Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych

WG
Stacja kolejowa Pilchowice-Zapora - Fot. fotopolska.eu

Pilchowice-Zapora to niewielka drewniana stacyjka datowana na 1908 rok. Rozpościera się z niej malowniczy widok na szczyty Karkonoszy i taflę jeziora Pilchowickiego. Rzut beretem dzieli stacje od słynnego mostu, który miał "zagrać" w filmie Mission: Impossible 7. Dziś linia kolejowa jest już nieczynna. Działka z zaniedbanym (choć wpisanym do rejestru zabytków) dworcem została wystawiona przez PKP na sprzedaż. Chętnych brak.

Niewielka stacja kolejowa Pilchowice-Zapora powstała w 1908 roku na zboczu góry Czyżyk. Usytuowano ją nad jeziorem Pilchowickim, powstałym po stworzeniu zapory na rzece Bóbr (swoją drogą największej kamiennej zapory na terenie Polski).

Budowa linii kolejowej nr 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski (zwanej linią „Doliny Bobru”) ruszyła w 1904 roku i trwała 5 lat. Było to imponujące przedsięwzięcie - trzeba było wybudować wiadukty, mosty (w tym ten o odwróconej konstrukcji w Pilchowicach, który miał miał zostać wysadzony na potrzeby filmu "Mission: Impossible 7" - przeczytacie  o tym TU), wydrążyć 3 tunele i stworzyć 7 stacji kolejowych. Część linii kolejowej poprowadzono na betonowej "półce", którą od strony jeziora Pilchowickiego wsparto żelbetowymi słupami w kształcie sklepionych łuków.

Trasa cieszyła się sporym powodzeniem wśród turystów. Nic dziwnego - widoki zapierały dech w piersiach. Ostatni pociąg przejechał tędy w 2016 roku. Jest jednak szansa, na pociągi powrócą.  W 2023 roku linię z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego przejął od PLK samorząd dolnośląski.

Przystanek kolejowy przy zaporze w Pilchowicach (Talsperre) - pocztówka z 1920 roku - Fot. fotopolska.eu
Film "Skąpani w ogniu" z 1964 roku (w reżyserii Jerzego Passendorfera) kręcony był m.in.na stacji Pilchowice-Zapora - Fot. Fotopolska.eu
Stacja kolejowa Pilchowice-Zapora w 2014 roku - Fot. Pnapora, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Wróćmy jednak do stacji Pilchowice-Zapora. Urokliwa stacyjka zachwyciła wielu filmowców. Kręcono tu m.in. film "Skąpani w ogniu" w reżyserii Jerzego Pasendorfera z 1964 roku. Po peronie przechadza się bohaterowie grani przez Beatę Tyszkiewicz i Stanisława Michulskiego.

W 2013 roku zespół budynków stacji Pilchowice-Zapora -  budynek dworca o konstrukcji szachulcowej wraz z wiatą peronową o konstrukcji drewnianej z bogatym detalem architektonicznym oraz dom mieszkalny, mur i budynek gospodarczy, zostały wpisane do rejestru zabytków (nr rej.: A/5884/1-3 z 2.08.2013). Niestety, mimo objęcia stacyjki ochroną konserwatorską, zaniedbywany przez lata obiekt, popadał w coraz większą ruinę. Dziury łatano płytami OSB, nie dbano o właściwe odprowadzenie wody, co skutkowało przegniciem niektórych elementów. W 2004 roku PKP wystawiło działkę z budynkami na sprzedaż za PKP 80 tysięcy złotych. Dziś jet to już 160 tysięcy złotych. Ogłoszenia można zobaczyć tu>>

Przystanek kolejowy Pilchowice-Zapora w 2005 roku - Fot. fotopolska.eu
Stacja kolejowa Pilchowice-Zapora w 2005 roku. Detale wiaty robią wrażenie! - Fot. fotopolska.eu

Jak czytamy w ogłoszeniu "Na nieruchomość składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu oznaczonego geodezyjnie jako działka nr 331/1, AM-3 o pow. 0,0247 ha, obręb Pilchowice wraz z prawem własności posadowionej na niej zabudowy - nieczynny dworzec kolejowy Pilchowice Zapora (..)".

Zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nabywca stacyjki zobowiązany będzie do:

Oczywiście wszystko w ściśle określonych terminach. Przed przystąpieniem do prowadzenia robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauracyjnych nowy właściciel będzie musiał uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, po uprzednim uzgodnieniu projektu budowlanego. 

Czy ktoś podejmie wyzwanie i zdecyduje się na zakup tego zabytku?

---

W materiale wykorzystano zdjęcia z serwisu fotopolska.eu

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Kryty most w Lądku-Zdroju. To jedyny taki obiekt w Polsce
Wieża Książęca w Siedlęcinie. Są tu jedyne na świecie malowidła o sir Lancelocie z Jeziora – legendarnym rycerzu…
Największy krzyż pokutny w Europie stoi w Stargardzie. XVI-wieczny pomnik prawa robi wrażenie!

Skomentuj:

Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej