Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wręczenie nagród w konkursie „Paradyż Designers”

mat. prasowe
Laureaci Konkursu Paradyż Designers - Fot. Jacek Kurnikowski AKPA

Piątego kwietnia w warszawskim Hotelu Bristol odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Paradyż Designers”. Do jego pierwszej edycji pod ocenę Jury trafiło aż 2159 projektów o niezwykłej wrażliwości projektowej, wyrażonej w niekonwencjonalnym podejściu do urządzania wnętrz. Nagrodę główną w postaci 30 tysięcy złotych otrzymał architekt Paweł Szczygieł, założyciel i CEO gdańskiej pracowni POTEarchitekci.

Konkurs miał zachęcić do kreatywnego, nieszablonowego i niebanalnego zastosowania kolekcji autorstwa Gosi Baczyńskiej. Zadanie polegało na stworzeniu wizualizacji 3D aranżacji dowolnego wnętrza do 80 m kw. z wykorzystaniem płytek ceramicznych zaprojektowanych przez światowej sławy projektantkę. Zwycięzcą konkursu został architekt Paweł Szczygieł, który otrzymał statuetkę i nagrodę w główną w wysokości 30 tysięcy złotych.

- Gdy zobaczyłem całą piękną i bogatą kolekcję płytek Paradyża, natychmiast miałem mnóstwo pomysłów. Ciężko było mi wybrać jeden, ponieważ te płytki są naprawdę fajne. Postanowiłem podejść do mojej pracy, jak do tworzenia plakatu, a nie projektu wnętrza. Główną inspiracją była płytka z efektem imitacji fali wodnej. Wybrałem projekt butiku modowego, ponieważ zawsze chciałem zaprojektować taki mały, ekskluzywny butik premium. Zależało mi na nowoczesnej, ale jednocześnie ponadczasowej tonacji – zastosowałem beże idące w bardzo jasne, czyste barwy - powiedział zwycięzca konkursu, Paweł Szczygieł.

Nagrodę 20 tysięcy złotych i drugie miejsce zajął mieszkający w Nowej Zelandii Michał Wiak, a trzecie miejsce przypadło Weronice Walasz z nagrodą 10 tysięcy złotych.

Wyróżnienia otrzymały Joanna Mórawska i Kamila Warda, a nagroda specjalna w postaci stworzenia unikalnej kreacji modowej wspólnie z artystką trafiła do rąk Danuty Konicznej. W konkursie Paradyż Designers głosować mogli także internauci. Nagrodę publiczności i 5 tysięcy złotych przyznano Angelice Grzyb.

Podczas gali w pięknych wnętrzach Hotelu Bristol odbyła się także bardzo merytoryczna i interesująca rozmowa z członkami jury, w składzie którego zasiedli:

Zaproszeni na scenę goście, których łączy kreatywne i nietuzinkowe podejście do procesu tworzenia, podzielili się swoimi opiniami odnośnie poziomu nadesłanych projektów, a także przebiegu obrad i dokonanych przez siebie wyborów.

- Podczas obrad jury zwracałam uwagę na to, jak uczestnicy konkursu wykorzystywali płytki, jak je łączyli, jak używali. Ważny był dla mnie także projekt, czyli wizualizacja i estetyka - powiedziała Gosia Baczyńska, przewodnicząca Jury.

- To niezwykle interesująca kolekcja płytek ceramicznych, które można wykorzystywać zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych - dodała Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna "Dobre Wnętrze", „M jak Mieszkanie” i urzadzamy.pl.

- Jako członek jury zwracałem uwagę przede wszystkim na to, jak uczestnicy konkursu poradzili sobie z wyobraźnią Gosi Baczyńskiej. Gosię znam od wielu lat i muszę przyznać, że na mnie samym ta kolekcja zrobiła potężne wrażenie. Szukałem w pracach konkursowych czegoś, co by mnie zaskoczyło, bo projekty Gosi stworzyły ogromne możliwości dla uczestników konkursu - powiedział Andrzej Pągowski.

- Poziom konkursu był bardzo wysoki, a dyskusja podczas obrad jury była bardzo intensywna, towarzyszyły jej ogromne emocje. Wybrane prace w niezwykle kreatywny sposób łączą w sobie niezwykły świat designu i wielkiej mody. Każdy projekt był zaskakujący, każdy wydobywał z naszych kolekcji inne istotne niuanse. Zwycięzca jednak mógł być tylko jednej – jeszcze raz serdecznie gratuluję panu Pawłowi Szczygłowi, jak i wszystkim pozostałym laureatom - podsumowała dr Anna Tępińska-Marcinek, współwłaścicielka i członkini Zarządu Ceramiki Paradyż.

Uroczyste spotkanie z laureatami i członkami jury poprowadzili Dyrektor Marketingu Dominika Traczyk oraz Rzecznik Prasowy Ceramiki Paradyż, Tomasz Popielawski. Jak zapowiedzieli przedstawiciele firmy, Ceramika Paradyż będzie nadal aktywnie wspierać środowisko architektów i projektantów w twórczym i odważnym podejściu do stosowania produktów ceramicznych we wnętrzach. Nie tylko wdrażając kolejne wyjątkowe kolekcje, organizując szkolenia i warsztaty, ale podejmując takie inicjatywy, jak konkurs Paradyż Designers. Start drugiej edycji zaplanowano w drugiej połowie roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

Polecane

Ostatni kiosk Ruchu został zamknięty. Kioski były nieodłączną częścią polskiego krajobrazu
Marcin Szczelina głównym kuratorem PULSE Festival 2025: RESTART w myśleniu o architekturze i designie
37 pracowni chce zaprojektować rozbudowę Muzeum Architektury

Skomentuj:

Wręczenie nagród w konkursie „Paradyż Designers”

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej