Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zakolovers: z miłości do Podhala. Jak przekuć własną pasję w biznes?

Materiały: Zakolovers
Cyrhla Villas - Zakolovers

Pomysły na biznes przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Potwierdza to historia Adama Michańków i Jacka Wielopolskiego, którzy po obejrzeniu urokliwej, ale zapomnianej działki leśnej w najwyżej położonej części Zakopanego - Toporowej Cyrhli - postanowili połączyć siły i jako koncept Zakolovers wybudować luksusową, rodzinną osadę w duchu podhalańskiej kultury z domieszką nowoczesnych rozwiązań eco-thinking.

Połączyła ich miłość do gór, Podhala i ekologiczny tryb życia. Dwaj biznesmeni z Poznania, Adam Michańków – właściciel agencji interaktywnej i strateg biznesu oraz Jacek Wielopolski – radca prawny, po latach doświadczenia w prowadzeniu własnych firm, podjęli decyzję o stworzeniu unikalnego miejsca na mapie polskich inwestycji turystycznych. Miejsca zaprojektowanego przy użyciu nowoczesnych rozwiązań budowlano-architektonicznych, ale wybudowanego w zgodzie z lokalnym ekosystemem, podhalańską kulturą, tradycją i sztuką oraz ludowym designem. Miejsca, które nie będzie traktowane przez potencjalnych inwestorów jako kolejne źródło pasywnego dochodu, ale stanie się dla nich rodzinnym azylem i wymarzonym kierunkiem na kameralny wypoczynek.

W ten sposób powstało Zakolovers, czyli koncept budowy designerskich osad willi stworzonych z myślą o rodzinnym wypoczynku, wkomponowanych w najwyższą, usytuowaną na 992 m n.p.m. malowniczą część Zakopanego – Toporową Cyrhlę. W ramach pierwszej inwestycji - Cyrhla Villas - powstaną 54 apartamenty zlokalizowane w 12 willach zbudowanych zgodnie z ideą eco-thinking.

Budują, ale nie są deweloperami

Mimo, że twórcy Zakolovers weszli w rynek nieruchomości z realizacją ambitnej inwestycji, nie chcą być określani jako deweloperzy.

Deweloperzy realizują kolejne zyskowne inwestycji traktując całe przedsięwzięcie czysto biznesowo, co jest zrozumiałe. W naszym przypadku realizujemy tak naprawdę “projekt życia” oparty na naszych marzeniach i miłości do Podhala. Do Cyrhla Villas podchodzimy jak do budowy własnego, wymarzonego domu. Tworzymy miejsce, w którym będziemy sami przebywać i gdzie będziemy spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny.

komentuje Adam Michańków, współtwórca Zakolovers.

Nasz pomysł na stworzenie Zakolovers poparty jest dużą znajomością rynku budowlanego. Wiele lat pracowałem w agencji rządowej odpowiedzialnej  za prywatyzację i restrukturyzację nieruchomości Skarbu Państwa i mam doświadczenie w doradztwie prawnym związanym z regulacją stanów prawnych nieruchomości. Adam natomiast, przez 4 lata prowadził przebudowę 33 marketów dla sieci Minimal, a jego agencje marketingowe były odpowiedzialne za działania dla znanych poznańskich deweloperów m.in. UWI Inwestycje S.A. czy Agrobex. Dodatkowo zadbaliśmy o to, by Zakolovers tworzył zespół ekspertów z długoletnim doświadczeniem w zarządzaniu 5-gwiazdkowymi hotelami.

dodaje Jacek Wielopolski.
Cyrhla Villas - Zakolovers

Kluczem do realizacji wspomnianych, budowniczych marzeń Zakolovers było znalezienie, w przepełnionym inwestycjami Zakopanem, idealnej lokalizacji, z dala od miejskiego, turystycznego zgiełku, ale w optymalnej odległości od górskich szlaków i atrakcji. Jednym z kluczowych problemów, z którymi spotkali się inwestorzy, był skup działek, na których obecnie powstają trzy etapy inwestycji Cyrhla Villas, posiadające łącznie 54 apartamenty. Do osady przynależy ponad 10 000 m kw. działek budowlanych i prawie. 16 000 m kw. terenów zielonych (łąk, lasu, w tym 250 m kw. przepływającego przez teren potoku, graniczącego z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Góralski sznyt w ekologicznym wydaniu

Źródłem inspiracji dla Zakolovers stały się zakopiańskie wille witkiewiczowskie, bogate w detale i charakterystyczne elementy ozdobne. Aby osiągnąć efekt, jak najbardziej zbliżony do oryginału, a jednocześnie nowoczesny i przyjazny środowisku, twórcy konceptu nawiązali współpracę z lokalnymi wykonawcami i rzemieślnikami, z pełnym poszanowaniem dla podhalańskiej kultury.

Cyrhla Villas - Zakolovers

Do naszego projektu zaprosiliśmy nagradzaną na światowych konkursach Pracownię Architektoniczną Modelina oraz pochodzącego z Toporowej Cyrhli architekta Stanisława Topora, który dba o to, by wkomponować osadę w dobrze znany mu, wyjątkowy krajobraz. Naszym celem jest nadanie osadzie uroku małej podhalańskiej wioski, jaką niegdyś było Zakopane. Dlatego podjęliśmy się współpracy z lokalnymi artystami, a także wspieramy Liceum Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Wierzymy, że dzięki temu Cyrhla Villas będzie miejscem obcowania nie tylko z górską przyrodą, ale też z lokalną sztuką, np. dzięki wystawom prac artystów realizowanym w naszej przestrzeni.

komentuje Adam Michańków.
Cyrhla Villas - Zakolovers

Inwestycja w symbiozie z Podhalem

Ideą twórców jest to, by Cyrhla Villas stały się ukłonem dla podhalańskiej kultury, sztuki i natury. Wszystkie atrakcje i udogodnienia zostały zaplanowane tak, by pielęgnować lokalne tradycje i uwrażliwiać na piękno otaczającej przyrody. Z poszanowania do ekosystemu Podhala, założyciele Zakolovers dbają o to, by jak najmniej ingerować w otaczający osadę las i wdrażają rozwiązania w duchu eco-thinking. Ich celem jest zminimalizowanie zużycia energii i marnotrawstwa, co przełoży się również na późniejsze zmniejszenie kosztów użytkowania budynków i terenu zielonego, a także symbiozę z otoczeniem.

Celem Zakolovers jest także stworzenie klimatycznego miejsca dla rodzin z dziećmi, które zapewni zarówno rodzicom, jak i ich pociechom szereg aktywności o każdej porze roku.

Cyrhla Villas - Zakolovers

Chcemy edukować najmłodszych o pięknie kultury Podhala poprzez zabawę, jak również rozwijać wrażliwość dzieci na górskie piękno natury i dobro zwierząt. W naszej osadzie dzieci będą miały mnóstwo okazji do wartościowego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Będą mogły hasać po domkach na drzewach, spędzać czas na ekofarmie czy w alpakarni oraz w miniarboretum z roślinnością charakterystyczną dla Podhala, gdzie chcemy zasadzić gatunki drzew, krzewów i bylin typowych dla tatrzańskiego ekosystemu. Na terenie osady będą również realizowane warsztaty i animacje, które pozwolą dzieciom na odkrywanie skarbów podhalańskiego dziedzictwa.

mówi Adam Michańków.

Budowa pierwszego etapu inwestycji Cyrhla Villas I zakończy się w 3. kwartale 2023 roku.

Cyrhla Villas - Zakolovers
Cyrhla Villas - Zakolovers
Cyrhla Villas - Zakolovers
Cyrhla Villas - Zakolovers
Cyrhla Villas - Zakolovers
Cyrhla Villas - Zakolovers
Adam Michańków i Jacek Wielopolski - Zakolovers
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta

Skomentuj:

Zakolovers: z miłości do Podhala. Jak przekuć własną pasję w biznes?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej