Azabudai Hills - nowa dzielnica Tokio od Heatherwick Studio jest już otwarta
Nowa dzielnica w sercu Tokio zaprojektowana przez Heatherwick Studio została otwarta 24 listopada 2023 roku. Projekt jest znany jako Azabudai Hills (pol. Wzgórza Azabudai). To nowoczesna, miejska wioska z ogromną otwartą przestrzenią, wypełnioną bujną roślinnością. Tworzą ją budynki mieszkalne, powierzchnie handlowe, szkoła, dwie świątynie, galerie sztuki, biura i restauracje.
Tokio jest największym miastem świata. Platforma badawcza MacroTrends, publikująca statyczne zestawienia z całego świata szacuje, że całą aglomerację stolicy Japonii zamieszkuje prawie 37,5 mln osób. Zaledwie 8% powierzchni miasta stanowią ogólnodostępne tereny zielone (dla porównania w Londynie jest to 33%, w Los Angeles 34%). "Wtłaczanie" zieleni do gęsto zabudowanego miasta, jest więc koniecznością, ale i sporym wyzwaniem.
Azabudai Hills: wioska w mieście
Projekt przebudowy wąskiego i długiego terenu poprzecinanego wzgórzami i dolinami, na którym znajdowały się drewniane domki i budynki wymagające poważnej modernizacji rozpoczął się w 1989 roku. Plan zmian zatwierdzony został w 2017 roku, a budowa
rozpoczęła się w sierpniu 2019 roku. Kilka dni temu teren Azabudai Hills został oficjalnie otwarty.
Dziś dzielnica, zaprojektowana przez architektów z brytyjskiej pracowni Heatherwick Studio założonej przez Thomasa Heatherwicka, zajmuje 8,1 hektara. Co ważne, 2,4 hektara to zielony, ogólnodostępny teren wypełniony drzewami (320 gatunków i 11 rodzajów drzew owocowych), kwiatami i elementami wodnymi, wykorzystujący topograficzne różnice terenu, w tym dachy budynków platformowych.
Zresztą projekt architektoniczny Azabudai Hills rozpoczęto od nakreślenia jednolitego krajobrazu z publicznym placem Central Green i dopiero później rozważano lokalizację wieżowców, aby jak najbardziej wtopić je w bujną roślinność. Jest to obecnie jedno z najbardziej zielonych miejsc Tokio, nazwane przez architektów „wioską w mieście”.
Azabudai Hills: najwyższa wieża w Japonii
Azabudai Hills oferują 214 500 mkw. przestrzeni biurowej, 1 400 mieszkań, 122 pokoi hotelowych i około 150 sklepów i restauracji. Wybudowano dla nich trzy drapacze chmur. Mori JP Tower o delikatnie zakrzywionych krawędziach i koronie przypominającej płatki kwiatów osiąga wysokość 330 metrów (64 pietra), co sprawia, że jest najwyższym budynkiem w Japonii. Dwa towarzyszące budynki, rezydencja A i B, mierzą 237,2 i 262,8 metrów wysokości i mają odpowiednio 54 i 64 piętra. Nowe wieże znakomicie uzupełnia pobliski Sengokuyama Mori Tower Ark Hills. Wszystkie wieżowce zostały zaprojektowane przez Pelli Clarke Pelli Architects, firmę argentyńskiego architekta Cesara Pelli.
Azabudai Hills: zrównoważony rozwój
Dzielnica promuje zrównoważony rozwój. Sto procent energii elektrycznej dostarczanej do kompleksu będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Kompleks Azabudai Hills jest na dobrej drodze, by uzyskać najwyższą platynową certyfikację w systemie Leadership in Energy & Environmental Design (LEED) w kategorii ND (budowa dzielnic) dla wielofunkcyjnych kompleksów oraz certyfikację BD+C (Building & Design/Core and Shell Development) dla nowo
budowanych budynków mieszkalnych.
Szacuje się, że na terenie Azabudai Hills będzie pracować ok. 20 tys. osób, a zamieszka 3,5 tys. Co roku tę nową dzielnicę publiczną odwiedzi od dwudziestu pięciu do trzydziestu milionów ludzi.
- Więcej o:
Nagroda dla wieżowca z wykuszami w Shibuya w Tokio
Torch Tower w Tokio od Sou Fujimoto Architects. To będzie najwyższy budynek Japonii
Nakagin Capsule Tower w Tokio - niszczejący symbol architektury metabolistycznej
Tokio, czyli las - wywiad z japońskim architektem Sou Fujimoto
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]