WXCA z trzema nagrodami na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO 2019 w Mińsku. Otrzymali Grand Prix!
Warszawska pracownia WXCA otrzymała 3 nagrody na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów w Mińsku, w tym Grand Prix w kategorii Projekty dla Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.
Architekci z pracowni WXCA mają powód do dumy. Zdobyli aż trzy nagrody na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów LEONARDO 2019 w Mińsku, odbywającym się w ramach Narodowego Festiwalu Architektury. Na tegoroczny konkurs wpłynęło ponad 300 prac z 28 krajów głównie europejskich i azjatyckich.
Jurorzy przyznali Grand Prix w kategorii Projekty Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, nagrodą Lazara Khidekela za innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w architekturze wyróżnili Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju, a 2. miejscem w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki docenili Apartamenty XYZ w Szczyrku.
Muzeum Książąt Lubomirskich z Grand Prix
Zaprojektowane muzeum to współczesny miejski pałac, majestatyczny gmach z licznymi otwarciami, tworzący wielokierunkowe powiązania z otaczającą przestrzenią. Jego struktura odwołuje się do rytmów otaczających go historycznych budynków i jednocześnie wprowadza nową jakość. Budynek charakteryzuje się otwartością, wyważonymi proporcjami przeszkleń, swobodną kompozycją. Jest to takie współczesne wyobrażenie klasycznego miejskiego palazzo – Pałacu Kolekcji Lubomirskich
Cieszymy się, że jurorzy docenili najważniejszą nagrodą międzynarodowego Biennale projekt, który harmonijnie wpisuje się w tkankę miejską Wrocławia i szanuje kontekst historyczny
Autorzy projektu: Szczepan Wroński, Krzysztof Budzisz, Marcin Jurusik, Anna Majewska-Karolak, Anna Dobek-Lenczewska, Michał Czerwiński.
Więcej o Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu przeczytacie tu>>
Ekologiczny Pawilon Polski z nagrodą Lazara Khidekela
Nagroda Lazara Khidekela, wizjonerskiego artysty i architekta, na białoruskim Biennale była przyznawana po raz pierwszy.
Tym większą mamy satysfakcję, że właśnie nasz projekt został zauważony i uznany za najbardziej innowacyjny i ekologiczny. To dla nas bardzo ważne wyróżnienie, gdyż zależy nam na zrównoważonym projektowaniu i redukowaniu niekorzystnego wpływu obiektów na środowisko
Twórcy Polskiego Pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju stworzyli wręcz wzorcowy pod tym względem projekt i pokazali, jak można odpowiedzialnie myśleć o całym cyklu życia budynku. Intencją projektową autorów było, by zarówno nietypowa, stalowa konstrukcja pawilonu, którą można złożyć, jak i segmentowa elewacja prefabrykowana z paneli drewnianych, umożliwiły jego przewiezienie do Polski. Pawilon po EXPO stanie na teren kampusu Politechniki Białostockiej, gdzie będzie pełnić funkcję edukacyjną – centrum wiedzy o drewnie.
Autorzy projektu: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek, a także Bellprat Partner, WSP Polska, WSP Middle East.
Więcej o Polskim Pawilonie na EXPO 2020 w Dubaju przeczytacie tu>>
2. nagroda dla Apartamentów XYZ w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki
Projekt Apartamentów XYZ w Szczyrku zdobył 2. nagrodę w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki. Trzy kameralne budynki apartamentowe – X, Y i Z, których bryły idealnie wpisują się w malowniczy krajobraz górski, powstaną na unikatowej działce, z niezapomnianym widokiem na Beskid Śląski, w sąsiedztwie wyciągu narciarskiego. Spadziste dachy i drewniane elementy fasady nawiązują do typowej lokalnej architektury.
Chcieliśmy pokazać, że niewielka, przyjazna skala budynków świetnie pozwoli zrealizować funkcje obiektu i jednocześnie będzie podkreślać wyjątkowy kontekst miejsca
Autorzy projektu: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Ewa Nowak, Ewelina Szeląg, Małgorzata Dembowska, Adrianna Bańczerowska, Michał Lipiec
Gratulujemy architektom z pracowni WXCA i życzymy kolejnych sukcesów!
- Więcej o:
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne