Yvonne Farrell i Shelley McNamara – wybrane realizacje Grafton Architects [NAGRODA PRITZKERA 2020]
Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Irlandii, jedne z założycielek pracowni Grafton Architects, otrzymały w tym roku Nagrodę Pritzkera. W ich portfolio można znaleźć dużo budynków akademickich z całego świata. Wybraliśmy kilka naszym zdaniem najciekawszych realizacji.
Urban Institute of Ireland (UII) w Dublinie – 2012 rok
Siedziba Urban Institute of Ireland powstała na terenie University College Dublin – macierzystej uczelni Yvonne Farrell i Shelley McNamary. Instytut zrzeszający inżynierów, planistów, geografów, ekonomistów i naukowców, zajmuje się m.in. kwestiami urbanizacji czy zrównoważonego projektowania. Nowoczesna bryła Instytutu powstała na skraju kampusu. Wybór lokalizacji był nieprzypadkowy – poszukiwano równowagi między tradycją akademicką samotnego uczonego, a pilną potrzebą interdyscyplinarnego zaangażowania.
Budynek składa się z parteru podwójnej wysokości i górnego piętra. Na parterze (w orientacji wschód-zachód) znajdują się laboratoria i pomieszczenia badawcze. Sale na górnym poziomie zaplanowano w orientacji wchód-zachód.
Yvonne Farrell i Shelley McNamary stworzyły interesujący budynek, wykorzystując różne materiały. Granitowe cokoły kontrastują z elewacją wykonaną z terakotowych płytek.
Uniwersytet Luigi Bocconi w Mediolanie - 2008 rok
Budynek Uniwerytsteu Luigi Bocconi w Mediolanie, to realizacja, dzięki której o pracowni Grafton Architects usłyszał cały świat. Zdobył on prestiżową nagrodę World Building of the Year 2008. Masywna, prosta, kamienna bryła mieści sale wykładowe, biura, sale konferencyjne, bibliotekę i kawiarnię. Budynek zaprojektowano dla ok. 1000 profesorów i studentów. Są tu różnorodne otwarte przestrzenie zachęcające do spotkań, jak i miejsca sprzyjające odosobnieniu.
Siedziba Uniwersytetu Lyigi Bocconi w Mediolanie składa się z trzech części – bryły w której „zatopiona” jest imponująca aula, otwartego parteru pod poziomem ulicy i sal wykładowych.
Jury konkursu „World Building of the Year” doceniło przede wszystkim dobre wkomponowanie budynku w otoczenie, prostotę i szczerość rozwiązań oraz subtelne nawiązania do modernistycznych budowli.
Szkoła Medyczna na Uniwersytecie w Limerick – 2012 rok
Nowe budynki Szkoły Medycznej na Uniwersytecie w Limerick powstały po drugiej stronie rzeki Shannon. Połączone zostały ze „starym” kampusem mostem. Pracownia Grafton Architects zaprojektowała trzy budynki z czerwonej cegły i jeden czteropiętrowy gmach centralny z wapienia (materiału charakterystycznego dla tego regionu). Jasny budynek ma podwójnej wysokości atrium. Surowy beton skontrastowano z ciepłym drewnem. Plac przed budynkami to popularne miejsce spotkań
Kampus uniwersytecki UTEC (University of Technology and Engineering ) w Limie – 2015
UTEC w Limie usytuowany jest na trudnej działce. Z jednej strony do kampusu przylega autostrada, z drugiej niskie miejskie zabudowania. Projektując nowy budynek, Yvonne Farrell i Shelley McNamara inspirowały się nadmorskimi klifami. Zaprojektowały monumentalny budynek z surowego betonu, nawiązujący do brutalizmu. Od strony ruchliwej autostrady budynek przypomina ścięty klif. Z drugiej strony kaskadowa bryła stopniowo wtapia się w okoliczną zabudowę.
Większe sale umieszczono na parterze. Na wyższych piętrach znajdują się pomieszczenia dla nauczycieli i administracji. Na najwyższych poziomach jest biblioteka z panoramicznym widokiem na miasto.
Town House Bulilding na Uniwersytecie w Kingston nad Tamizą – 2019 rok
Budynek Town House na Uniwersytecie w Kingston nad Tamizą to jedna z najnowszych realizacji Grafton Architects. Obiekt miał być pewnego rodzaju bramą na teren uniwersytetu i wizytówką całego kampusu. W sześciopiętrowym, lekkim, jasnym budynku mieści się centrum zasobów edukacyjnych, studio tańca, zadaszony dziedziniec i kawiarnia.
Wnętrze składa się z dużych, połączonych ze sobą sal oraz przestrzeni o podwójnej i potrójnej wysokości, które zdają się „ zachodzić na siebie” - fizycznie i wizualnie. Hol wejściowy rozciąga się prawie na całą wysokość budynku, a klatki schodowe zdają się być zawieszone w powietrzu.
- Więcej o:
Arata Isozaki - najważniejsze realizacje
Nagroda Pritzkera 2019 - Arata Isozaki
Nagrody ArchDaily Building of the Year 2020 przyznane
Najlepszy budynek na świecie - nagroda dla Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie
W konkursie Building of the Year 2020 ArchDaily wyróżniło 17 polskich pracowni
Dom w Kościelisku inspirowany tatrzańskim schroniskiem. Powrót do korzeni
Dom dla W w Warszawie - świetna przebudowa szeregowca z lat 70.
Centrum Przesiadkowe w Żorach - miejski plac z lekkim, prostym terminalem