Wieliczka: tężnia solankowa jak drewniana warownia
Otwarta pod koniec 2014 roku tężnia solankowa w Wieliczce to jedna z czterech największych tężni w kraju. Przypomina drewnianą warownię z wysoką na 22,5 m ośmiokątną wieżą widokową.
Tężnia solankowa w Wieliczce
Wieliczka - niewielkie miasto pod Krakowem, znane jest głównie z Kopalni Soli „Wieliczka”, wpisanej w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bez wątpienia to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce - każdego roku podziemia kopalni zwiedza ponad milion osób.
Już w XIX wieku Wieliczka była znanym kurortem - pacjenci poddawali się tu inhalacjom oraz kąpielom w solance. Mikroklimat wyrobisk kopalni sprzyja leczeniu wielu schorzeń dróg oddechowych oraz alergii. Powstanie tężni solankowej w Wieliczce było więc tylko kwestią czasu. Tężnię w Parku Kingi, na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”, nieopodal turystycznego wejścia do kopalni, oficjalnie otwarto w grudniu 2014 roku. To jedna z czterech największych tężni w kraju i największa w Małopolsce.
Zobacz także: Dom architekta z tężnią solankową>>
Tężnia solankowa w Wieliczce - projekt
Projekt tężni solankowej w Wieliczce powstał w pracowni ASA STOŻEK ARCHITEKCI. Wykonawcą została firma Skanska. Konstrukcja z drewna modrzewiowego, wyłożona wiązkami tarniny po których spływa pochodząca z kopalni solanka, ma wymiary ok. 53x69 m i 7 500 m² powierzchni. Budowla przypomina drewnianą warownię, nad którą góruje wysoka na 22,5 m ośmiokątna wieża widokowa. Nawiązuje ona do wyburzonych w 2009 roku chłodni kominowych Kopalni Soli, stojących w rejonie ulic Dembowskiego i Matejki. Z wieży oglądać można panoramę parku, centrum Wieliczki, klasztor franciszkański i pobliskie szyby górnicze.
Obiekt powstał na trudnym terenie dotkniętym szkodami górniczymi. Budowano go ponad rok. Podczas wykonywania fundamentów obiektu, firma Skanska zastosowała specjalne zbrojenie mające ograniczyć wpływ szkód górniczych na tężnię. Powstało również niezbędne do funkcjonowania obiektu uzbrojenie terenu (sieć wody pitnej, rurociąg wody solankowej, kanalizacja deszczowa, sieć energetyczną).
Zadbano również o teren wokół tężni. Powstały tu elementy małej architektury - ławki i gabloty na wystawy tematyczne. Alejki otaczające tężnię zostały oświetlone tak, by podkreślać prezentowane tutaj rzeźby.
Tężnię polubili zarówno mieszkańcy Wieliczki, jak i turyści odwiedzający kopalnię. Według danych z 2015 roku, skorzystało z niej 156 tys. osób.
Wieliczka: tężnia solankowa - ceny
Nie ma ograniczeń wiekowych do przebywania w tężni. Zaleca się, aby jedna wizyta trwała nie dłużej niż 30 minut. Kasy tężni w Wieliczce czynne są w godzinach od 08:00 do 21:00. Bilet normalny kosztuje 9 zł a ulgowy 6 zł. Istnieje możliwość wykupienia karnetów. Jednocześnie w tężni może przebywać 100 osób.
Zobacz także: Nowe tężnie i kompleks uzdrowiskowy w Busku-Zdroju [WIZUALIZACJE]>>
Skomentuj:
Wieliczka: tężnia solankowa jak drewniana warownia