Wyniki konkursu na Fasadę Roku 2021
"Fasada Roku 2021" powoli przechodzi do historii. Profesjonalne jury wyłoniło zwycięskie obiekty, rozstrzygając tym samym, komu w udziale przypadnie tytuł i nagroda w wysokości 10 000 zł, a także prawo do reprezentowania Polski w rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Wcześniej swój ranking fasad stworzyli również internauci, oddając w tegorocznej edycji plebiscytu aż 240 tysięcy głosów! Poznajcie tegorocznych laureatów.
Konkurs "Fasada Roku" już od 2007 roku nagradza ciekawe realizacje, podkreślając rolę elewacji w kształtowaniu jakości budynku oraz jego otoczenia i stanowiąc swoisty przegląd aktualnych trendów w branży architektoniczno-budowlanej. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacji Twórców Architektury (FTA), to już piętnasta odsłona rywalizacji oraz trzecia z rzędu, w której odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Architekci, inwestorzy i wykonawcy do rywalizacji o tytuł "Fasady Roku 2021" zgłosili łącznie 294 budynki z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit, przez którą rozumie się system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych.
Werdykt jury
Największa w historii konkursu liczba kandydatów nie przeszkodziła jednak jury w wyborze najlepszych elewacji. Pierwszy etap głosowania online wyłonił 129 obiektów, które poddano ponownej ocenie podczas obrad, które odbyły się 9 listopada 2021 r. w hotelu The Bridge we Wrocławiu. Po kilkugodzinnych rozmowach, którym przewodniczył Andrzej Poniewierka z ramienia Dolnośląskiej Izby Architektów, wybitni architekci, działacze oraz przedstawiciele mediów branżowych wyłonili wspólnie zwycięzców pięciu kategorii i przyznali kilka wyróżnień.
Budynek jednorodzinny nowy
Listę tegorocznych laureatów otwiera zespół domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej Ostoja Kampinos w Starych Babicach k. Warszawy, zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci. Inwestycja Ostoja Development zwyciężyła w kategorii "Budynek jednorodzinny nowy". Jury doceniło ciekawy układ urbanistyczny uzyskany przy użyciu powtarzającego się elementu, a także skalę dobraną odpowiednio do kontekstu – umiejętne wpisanie osiedla domków w leśny krajobraz. Oceniającym spodobało się także zastosowanie koloru innego niż biel i czerń. Projekt zyskał uznanie za maksymalny efekt osiągnięty minimalnymi środkami wyrazu – oszczędny, a wyrazisty i zaskakujący, co zostało spuentowane jako zwycięstwo „ordnungu” nad indywidualizmem. Za realizację prac elewacyjnych odpowiedzialna była firma budowlana Con-Trust Krzysztof Warzocha.
Jednocześnie jury zdecydowało się wyróżnić nietypową willę „Ptasi Raj” w Warszawie, za projektem której stała pracownia FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik zaproszona do współpracy przez prywatnego inwestora – Wojciecha Pułkownika. Wyróżnienie przyznano za oryginalność i współgranie bryły budynku z otaczającym gajem sosnowym, za niezwykłe poszanowanie natury przez zastosowanie półprzestrzeni, w których zostały zlokalizowane balkony, skąd podziwiać można korony sosen. Doceniono również umiejętne połączenie materiałów zastosowanych na elewacji oraz nietuzinkową elegancję budynku. Wykonaniem elewacji zajął się Zakład Remontowo-Budowlany Dariusz Kalarus.
Wyróżnienie internautów - Willa w Balicach
Budynek wielorodzinny nowy
Z Warszawy przenosimy się do stolicy Dolnego Śląska, skąd pochodzą zarówno zwycięzca, jak i obiekty wyróżnione w kolejnej kategorii – "Budynek wielorodzinny nowy". Nagrodę główną za stworzenie harmonii pomimo różnorodności zastosowanych materiałów otrzymał kameralny budynek na wrocławskich Wojszycach – Pawia 18 autorstwa „Wytwórnia” Pracownia Projektowa Piotr Zarzycki. Grono jurorów doceniło umiejętne połączenie zastosowanych struktur na elewacji, które przyczyniło się do uzyskania przytulnego, romantycznego klimatu miniosiedla. Realnych kształtów wizji architekta nadała firma Kompleksowe Usługi Rem-Bud Krzysztof Korolewicz.
Poza nagrodą główną jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwszym z nich odznaczono budynek mieszkalny Braniborska 44-52 – dzieło ARCH_IT Piotr Zybura stworzone dla Activ Investment Sp. z o.o. Kapituła uzasadniając swój wybór podkreśliła szlachetny, elegancki wygląd budynku i uzyskanie ciekawej, „zgrabnej” tektoniki w wyniku rozróżnienia fasady zewnętrznej od wewnętrznej poprzez wycofanie loggii zewnętrznych i wysunięcie balkonów wewnętrznych.
Z kolei Ande Osiedle Wsród Natury, będące częścią przedsięwzięcia Nowe Żerniki - WuWa2 realizowanego we Wrocławiu, wyróżniono za oryginalną i nietuzinkową formę budynku, tworzącą mikroklimat osiedla. Za pomocą małej ilości elementów i form uzyskano wyróżniający się na tle innych ład urbanistyczny. Projekt powstał w pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci, a w jego realizację zaangażowana była CREA Budownictwo Sp. z o.o.,
Wyróżnienie internautów - Nadmotławie Estate Gdańsk
Budynek po termomodernizacji
W ślad za zwycięzcą kolejnej kategorii przenosimy się do Wielkopolski. W kategorii "Budynek po termomodernizacji" największą przychylność jury zyskała siedziba Starostwa Powiatowego w Pile. Projekt będący dziełem architektów z Filar Studio Projektu Budowlanego, a urzeczywistniony przez Nova Term Sp. z o.o. Sp.k. otrzymał nagrodę główną za utrzymanie historycznego charakteru budynku, umiar i podkreślenie zalet-wartości fasady.
Wyróżnienie internautów - Kamienica, Sienkiewicza w Białymstoku
Budynek niemieszkalny nowy
By poznać zwycięzcę wśród budynków niemieszkalnych, ponownie odwiedzamy Wrocław, gdzie tuż przy lotnisku mieści się kompleks aparthotelowy Minimaxy projektu Dziewoński Łukaszewicz Architekci. Obiekt uhonorowano tytułem za kompozycję brył, graficzne „zagranie” kolorami w celu podkreślenia tektoniki budynków, które tworzą zwarty zespół idealnie wtapiający się w okoliczny krajobraz. Prace elewacyjne zrealizowała firma Wiesław Dobrowolski Usługi Budowlane, działając jako podwykonawca Przedsiębiorstwa Budowlanego Alfa-Dach Sp. z o.o.
Różnorodność materiałów Baumit oraz jednoczesne, logiczne i konsekwentne zastosowanie ich na elewacji zaprocentowały z kolei wyróżnieniem dla Centrum Sportów Wodnych Żnin, za którego projektem stała pracownia architektoniczna Maciej Organista Architekt. Projekt do konkursu zgłosił jeden z członków konsorcjum budowlanego – firma Handlowo-Usługowa M&W Marek Dypolt.
Wyróżnienie internautów - Dom parafialny w Piasecznie
Budynek historyczny po renowacji
Zwycięzcą kategorii "Budynek historyczny po renowacji", któremu odtąd będzie przysługiwało prawo posługiwania się tytułem "Fasady Roku 2021", jest kamienica przy ul. Piłsudskiego 65-69 w Bytomiu. Jury doceniło kompleksowość wykonanych prac renowacyjnych, akcentując odtworzenie z wielką pieczołowitością elementów sztukatorskich budynku oraz pierwotnej kolorystyki całej elewacji. Jej metamorfozę według projektu Studio Projektowe Adrian Gajda przeprowadziła firma budowlana Nova-Bud.
Również w tej kategorii kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Za kompleksowość wykonanych prac renowacyjnych, ratujących obiekt przed zniszczeniem wyróżniono Dwór we Włościejewkach, który zyskał nowe życie dzięki współpracy inwestora – European Security Academy, z biurem projektowym Cel-Art arch. Józef Cempa oraz Firmą Remontowo-Budowlaną Adam Żak. Jury doceniło estetykę wykonanych prac, dopracowany detal oraz podkreślenie koloru elewacji.
Skomentuj:
Wyniki konkursu na Fasadę Roku 2021