wiemy, że tegoroczna edycja Baumit Life Challenge złotymi zgłoskami zapisze się w historii udziału Polski w tym międzynarodowym konkursie architektonicznym. A to dlatego, że po raz pierwszy od kiedy jest on organizowany, a więc od 2014 roku, wśród zwycięzców znalazł się budynek z naszego kraju. W grupie budynków po renowacji jurorzy najwyżej bowiem ocenili Hospicjum dziecięce Caritas w Olsztynie, przyznając mu tytuł Europejskiej Fasady Roku.
Widząc, jak współcześnie wygląda ten obiekt aż trudno uwierzyć, że do czasu I Wojny Światowej mieściła się w nim wartownia pobliskich wojskowych koszar, w których stacjonował m.in. Wschodniopruski Batalion Strzelców Nr 1. Dzięki współpracy CARITAS Archidiecezji Warmińskiej z Biurem Architektonicznym "Gadomscy" i Przedsiębiorstwem Budowlanym "Skorłutowski" udało się zachować oryginalny charakter architektoniczny obiektów wojskowych.
W pozostałych kategoriach triumfowali:
* w kategorii „budynek jednorodzinny nowy": Carnation street 4, Wilno, Litwa
* w kategorii „budynek wielorodzinny nowy" : NSA13 "TWPEAKS", Madryt, Hiszpania
* w kategorii „budynek niemieszkalny nowy": Kindergarten among mountains, Bohinjska Bistrica, Słowenia
* w kategorii „budynek po termomodernizacji": Moxy Kaunas Center, Kowno, Litwa
* w kategorii specjalnej „Stunned by Texture", przeznaczonej dla obiektów, na których fasadzie zastosowano kreatywne struktury z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop: VINO. TAKE, Bad Loipersdorf, Austria
Robert Schmid, dyrektor generalny i przedstawiciel właścicieli Grupy Baumit, wyraził swoją serdeczną wdzięczność i podekscytowanie, mogąc uczestniczyć w prezentacji tak niezwykłych projektów w tak różnorodnych kategoriach. Podkreślił przy tym swoje głębokie uznanie dla pomysłowości i kunsztu, wnoszonego przez architektów i konstruktorów do naszego życia.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]