Więcej zieleni na terenach Portu Lotniczego Katowice. Rozpoczęto wdrażanie projektu LIFE Archiclima
Zmieni się otoczenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. W miejscu betonowych nawierzchni przed terminalami i na parkingu pojawią się zielone przystanki, łąki kwietne i ogrody deszczowe, a na fasadach terminalu szybkorosnące pnącza. Adaptacja jest prowadzona w ramach projektu LIFE Archiclima
LIFE Archiclima, czyli więcej zieleni!
Archiclima to wielowymiarowy program mający na celu przywracanie natury i wprowadzania życia tam, gdzie dzisiaj najbardziej ich brakuje. Jego celem jest wzrost odporności na niebezpieczeństwa wynikające ze zmian klimatu przy wykorzystaniu samej przyrody. Przykładem takiego działania są propozycje zmian w Porcie Lotniczym Katowice. 6 października 2023 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podpisało umowę z generalnym wykonawcą tej inwestycji, spółką Probuild Services z Myszkowa..
Zmiany na lotnisku w Pyrzowicach
Specjaliści z Archiclima zaproponowali nowoczesne i funkcjonalne zazielenienie terenu, wykorzystując m.in. rośliny występujące na terenach okalających lotnisko. Zmiany dotyczą w szczególności nieprzepuszczalnych nawierzchni utwardzonych znajdujących się bezpośrednio przed terminalami pasażerskimi. W ich miejsce pojawią się ogrody deszczowe i barwne łąki, jakie kiedyś tu występowały. Pozwoli to na zatrzymanie wód opadowych, dzięki czemu poprawi się wilgotność, czystość i temperatura powietrza. Dodatkowo przed Terminalem C powstanie zielona ściana z pnączy.
Dzięki tym zabiegom przestrzeń wokół pyrzowickiego lotniska będzie optymalnie przygotowana na gwałtowane zjawiska atmosferyczne, takie jak silne ulewy czy fale upałów. Zastosowanie zielonych rozwiązań zwiększa również komfort pasażerów poprzez m.in. lepszą jakość powietrza, redukcję wysp ciepła, powiększenie ilości miejsc relaksu i wypoczynku.
Program LIFE Archiclima
LIFE Archiclima to w skali Europy projekt nowatorski pod względem zakresu i rozciągłości przedsięwzięcia. Jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wspiera zarządców i właścicieli 32 obiektów wielkopowierzchniowych, przy czym każdy z nich ma własny plan „uszyty na miarę”. Projekty zmian są pozytywnie postrzegane przez mieszkańców miast i użytkowników. Coraz więcej osób ma przecież świadomość, że przyszłością naszych miast jest docenianie i wspieranie rodzimej przyrody w każdym dostępnym miejscu, a wdrożenie założeń Archiclimy wzmacnia wizerunek firm, które stosują je w swoich przestrzeniach.
- Więcej o:
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?