Wystawa "W poszukiwaniu idei osiedla społecznego". Osiedle Koło w roli głównej
"W poszukiwaniu idei osiedla społecznego" to wielowątkowy projekt artystyczny inspirowany koncepcją architektki Heleny Syrkus. Składa się z wystawy plenerowej studentek Wydziału Architektury Wnętrz ASP, a także wystawy-laboratorium zawierającej wypowiedzi oraz zdjęcia mieszkańców Osiedla Koło.
Architektura to nie tylko budynki, osiedla i miasta. To sposób kreowania rzeczywistości społecznej. Punktem wyjścia dla rozważań organizatorów była idea osiedla społecznego sformułowana i promowana przez Helenę Syrkus, polską architektkę i teoretyczkę.
„W poszukiwaniu idei osiedla społecznego” ma wiele Bohaterek i Bohaterów: to autorka koncepcji, Helena Syrkus, Mieszkanki i Mieszkańcy, współtwórcy naszej wystawy, dzięki którym pozyskaliśmy zdjęcia, dokumenty i relacje; tzw. urządzenia społeczne, i najogólniej, Osiedle Koło na warszawskiej Woli, wyznaczające przestrzeń naszego zainteresowania".
- mówią organizatorzy wystawy.
To wystawa o obietnicy nowoczesności, zestaw praktyk i suma wiedzy, praca na archiwach, pamięci zbiorowej udostępnionej przez Mieszkanki i Mieszkańców Osiedla Koło, na które składa się repozytorium zdjęć i wypowiedzi, społeczna instalacja dźwiękowa Diany Lelonek i praca video 3600 Mateusza Kowalczyka oraz prototypy urządzeń społecznych wykonane przez studentki Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie.
Zobacz także: Teatr, który miał być stacją metra - mniej znane atrakcje Warszawy [TOP 10]>>
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - wystawa plenerowa
Wystawa plenerowa zapowiadająca główną część projektu prezentuje propozycje nowoczesnych obiektów infrastruktury społecznej przygotowanych przez studentki architektury, służących zaspokojeniu dzisiejszych potrzeb. Studentki Wydziału Architektury Wnętrz ASP pod kierownictwem dr Iwony Kalenik, przedstawią koncepcje nowych budynków, mających na celu uzupełnienie brakujących funkcji społecznych na osiedlu. W każdym z tych miejsc odbędzie się prezentacja koncepcji, połączona z dyskusją z udziałem ekspertów (m.in. Edyta Ołdak, Agnieszka Kowalska i Iza Kaszyńska) i okolicznych mieszkańców.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - wystawa główna
Wystawa główna składająca się relacji Mieszkanek i Mieszkańców Osiedla, zdjęć, dokumentów, materiałów źródłowych, które opisują ideę osiedla społecznego oraz materiały archi-walne dotyczące rozbudowy osiedla na Kole. Ważnym elementem wystawy są prace artystyczne przygotowane przez Mateusza Kowalczyka i Dianę Lelonek, które powstaną na bazie opinii, doświadczenia i obserwacji mieszkańców osiedla Koło oraz w relacji z miejscem. Dopełnieniem wystawy i jej przyszłością jest Laboratorium idei, które ma wypracowywać nowe koncepcje funkcjonowania osiedli adekwatne do aktualnych potrzeb i możliwości.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - cykl edukacyjny
Uzupełnieniem projektu jest cykl edukacyjny służący upowszechnieniu wiedzy wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób ze szczególnymi potrzebami (w tym tłumaczenia na Polski Język Migowy oraz dedykowane oprowadzania).
Wystawa plenerowa odbywać się będzie w 5 lokalizacjach na Osiedlu Koło. Wystawę główną oglądać można w Wolskim Centrum Kultury (ul. Obozowa 85).
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Wolskiego Centrum Kultury>>
- Więcej o:
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą