Wystawa "Prawobrzeżne" - opowieść o 9 niezwykłych kobietach w Muzeum Warszawskiej Pragi
Od 22 listopada w Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można oglądać wystawę "Prawobrzeżne". Przypomni ona losy dziewięciu wyjątkowych kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą.
Dziewięć kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą: badaczki i naukowczynie, nauczycielki i społeczniczki, prekursorki zmian. Każda z nich miała inne cele i inną drogę życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. I wszystkie, na różnych etapach życia, były związane z warszawską Pragą. Ich biografie, choć jednostkowe i właściwe czasom, w których żyły, są uniwersalne i nadal inspirują do dokonywania odważnych wyborów.
Kobiety, których losy przypomina wystawa, nie są powszechnie znane, choć były cenione w środowiskach, w których działały. Łączy je ambicja, determinacja i chęć dokonywania zmian – i we własnych życiorysach, i w otaczającym je świecie. Miały różne zajęcia i cele, stawały przed innymi wyzwaniami. Były niezależne, zdeterminowane i zaangażowane w pomoc innym, przetarły szlaki dla wielu kobiet.
Bohaterkami wystawy "Prawobrzeżne" są:
- Helena Rzeszotarska (nauczycielka, założycielka szkoły)
- Maria Czaplicka (antropolożka, etnografka, podróżniczka)
- Wanda Szrajberówna (ceramiczka, edukatorka)
- Hanna Hirszfeldowa (profesorka nauk medycznych, lekarka i naukowczyni)
- Stanisława Umińska / Matka Benigna (aktorka, później zakonnica i społeczniczka)
- Towa Rubin (założycielka kibucu dla dziewcząt, działaczka społeczna)
- Józefa „Buba” Czuperska (pływaczka i trenerka)
- Jadwiga Czajka (harcerka, członkini AK, propagatorka lokalnej turystyki krajoznawczej)
- Ninel Kameraz-Kos (malarka, gospodyni salonu artystycznego)
Postaci kobiet zostały przedstawione poprzez osobiste przedmioty i pamiątki z kolekcji rodzinnych, fotografie, dokumenty, obiekty udostępnione przez wiele instytucji, a także nagrania audio. Ze współczesną prawobrzeżną Warszawą bohaterki łączy wyjątkowy projekt artystyczny Katarzyny i Marianne Wąsowskich, które wybrały i sfotografowały miejsca metaforycznie nawiązujące do losów Prawobrzeżnych. Cykl zdjęć i film powstały specjalnie na wystawę.
Wystawa nawiązuje do projektu Prawobrzeżni, prowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi od 2015 roku i do wystawy Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne (2016).
Przypomnijmy, wernisaż wystawy Prawobrzeżne odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52. Wystawa potrwa do 21 lipca 2024 roku.
Skomentuj:
Wystawa "Prawobrzeżne" - opowieść o 9 niezwykłych kobietach w Muzeum Warszawskiej Pragi