Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS
Zakochał się w niej sam twórca „Miasteczka Twin Peaks” David Lynch, teraz jej niezwykły urok odkrył ponownie Michał Duda - łodzian, miłośnik LEGO i twórca projektów zbudowanych z najpopularniejszych klocków świata. Mowa o zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera - europejskiej perełce secesji przemysłowej zbudowanej z wielkim rozmachem w 1910 roku przez najpotężniejszą fabrykancką rodzinę tamtych czasów – Scheiblerów. Model Elektrowni zbudowany z klocków LEGO przez Michała Dudę został właśnie zgłoszony do konkursu LEGO IDEAS. Dzięki naszym głosom ma szansę trafić do oficjalnej sprzedaży.
LEGO IDEAS to międzynarodowy konkurs mający na celu projektowanie i tworzenie z różnego rodzaju przedmiotów, budynków czy struktur wykonanych z klocków LEGO. Na zgłoszone przez uczestników prace głosują internauci z całego świata, a każdy projekt po otrzymaniu 10.000 głosów przechodzi do finału, w którym ma szansę trafić do regularnej sprzedaży.
Elektrownia Karola Scheiblera to zrewitalizowany chroniony zabytek zlokalizowany na terenie Fuzji, kompleksu po dawnych zakładach włókienniczych Scheiblerów. Posiada dwie zapierające dech w piersiach ogromne przestrzenie – kotłownię z olbrzymim piecem oraz maszynownię z dawnymi urządzeniami i urzekającymi gigantycznymi witrażami. Zdobiony ornamentami 80.metrowy komin uzupełnia panoramę Łodzi. Elektrownia Scheiblera opowiada nam wszystkim swoją niezwykłą ponad stuletnią historię, której teraz każdy może stać się częścią.
Budując ten model, chciałem oddać hołd pięknemu w swojej idei trendowi w rozwoju miast - rewitalizacji, czyli przywracaniu z powrotem mieszkańcom miasta starych, zapomnianych, zamkniętych poindustrialnych przestrzeni. Idealnym symbolem tego procesu jest właśnie Elektrownia - unikat w skali europejskiej (przemysłowa elektrownia wybudowana w zdobnym stylu secesyjnym), która została przywrócona do życia i z duchem współczesności reprezentuje obecnie pełną zieleni przestrzeń otwartą na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe i spędzanie wolnego czasu. Stworzona z rozmachem budowla dziś ożywa, łącząc historię z nowoczesnością, niezmiennie zachwycając swoich gości
Częścią modelu zbudowanego przez Michała Dudę oraz oryginalnej Elektrowni jest przylegający do niej zielony teren, pełen drzew, trawników, roślinności i miejsc do relaksu. Od imienia nestorki rodu budowniczych Elektrowni – rodziny Scheiblerów - nazwany „Ogrodami Anny”. Anna była fabrykantką i ówczesną business woman, pionierką, która przez ponad 40 lat brała czynny udział w zarządzaniu fabryką i angażowała się w sprawy społeczne. To z jej inicjatywy powstał szpital, ochronki dla dzieci robotników, utworzyła także specjalny fundusz dla tzw. wysłużonych pracowników, którzy nie byli już zdolni do pracy, a dzięki przytulisku mieli zagwarantowaną opiekę. Anna dbała o zdrowie pracowników fabryki, ich dzieci, osoby starsze, ale była też propagatorką kultury. Dzięki niej powstał pierwszy na ziemiach polskich ludowy teatr, w którym zawodowi aktorzy występowali dla robotników. Była miłośniczką ogrodnictwa, szczególnie pasjonowała się roślinami egzotycznymi. Z inspiracji Anny w 1892 roku zorganizowana została w Łodzi pierwsza wystawa ogrodnicza.
Model tej wyjątkowej budowli składa się z 2 992 klocków, a jego wymiary to 52 cm x 27 cm. Natomiast komin o wysokości 44 cm zbudowany jest ze 112 łukowych klocków. Elektrownia posiada zdejmowany dach, by móc wygodnie zajrzeć do środka. Zamontowane we wnętrzu budowli oświetlenie uwypukla piękno kolorowych, secesyjnych witraży w oknach, do wykonania których wykorzystanych zostało 272 półprzezroczystych klocków. Z kolei ozdobne łuki nad oknami zostały zrobione poprzez sprytne przymocowanie klocka-rogala w kolorze białym.
Dużym wyzwaniem było oddanie szczegółowości tego pełnego przepychu budynku w tak małej skali, dlatego zastosowałem dużo ciekawych rozwiązań budowlanych by jak najwierniej oddać jego wyjątkowość, m. in. poprzez podziały okien ażurowymi białymi kolumnami czy wystającymi pomiędzy nimi ceglanymi kolumnami. Zwróćcie uwagę na dach wieżyczki (w której znajduje się klatka schodowa) - została ona wykończona m.in klockowymi rogami i kijkiem narciarskim :). Jedna ze ścian budynku Elektrowni, pokryta jest nowatorskim materiałem - kortenem, który jest wiecznie "zardzewiały" co podkreśla industrialną przeszłość obiektu. Model odwzorowuje także piękne „Ogrody Anny”. Zabytkowy, ceglany budynek otoczony jest bujną roślinnością - ogrodami pełnymi brzóz, kwiatów, żywopłotów oraz starą topolą pamiętającą jeszcze czasy zakładania pierwotnej fabryki
Wejdź na stronę LEGO Ideas i zagłosuj na model zabytkowej Elektrowni zbudowany przez Michała Dudę (aby można było zagłosować wystarczyć zalogować się poprzez Facebooka lub konto Google):
https://ideas.lego.com/projects/ced51ca7-85c9-4fa5-9a60-b029cfbed064
Skomentuj:
Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera w konkursie LEGO IDEAS