Wywiady

  • Marcin Garbacki i Karolina Tunajek z pracowni Projekt Praga

    Architekci z pracowni Projekt Praga. Oni dają budynkom nowe życie

    Marcin Garbacki i Karolina Tunajek tworzą pracownię architektoniczną PROJEKT PRAGA. Powoli stają się specjalistami od przestrzeni związanych ze sztuką, a także rewitalizacji budynków poprzemysłowych

  • Plac Zamkowy o 7.00 rano w Nowy Rok. Ostatnie taksówki odjechały już na przedmieścia. Pierwsi spacerowicze pojawią się tu za kilkadziesiąt minut.

    Warszawa jak opuszczona. "Ludzie wyparowali, zostały budynki" [WYWIAD]

    Sfotografować pustą Warszawę można tylko przez 2 dni w roku - chwilę w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Trzeba wstać odpowiednio wcześnie i dobrze zaplanować sesję zdjęciową. Na kliszach Tomasza Bardadina stolica wygląda jak po tajemniczej katastrofie. Przywodzi też na myśl komunistyczny Phenian lub siebie samą niedługo po II wojnie światowej.

  • 12.03.2010 WARSZAWA , NICOLAS GROSPIERRE PRZED BIUROWCEM CIECH PRZY ULICY KRASINSKIEGO 46/50 . FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA

    Nicolas Grospierre i niepokojące fotografie pustki [wywiad]

    - W ruinach fascynuje mnie ich degradacja - coś istniało i nagle się skończyło. Dlatego lubię fotografować budynki, w których czuje się, że ta ruina nastąpi lada dzień - mówi Nicolas Grospierre, urodzony we Francji socjolog, znany fotograf i miłośnik architektury modernizmu.

  • Jan Strumiłło

    Wywiad z Janem Strumiłło

    Rozmowa z projektantem stylowej kawiarni Towarzyska na warszawskiej Pradze.

  • Le Corbusier i Modulor

    Dlaczego architektura jest ważna? [wywiad]

    Zapoznanie polskiej publiczności z teoriami Le Corbusiera pozwoli lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Anonimowe budynki okażą się emanacją pewnego systemu ideowego, a nie fantazją sekretarza wojewódzkiego - mówił Dwutygodnikowi Grzegorz Piątek, współtwórca Centrum Architektury

  • Polska Rzeczpospolita Styropianowa

    Polska Rzeczpospolita Styropianowa

    W polskim krajobrazie architektonicznym zachodzą poważne zmiany. Budynki puchną, przybierają jaskrawe kolory, tracą wyraz. Jak długo nieudolna termomodernizacja będzie szpecić nasze miasta? O poczuciu estetyki, kompromisach w procesie ocieplania i myciu szarych bloków rozmawiamy z Kamilem Miklaszewskim i Karolem Szparkowskim z warszawskiej pracowni +48.

  • 16.02.2010 WARSZAWA . ARCHITEKCI Z GRUPY PROJEKTOWEJ PLUS48 , OD LEWEJ : PAWEL WYRZYKOWSKI , KAROL SZPARKOWSKI . FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA

    Co to jest architektura ekologiczna?

    Rozmowa z pracownią architektoniczną plus48, autorami domu z opału, który został właśnie wyróżniony w 6 edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego 20+10+X World Architecture Community Awards.

  • Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa z WWAA

    WWAA - architektura z przytupem

    "Dla nas bardzo ważny jest pomysł, który można łatwo przedstawić. Jak nie potrafimy opowiedzieć o projekcie sami sobie, to często oznacza, że to nie jest on najlepszy". Rozmowa z Natalią Paszkowską i Marcinem Mostafą, twórcami warszawskiej pracowni WWAA, autorami pomysłowego projektu na Pawilon Polski w Szanghaju, który imituje ludową wycinankę.

  • Gościem trzeciej edycji POLSKIEJ BRYŁY był Zbigniew Maćków

    Stop wyburzaniu!

    We Wrocławiu trwa wyburzanie XIX-wiecznej cukrowni Sołtysowice. To kolejny przykład aroganckiego traktowania zabytków przemysłowych. - Rachunek ekonomiczny w żadnym razie nie usprawiedliwia wyburzania - komentuje architekt Zbigniew Maćków i opowiada o nowym projekcie z Grupą 5.

  • mobius, architektura, przemek olczyk

    Wywiad BRYŁY: Mobius

    - Nie robimy architektury typowej. Wywiad z Przemkiem Olczykiem, założycielem krakowskiej pracowni Mobius Architekci.

  • Tamizo

    Wywiad BRYŁY: Tamizo

    Ich ideą przewodnią w architekturze są słowa Miesa van der Rohe "less is more".  Tamizo Architects Group to kolejna zdolna pracownia z Łodzi, która na koncie ma już sporo ambitnych projektów oraz realizacji.

  • ryszard rychlicki, h3ar, London Bridge 800: Design an Inhabited Bridge, londyn, most

    Ryszard Rychlicki z h3ar: "Dom to produkt"

    Być może niedługo mieszkania wymieniać będziemy, jak zużytą parę spodni lub zepsuty samochód. Houses on the shelf, nagrodzona w konkursie London Bridge 800 praca Ryszarda Rychlickiego, to odpowiedź na konsumpcyjną rzeczywistość.

  • JEMS, Maciej Miłobędzki, Agora

    "Trzeba mieć mocną głowę" - wywiad z Maciejem Miłobędzkim z JEMS Architekci

    Wywiad z Maciejem Miłobędzkim, architektem, jednym z założycieli pracowni architektonicznej JEMS Architekci.

  • maćków pracownia projektowa, polska, wrocław, architektura, budynki

    MPP: "Dorabiamy budynki"

    Zbigniew Maćków, główny projektant i założyciel jednego z wybitniejszych wrocławskich biur architektonicznych - Maćków Pracownia Projektów opowiada o wyzwaniach zawodu architekta i inspiracjach przy projektowaniu wrocławskiej Renomy. Już 4 czerwca architekt będzie gościem kolejnej edycji POLSKIEJ BRYŁY.

  • Mąka Sojka Architekci

    Mąka Sojka Architekci - wywiad

    Co najbardziej drażni architekta, czy dzięki kryzysowi powstaną lepsze projekty i w jakim kierunku rozwinie się architektura? Rozmowa z Maciejem Mąką i Radosławem Sojką, właścicielami pracowni architektonicznej Mąka Sojka Architekci.

  • Zaha Hadid, zdjęcie

    Wywiad z Zahą Hadid

    Architektka Zaha Hadid opowiada o ambitnym projekcie centrum sportów wodnych na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, o tym dlaczego jej prace wywołują kontrowersje, i o odbudowywaniu Bagdadu.

  • SDA, Osiedle Banderii w Warszawie

    "Zostawiamy ślad" - wywiad z architektem Markiem Szcześniakiem

    WYWIAD BRYŁY z architektem Markiem Szcześniakiem, założycielem warszawskiej pracowni SDA oraz tutorem na wakacyjnych warsztatach architektonicznych OSSA 2008. Rozmawiamy o studentach architektury, drodze jaką trzeba przejść, aby w pełni stać się architektem oraz o tym co składa się na dobry budynek.

  • Złota 44 w Warszawie

    Rozmowa z założycielem skyscrapercity forum polskich wieżowców

    Wieżowce mogą mieć po 200-250 metrów. To ważne tylko dla statystyk. Dla mieszkańców naprawdę ważne jest pierwsze pięć kondygnacji - mówi Jan Klerks, założyciel skyscrapercity forum polskich wieżowców

  • 4707268 https bi

    Rozmowa z arch. Ignasim Rierą z pracowni Alonso Balaguer Arquitectes Associats

    Barcelona miała dużo szczęścia, ponieważ współpraca pomiędzy młodymi politykami a architektami i inwestorami układała się bardzo dobrze. Dzięki temu rozwój miasta poszedł we właściwym kierunku - rozmowa z architektem Ignasim Rierą z pracowni Alonso Balaguer Arquitectes Associats w Barcelonie.