Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Ostatni kiosk Ruchu został zamknięty. Kioski były nieodłączną częścią polskiego krajobrazu

WG
Ostatni kiosk ruchu został zamknięty - Fot. Pawel Bednarz / shutterstock

17 grudnia zamknięto ostatni kiosk należący do spółki Ruch. Tym samym charakterystyczne "budki", w których można było kupić mydło, szydło i powidło, przechodzą do historii.

Kioski Ruchu: historia

W 1918 roku dwaj wydawcy Jan Stanisław Gebethner i Jakub Mortkowicz powołali do życia Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych "Ruch". Pierwszy kiosk Ruchu stanął w styczniu 1919 na peronie Dworca Głównego (Wiedeńskiego) w Warszawie. Po niespełna pół roku funkcjonowało już ponad 60 takich punktów. Sprzedawano w nich przede wszystkim prasę i tytoń. W 1935 r. Ruch posiadał 700 punktów sprzedaży, były to kioski, stoiska, a także sklepy.

W 1949 roku, zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Poczt i Telegrafów z 17 listopada 1949 utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażu „Ruch”, zmienione w latach 50, w Centralny Zarząd Upowszechniania Prasy i Książki RUCH. Ten zaś w 1969 roku został przekształcony w Zjednoczenie Upowszechniania Prasy i Książki RUCH., które w 1973 r. weszło w skład Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch” (RSW). Przedsiębiorstwo stało się monopolistą w kolportażu prasy, obejmowało centralę handlu zagranicznego, specjalistyczne przedsiębiorstwa handlowe, wydawnicze, poligraficzne, miało nawet pięć oddziałów handlowych przy ośrodkach informacji i kultury polskiej za granicą.

Kiosk "Ruchu" przy ul. Wołoskiej Warszawie. Zdjęcie z 1956 roku - Fot. Zbyszek Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po zmianach ustrojowych Ruch ulegał przekształceniom: rozwiązano spółdzielnię, powstała jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, aż 2006 roku zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (firma była tam notowana do 2011 roku). Potem było już tylko gorzej – spółka miała coraz większe długi. W 2020 roku Ruch przejął Orlen. Ale firma przynosiła wciąż gigantyczne straty - w 2022 roku było to 86,1 mln zł.

W 2023 roku Ruch wstrzymał przyjmowanie zamówień na prenumeratę gazet na 2024 rok. Oficjalnym powodem był spadek popytu na prenumeratę tradycyjną. Ostatecznie zapadła decyzja o likwidacji kiosków Ruchu z końcem 2024 roku. Ostatni punkt zamknięto 17 grudnia 2024 roku.

Cmentarzysko Kiosków RUCHU pod Łodzią. - Fot. WG

Kioski Ruchu: architektura

A jak wyglądały te kioski, które w PRL stały niemal wszędzie? Były montowane z desek, blachy albo dykty, w dolnej części miały pionowe drewniane listwy. Pierwsze były malowane na kolor jasnoszary, z niebieskimi dodatkami. W latach 70. XX wieku budki były już zielono-żółte. I te kioski spotkać dziś można na tzw. cmentarzyskach, ale doskonale sprawdzają się na działkach i jako budki np. ochroniarzy.

Przeczytaj także: Cmentarzysko kiosków Ruchu pod Łodzią>>

Lata transformacji przyniosły jugokioski, czyli K67 - pawilon z kolorowego włókna szklanego i elegancko zaokrąglony Zaprojektował go w 1966 r. słoweński architekt Saša Mächtig, a jeden z nich trafił do kolekcji designu nowojorskie Museum of Modern Art. Bardzo szybko pojawiły się nasze rodzime kioski Kami, produkowane w Aleksandrowie Łódzkim. Z wyglądu do złudzenia przypominały oryginalny K67, jednak główną różnicą jest zamiana łagodnych łuków na ostrzejsze, kanciaste kształty. A potem nastała era eleganckich saloników, do których można było swobodnie wejść, a nie kupować „z ulicy” i nabyć np. słodycze albo zimne napoje lub kawę.

Jeszcze pięć lat temu w Polsce działało tysiąc trzysta punktów sprzedaży Ruchu. W 2021 roku było ich tysiąc, a pod koniec listopada 2024 zaledwie 66. Przedsiębiorstwo ujawniło też, że około 60 kiosków przetrwa, bo ajenci postanowili prowadzić je
na własny rachunek, już nie pod szyldem Ruchu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

Polecane

KIOSK: Ostatnie modernistyczne budki w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyjątkowy album Zupagrafika
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik
Ostatni kiosk Ruchu został zamknięty. Kioski były nieodłączną częścią polskiego krajobrazu

Skomentuj:

Ostatni kiosk Ruchu został zamknięty. Kioski były nieodłączną częścią polskiego krajobrazu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej