Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie projektu Heneghan Peng Architects. Największe muzeum archeologiczne na świecie

WG
Wielkie Muzeum Egipskie - Fot. Tamer A Soliman / shutterstock

Wielkie Muzeum Egipskie powstało w Gizie, ok. 2 km od piramid. Jest zlokalizowane na powierzchni ponad 500 tys. mkw., co czyni je największym na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji. Pierwsze sale nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego, zostały udostępnione zwiedzającym w połowie października 2024 roku. Data oficjalnej inauguracji nie jest jeszcze znana.

Projekt gmachu Wielkiego Muzeum Egipskiego wyłoniono w międzynarodowym konkursie pod patronatem UNESCO i pod nadzorem Międzynarodowej Unii Architektów. Wpłynęło 1,5 tys. prac z 80 krajów, co czyni konkurs drugim co do wielkości konkursem architektonicznym w historii. Zwyciężyła koncepcja irlandzkiego biura architektonicznego Heneghan Peng Architects (Róisin Heneghan i Shi-Fu Peng). W projekt zaangażowano również Buro Happold, Arup i ACE Consulting Engineers (Moharram i Bakhoum). Za architekturę krajobrazu odpowiada West 8, a identyfikacje i projekt wystawy głównej przygotowało niemieckie Atelier Breckner.

Wielkie Muzeum Egipskie - Fot. Tamer A Soliman / shutterstock
Wielkie Muzeum Egipskie - Fot. Tamer A Soliman / shutterstock

Wielkie Muzeum Egipskie: architektura

Muzeum wykorzystuje naturalną różnicę wysokości (50 m) pomiędzy płaskowyżem, a doliną Nilu. Ma 24 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej, są w nim także sale konferencyjne oraz centrum konserwacji zabytków. Gmach będą otaczały ogrody o powierzchni 50 hektarów.

Gmach muzeum to monolit. Do wejścia osnutego hieroglifami prowadzi szeroki plac z palmami. W przestronnym atrium ustawiono liczący ponad trzy tysiące lat kamienny posąg Ramzesa II. Ten ważący ponad 83 tony, dziesięciometrowy gigant pojawił się w muzeum jeszcze na etapie konstrukcji – ze względu na logistykę transportu. Światło docierające do atrium jest szatkowane przez kilka warstw metalowej siatki na dachu, co już tworzy z tej części budynku swoiste dzieło sztuki. 

Kamień węgielny pod budowę położono w lutym 2002 roku. Prace budowlane rozpoczęto w 2012 roku. Obiekt został zbudowany przez spółkę joint venture belgijskiej grupy BESIX i egipskiej Orascom

Szacunkowy koszt budowy to 1 miliard USD, z czego 860 milionów USD pochodzi z pożyczek od Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej.

Wielkie Muzeum Egipskie - hol główny - Fot. D. Ribeiro / shutterstock
Wielkie Muzeum Egipskie - Fot. Tamer A Soliman / shutterstock

Wielkie Muzeum Egipskie: zbiory

W zbiorach Wielkiego Muzeum Egipskiego znajduje się ok. 100 tys. eksponatów, z czego 20 tys. zostanie pokazanych po raz pierwszy. Eksponaty pochodzą przede wszystkim ze starego Muzeum Egipskiego w Kairze, a jest wśród nich m.in. wyposażenie grobowca Tutenchamona i Hetepheres I (około 5 tys. eksponatów), a także łodzie słoneczne Cheopsa. Będą jednak one pokazywane w późniejszym czasie.

Od października 2024 roku otwarte dla publiczności są Wielkie Schody, wysokie na sześć pięter i z widokiem na piramidy, strefa handlowa oraz 12 galerii, w których jest prezentowanych 15 tysięcy eksponatów, w tym sarkofagi i posągi. Na stałej wystawie reprezentowane będą też inne epoki - poświęcone okresowi pradziejowemu, dynastycznemu, czasom greckim i rzymskim.

Wielkie Muzeum Egipskie - wystawa - Fot. D. Ribeiro / shutterstock
Wielkie Muzeum Egipskie - Fot. Tamer A Soliman / shutterstock

Muzeum wyposażone jest w najnowsze technologie, takie jak wirtualna rzeczywistość czy ekrany dotykowe. Są usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz audiodeskrypcje dla osób z dysfunkcją wzroku.

Wielkie Muzeum Egipskie będzie połączone traktem dla pieszych ze starożytną nekropolią w Gizie. Około dwukilometrowa trasa będzie otoczona pasem zieleni o szerokości nawet kilkuset metrów. Częściowo będzie to wiadukt, bo między muzeum a piramidami biegnie popularna autostrada wiodąca na południe do Oazy Fajum. W planach jest także budowa stacji metra w pobliżu muzeum.

Muzealny kompleks ma być dumą Egiptu, goszczącą 15 tys. zwiedzających dziennie, czyli nawet do 5 mln rocznie (obecnie może przyjąć do czterech tysięcy odwiedzających dziennie). Data oficjalnego otwarcia nie jest jeszcze znana.

Udostępnij

Przeczytaj także

Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

Polecane

Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Monolityczna bryła ambasady Egiptu w Lizbonie
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą…

Skomentuj:

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie projektu Heneghan Peng Architects. Największe muzeum archeologiczne na świecie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej