Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen. Maczka

Wiktoria Głodowska

Największa mapa topograficzna na świecie znajduje się w Szkocji, na terenie zamku Barony Castle. Chociaż mapa, którą dziś oglądamy powstała po II wojnie, jej historia rozpoczyna się kilka lat wcześniej. To Wielka Polska Mapa Szkocji.

Wielka Polska Mapa Szkocji
Wielka Polska Mapa Szkocji
Fot. Julianamax / shutterstock

Trójwymiarowy model Szkocji o wymiarach 50 × 40 m, wykonany z betonu i kamienia znajduje się na terenie parkowym zamku Barony Castle na obrzeżach wioski Eddleston niedaleko Peebles w hrabstwie Scottish Bortders. Mapę zbudował Jan Tomasik, były żołnierz 1 Dywizji Pancernej, właściciel Barony Castle. Konstrukcja powstawała w latach 1974–1976 i została wpisana na Szkocką Listę Zabytków (kategoria B – główne przykłady określonego okresu lub stylu). Jest też nazywana Wielką Mapą generała Maczka.

Wielka Polska Mapa Szkocji: pomoc naukowa dla żołnierzy

Historia mapy sięga czasów II wojny światowej. W maju 1940 roku zamek Barony Castle (zwany także Blackbarony) został przekazany jednostkom Polskich Sił Zbrojnych stacjonujących w Szkocji, ulokował się w nim sztab 10. Brygady Kawalerii Pancernej (przekształconej potem w I Dywizję Pancerną) dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. W latach 1940–1946 miała tu również swą siedzibę Wyższa Szkoła Wojenna. Polscy żołnierze odpowiedzialni byli za obronę wybrzeża między Edynburgiem a Aberdeen. Wtedy na dziedzińcu powstała tymczasowa trójwymiarowa mapa taktyczna Szkocji, która pomagała polskim oficerom poznać topografię, szlaki komunikacyjne i wszystkie strategiczne punkty kraju. Ostatecznie do ataku na Szkocję nie doszło, a w sierpniu 1944 roku Dywizja Maczka ląduje w Normandii, następnie przez Belgię i Holandię dociera do Niemiec.

Zamek Barony Castle i Wielka Polska Mapa Szkocji
Zamek Barony Castle i Wielka Polska Mapa Szkocji
Fot. By John Riddell - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39955956

Wielka Polska Mapa Szkocji: pomysł generała, dzieło studentów

W 1946 roku zamek powrócił w ręce właścicieli i stał się hotelem. Po wojnie (w 1969 roku) jeden z byłych podwładnych gen. Maczka, Jan Tomasik, kupił Hotel Blackbarony. Na zaproszenie Tomasika w hotelu zamieszkał gen. Maczek wraz z rodziną. W trakcie rozmów między obu panami padł pomysł, by odbudować dawną taktyczną mapę, jednak w o wiele doskonalszy i trwały sposób.

Podczas wizyty w Polsce na początku lat 70. XX wieku Tomasik spotkał profesora Mieczysława Klimaszewskiego ówczesnego dyrektora Instytutu Geografii oraz rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i podsunął mu pomysł stworzenia nowej trwałej Wielkiej Mapy Szkocji. Latem 1974 roku do Szkocji przyjechali dwaj ówcześni asystenci UJ: Kazimierz Trafas oraz Roman Wolniak. Po powrocie do Polski przygotowali mały, gipsowy model Mapy. Następnego lata na teren Zamku Barony przyjechała grupa pięciu studentów, którzy pod nadzorem Kazimierza Trafasa w czasie kilku tygodni zbudowali betonową konstrukcję Mapy.

Wielka Polska Mapa Szkocji: rzeki i jeziora wypełnione wodą

Konstrukcja pokrywa teren o obszarze 1590 metrów kwadratowych. Zbudowana została z kartograficzną  dokładnością w skali 1:10 000 w poziomie i 5-krotnym przewyższeniem skali pionowej. Znajduje się w owalnym basenie, wokół utworzono 1,5-metrowej wysokości ziemny wał. Basen był wypełniony wodą, woda płynęła również w większych rzekach i wypełniała jeziora. Tereny zielone, góry i miasta były pomalowane. Oryginalny plan zakładał wybudowanie żelaznego mostku ponad Mapą, ale pomysł ten nigdy nie został jednak zrealizowany.

Wielka Polska Mapa Szkocji w trakcie renowacji
Wielka Polska Mapa Szkocji w trakcie renowacji
Fot. By Kim Traynor - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28726294

Wielka Polska Mapa Szkocji: odbudowa

Po śmierci Jana Tomasika hotel został sprzedany, a Mapa niszczała. Zarośnięta chwastami, pokryta liśćmi i warstwą ziemi, była prawie niewidoczna. Profesor Kazimierz Trafas, główny projektant i budowniczy mapy, przyjechał ponownie do Szkocji w 1994 roku na spotkanie urbanistów. Wspomniał na nim o mapie Szkocji, co wywołało spore zainteresowanie.

W 2010 roku powstała grupa Mapa Scotland, która zajęła się jej ochroną prawną, odbudową i promocją. We wrześniu 2012 roku odbyła się debata Szkockiego Parlamentu, w trakcie którego padły słowa o „historycznym znaczeniu Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji” oraz zapewnienie o wsparciu przez parlament projektu odbudowy.

Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się w 2014 roku i po niespełna czterech latach, w 2017 r. Wielka Polska Mapa Szkocji powróciła do swojego dawnego wyglądu. Można ją oglądać, obchodząc dookoła basenu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen. Maczka