Zbliża się koniec rozbiórki Galerii Malta w Poznaniu
Wielkimi krokami zbliża się koniec rozbiórki Galerii Malta w Poznaniu. W ciągu trzech lat w jej miejscu powstaną budynki mieszkalne oraz hotelowo-biurowe. Przypomnijmy historię tego działającego w latach 2009–2023 centrum handlowego, zaprojektowanego przez pracownię APA Wojciechowski z Warszawy i Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich z Poznania.
![Galeria Malta w Poznaniu w 2015 roku Galeria Malta w Poznaniu w 2015 roku](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_cover/w2/shutterstock-1944175633.jpeg)
Otwarcie w 2009 roku ogromnej Galerii Malta w Poznaniu było sporym wydarzeniem. Centrum handlowe stanęło w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego i rekreacyjnych terenów Malty. Galerię Malta projektowały APA Wojciechowski z Warszawy oraz Pracownia Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich z Poznania.
Budowa rozpoczęła się na przełomie 2006 i 2007 roku. Powstało trzykondygnacyjne centrum handlowe -na 160 tys. m kw. powierzchni ulokowano 170 sklepów i lokali. W strefie gastronomicznej na drugim piętrze przez szklaną ścianę o powierzchni 850 m kw. roztaczał się widok na jezioro i miasto. Niektórzy do dziś wspominają, że był to najładniejszy food court w mieście.
Elewacje galerii zdobiły grafiki na betonie i szkle o sportowej tematyce. Między galerią a ulicą powstał obszerny zielony skwer z kilkudziesięcioma nowymi drzewami. Z brzegiem jeziora przestrzeń przed galerią połączono łukowatą podwieszoną kładką nad ruchliwą ulicą Baraniaka.
![Wnętrze Galerii Malta w Poznaniu Wnętrze Galerii Malta w Poznaniu](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_image/9w/galeria-malta-poznan-interior-20.jpeg)
![Budowa Galerii Malta w Poznaniu - 2008 rok Budowa Galerii Malta w Poznaniu - 2008 rok](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_image/9w/poznan-handel-galeriamalta.jpeg)
Popularność galerii zmniejszyła się, gdy w 2016 roku obok niej otwarto nowe centrum handlowe – Posnania. Ratować Maltę zdecydował się nowy jej właściciel - od 2018 roku firma doradcza, specjalizująca się w administrowaniu nieruchomościami komercyjnymi, Sierra Balmain Asset Management. Próbowała na zamienić galerię w centrum rekreacji i rozrywki dla rodzin - powstał plac zabaw, Crazy Carts - Akademia Driftingu, miejsca, w których odbywały się warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci, wystawy. Były też escape roomy, Poznańska Szkoła Akrobatyki, Zbór Chrześcijan Baptystów i instagramowe By Happy Museum. Niestety, ożywić Malty już się nie dało.
W 2021 roku podjęto więc decyzję o sprzedaży Galerii Malta, kupiła je spółka Beichun. W maju 2023 roku do Urzędu Miasta Poznania wpłynął wniosek o rozbiórkę. Do bezpośredniego nadzoru nad funkcjonowaniem Galerii Malta została zaangażowana spółka Onyx Asset Management.
Wyburzanie rozpoczęło się jeszcze w 2023 roku. Co ciekawe, teren rozbiórki służył służbom mundurowym – w ruinach szkolili się policjanci z grupy realizacyjnej oraz śledczy, technicy kryminalistyki, medycy i wywiadowcy. Na gruzowisku działają także specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze.
Po zmianie miejscowego plany zagospodarowania właściciel terenu planuje w tym miejscu budowę m.in. osiedla mieszkaniowego. Kładka nad ulica ma zostać. Realizacja inwestycji ma nastąpić w ciągu najbliższych trzech lat.
- Więcej o:
Rozpoczęła się rozbiórka galerii handlowej Arkady Wrocławskie. Powstanie tu osiedle
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Nowy budynek projektu WXCA
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Poznań: kolejny etap inwestycji Wieża Jeżyce. Architekci z Maarte zaprojektowali siedmiokondygnacyjny obiekt,
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
Osiedle Perfumiarnia w centrum Poznania. Dynamiczne bryły to projekt pracowni JEMS Architekci