Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia

Mat. prasowe/red. WG
Grafiki w hotelu The Bridge Wrocław MGallery. Proj. Kolektyf - Fot. Mat. Kolektyf

We wnętrzach położonego na Ostrowie Tumskim hotelu The Bridge Wrocław McGallery, na surowych, betonowych ścianach, umieszczono wyjątkowe grafiki od studia Kolektyf. Motywy zaczerpnięte z historycznych dzieł sztuki, dzięki cyfrowym technikom obróbki obrazu i druku, wtopiły się w nowoczesne przestrzenie.

Hotel The Bridge McGallery na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, otwarto w połowie 2019 roku. Nowoczesną bryłę, która świetnie wpisała się historyczną zabudowę, zaprojektowała pracownia Forum Architekci. Za wnętrza odpowiedzialni byli architekci z Medusa Group.

Przeczytaj więcej o hotelu The Bridge McGallery we Wrocławiu>>

We wnętrzach, na surowych, betonowych ścianach, pojawiły się wyjątkowe grafiki od studia Kolektyf, odnoszące się do bogatych dziejów Wrocławia. Motywy zaczerpnięte z historycznych dzieł sztuki, dzięki cyfrowym technikom obróbki obrazu i druku, wtopiły się w nowoczesne przestrzenie.

Grafiki w pokojach hotelu The Bridge McGallery

Studio Kolektyf otrzymało zadanie stworzenia grafik na ścianach i sufitach w 184 pokojach obiektu. Architektom, inwertorowi oraz operatorowi hotelu zależało, aby grafiki odnosiły się do lokalnych dzieł i zachęcały do eksplorowania muzeów i zabytków, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie hotelu. Miały przypominać dawne, częściowo zatarte polichromie i nadawać się do naniesienia na surowy beton – to wymagało dobrania odpowiedniej technologii. Kolektyf osiągnął ten efekt wykorzystując technikę druku Cold Transfer – zachowującą fakturę materiału na którym wykonany jest nadruk – i graficzną obróbkę obrazu.

Skany obiektów udostępnionych ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostały pieczołowicie wzbogacone o efekty postarzenia – m. in. poprzez naniesienie na nie skanów autentycznych ścian w starych kamienicach wrocławskiego Nadodrza oraz przecierki - ręcznie wykonane na miejscu, na ścianach z wydrukami. Jak podkreśla Bartek Zieliński z Kolektyf, praca nad tą realizacją była długim i złożonym procesem, wymagającym cierpliwości i drobiazgowości godnej konserwatora zabytków.

Grafiki na ścianach przedstawiają znanych mieszkańców Dolnego Śląska żyjących na przełomie XVII i XVIII wieku: mieszczan, przedstawicieli szlachty, naukowców, duchownych i artystów. Przypominają, że miasto i region to ludzie – ich praca, pasje, osobiste historie, dokonania i to, co po sobie pozostawili: budynki, dokumenty, prace naukowe i dzieła sztuki, osobiste pamiątki. Oryginalne stroje, klejnoty, fryzury kilkudziesięciu historycznych postaci przypominają o bogactwie materialnej kultury tego regionu i przenoszą nas do dawnych epok. Na grafikach ponadnaturalnej wielkości można podziwiać ich wyrafinowane detale i szukać w nich inspiracji.

Na sufitach w pokojach przy pomocy szablonów namalowane zostały wzory, nawiązujące stylem do motywów dekoracyjnych sprzed kilku wieków. Delikatnie nakreślone, nieregularnie rozmieszczone i ręcznie postarzane, przypominają wykwity ścienne, powstałe pod wpływem wilgoci lub fragmenty dawno zapomnianych dekoracji, zatartych przez upływ czasu.

Grafiki w lobby i restauracji

Z kolei na ścianach lobby i restauracji znalazły się, pochodzące z XVIII wiecznych grafik, panoramy miasta – tak różne od tej, którą dziś można podziwiać z okien The Bridge Wrocław, a zarazem zawierające te same charakterystyczne obiekty, takie choćby jak położone nieopodal Archikatedra św. Jana Chrzciciela i kolegiata św. Krzyża i Bartłomieja. Tu z kolei źródłem oryginalnych przedstawień były zbiory prywatnych kolekcjonerów. Graficy z Kolektyf również poddali je postarzaniu, by lepiej komponowały się z betonowymi ścianami i były czymś więcej, niż tylko precyzyjnymi transferami z dawnych kronik i dokumentów.

 

Hotel The Bridge McGallery we Wrocławiu - Fot. mat. Kolektyf

Największym wyzwaniem w tej realizacji było znalezienie techniki, która nie będzie ani malarstwem ściennym, ani też zwykłym wydrukiem na papierze. Projektantom i inwestorowi zależało na tym, aby grafiki w pokojach były integralna częścią ścian, wyzierały z nich. Tutaj nie miało być kompromisów. Poszukiwania odpowiedniej techniki zajęły nam prawie 2 lata. Efektem jest transpozycja oryginalnych prac, która popularyzuje zbiór i pokazanie ich w nowy sposób. Każde dzieło z którego korzystaliśmy zostało opatrzone odpowiednią informacją pozwalająca gościom hotelu na zorientowanie i zaznajomienie z otaczającą, historyczną przestrzenią miasta

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Wrocławską Renomę czeka remont i przebudowa. Wnętrza mają nawiązywać do historycznego stylu Domu Towarowego Wertheim
Restauracja w budynku Concordia Design Wrocław. Wnętrza zaprojektowała mode:lina
Hydropolis we Wrocławiu – centrum wiedzy o wodzie w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej

Skomentuj:

Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej