Zielone dachy na Towarowej 22. Rozwiązania przyjazne środowisku w warszawskiej inwestycji projektu Bjarke Ingels Group
Towarowa 22 na warszawskiej Woli to pierwszy projekt Bjarke Ingels Group w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą, ma łączyć funkcje mieszkalne, społeczne, kulturalne, usługowe i biurowe.
Towarowa 22 to nowa inwestycja na warszawskiej Woli – miejsce, które połączy funkcje mieszkalne, społeczne, kulturalne, usługowe i biurowe. Na potrzeby tego projektu, pracownia SW Reaserch przeprowadziła badanie na reprezentatywnej grupie respondentów. Sondaż miał pozwolić architektom Towarowej 22, grupie BIG Architects Bjarke Ingelsa, odpowiedzialnej m.in. za Lego House w Danii, VIA West 57 i 2 World Trade Center w Nowym Jorku oraz siedzibę Google w Kalifornii, dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców miasta i o tym jak warszawiacy postrzegają teren inwestycji.
Mieszkańcy Warszawy wskazali, że najbardziej w mieście brakuje im zieleni – 81 proc. badanych wymieniło tę cechę jako najważniejszy element ich wymarzonego miejsca w stolicy. Do ideału stolicy jednak wciąż daleko, o czym przypominają warszawiacy uznając hałas (48 proc.) i smog (blisko 44 proc.) za najpoważniejszy problem Śródmieścia.
Miasto stara się odpowiedzieć na te problemy m.in. realizując program Milion drzew dla Warszawy, zmieniając tabor komunikacji publicznej na niskoemisyjny oraz likwidując stare piece. Potrzeby mieszkańców dostrzegają również inwestorzy, coraz mocniej kładąc nacisk na realizację projektów wzbogacających miasto o tereny zielone i rozwiązania przyjazne pieszym. W ciasnej miejskiej zabudowie trudno jednak o duże połacie terenu, które można wykorzystać do budowy parków. Dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem w zatłoczonych metropoliach są mikroogrody miejskie (parklety) oraz ogrody umieszczone na miejskich dachach. Z tego rozwiązania korzysta już m.in. Nowy Jork, Sao Paulo czy Paryż. W Warszawie to rozwiązanie jest znane i popularne wśród mieszkańców od lat za sprawą ogrodów BUW oraz Centrum Nauki Kopernik.
Niemal 48 proc. respondentów zwracało uwagę na brak terenów zielonych w okolicy ronda Daszyńskiego, co skłoniło architektów do uwzględnienia w projekcie Towarowej 22 m.in. rozległe ogrody na dachach, które będą miejską wyspą zieleni.
W BIG planując każdy projekt staramy się zrozumieć lokalną specyfikę, ale również rozpoznać problemy i potrzeby mieszkańców danej okolicy. Dzięki temu możemy wpisać się w charakter otoczenia i dać mieszkańcom oraz sąsiadom wartość dodaną jakiej potrzebują. Niemal połowa badanych stwierdziła, że problemem tej części Woli jest brak terenów zielonych. Mamy nadzieję, że projektowana przez nas otwarte ogrody na dachu przyczynią się do jego zniwelowania i pomogą mieszkańcom odetchnąć
Przestrzeń kompleksu Towarowa 22 mają wypełniać tereny zielone, w tym właśnie ogrody na dachach, które oprócz roli rekreacyjnej, będą pełnić również filtrować powietrze z pyłów zawieszonych, w zamian oddając tlen. Zieleń niweluje również efekt tzw. miejskiej wyspy powietrza schładzając latem otaczającą go okolicę. Towarowa 22 ma ożywić Śródmieście i okolice ronda Daszyńskiego oraz przywrócić historyczny fragment miasta w nowoczesnym wydaniu.
Przy projekcie Towarowej 22 szukamy jak największej liczby sposobów na to, by projekt był ekologicznie odpowiedzialny. Chcemy na przykład, aby sieć deptaków w centrum kompleksu była otwarta, ale i chroniona przed ekstremalnymi temperaturami. Uważamy, że przyjemny mikroklimat można uzyskać bez stosowania mechanicznej klimatyzacji, dzięki inteligentnej technologii wychwytywania nadmiaru ciepła i powietrza wydobywającego się z otaczających budynków. Ponieważ park publiczny będzie ważną częścią projektu, opracowujemy całościowy system przepływu wody, od nawadniania deszczowego po zużywanie tzw. szarej wody. Już wcześniej wykorzystywaliśmy takie rozwiązania
Kompleks ma zawierać również mieszkania, biura, restauracje i kawiarnie, przestrzenie handlowe oraz kino festiwalowe. W ramach inwestycji odtworzony zostanie również przedwojenny plac Kazimierza Wielkiego, przy którym będzie znajdował się zrewitalizowany Dom Słowa Polskiego, który będzie pełnił funkcję lokalnego centrum kulturalnego.
- Więcej o:
Catherine Huang z BIG: "Jesteśmy pragmatycznymi optymistami" [WYWIAD]
Yes is more! Bjarke Ingels w serialu "Abstrakt. Sztuka designu"
Oceanix City - pływające miasta od Bjarke Ingels Group
Bjarke Ingels i domy dla wszystkich
Życie w pikselach. Nowe osiedle Bjarke Ingelsa w Toronto
Bjarke Ingels - na czym polega fenomen założyciela BIG Architects?
Pofałdowane wieżowce Bjarke Ingelsa w Shenzhen
Bjarke Ingels Group projektują ratusz w Tallinie