Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wystawa "Prawobrzeżne" - opowieść o 9 niezwykłych kobietach w Muzeum Warszawskiej Pragi

Mat. prasowe
Wystawa "Prawobrzeżne" w Muzeum Warszawskiej Pragi - Fot. mat. prasowe

Od 22 listopada w Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można oglądać wystawę "Prawobrzeżne". Przypomni ona losy dziewięciu wyjątkowych kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą.

Dziewięć kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą: badaczki i naukowczynie, nauczycielki i społeczniczki, prekursorki zmian. Każda z nich miała inne cele i inną drogę życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. I wszystkie, na różnych etapach życia, były związane z warszawską Pragą. Ich biografie, choć jednostkowe i właściwe czasom, w których żyły, są uniwersalne i nadal inspirują do dokonywania odważnych wyborów.

Kobiety, których losy przypomina wystawa, nie są powszechnie znane, choć były cenione w środowiskach, w których działały. Łączy je ambicja, determinacja i chęć dokonywania zmian – i we własnych życiorysach, i w otaczającym je świecie. Miały różne zajęcia i cele, stawały przed innymi wyzwaniami. Były niezależne, zdeterminowane i zaangażowane w pomoc innym, przetarły szlaki dla wielu kobiet.

Bohaterkami wystawy "Prawobrzeżne" są:

Postaci kobiet zostały przedstawione poprzez osobiste przedmioty i pamiątki z kolekcji rodzinnych, fotografie, dokumenty, obiekty udostępnione przez wiele instytucji, a także nagrania audio. Ze współczesną prawobrzeżną Warszawą bohaterki łączy wyjątkowy projekt artystyczny Katarzyny i Marianne Wąsowskich, które wybrały i sfotografowały miejsca metaforycznie nawiązujące do losów Prawobrzeżnych. Cykl zdjęć i film powstały specjalnie na wystawę.

Wystawa nawiązuje do projektu Prawobrzeżni, prowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi od 2015 roku i do wystawy Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne (2016).

Przypomnijmy, wernisaż wystawy Prawobrzeżne odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52. Wystawa potrwa do 21 lipca 2024 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Wystawa "Warstwy" - JEMS Architekci w Architektur Galerie Berlin
Wystawa dzieł Pabla Picassa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa prac Jakuba Szczęsnego w Muzeum Miasta Gdyni 2.07.2023-2.06.2024

Skomentuj:

Wystawa "Prawobrzeżne" - opowieść o 9 niezwykłych kobietach w Muzeum Warszawskiej Pragi

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej