Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe

Mat. prasowe

Projekt Waterfront zmienia oblicze jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych lokalizacji w Gdyni. Przy Skwerze Kościuszki ukończone są już pierwsze budynki mieszkalne i biurowe, projektu pracowni JEMS Architekci. Inwestycja przekształca postindustrialny teren w nowoczesną, otwartą przestrzeń miejską, łącząc architekturę z zielenią i miejscami rekreacji.

Waterfront w Gdyni. Proj. JEMS Architekci
Waterfront w Gdyni. Proj. JEMS Architekci
Fot. Marysia Kot

Waterfront II powstaje na nabrzeżu Gdyni, które choć malownicze, niesie ze sobą wyzwania. Trudny, poprzemysłowy obszar z zaniedbanym parkingiem, był zapomnianym fragmentem przestrzeni miasta. Projekt pracowni JEMS, która odpowiedzialna jest za zagospodarowanie całego terenu, liczącego około 3,5 ha, to efekt wygranego w 2016 r. konkursu, zorganizowanego przez władze miasta i inwestora – Vastint Poland.

U stóp wysokościowca Sky Towers powstają budynki o zróżnicowanych funkcjach: mieszkalne, budynki biurowe z lokalami usługowymi, hotele z centrum konferencyjnym i spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino.

Zagospodarowanie terenu architekci JEMS rozpoczęli od projektu budynków biurowych i budynków mieszkalnych, które przedziela centralny pasaż z zielonymi skwerami, placami zabaw i pergolami. Pierwsze kadry gotowej inwestycji dobrze oddają ideę założenia urbanistycznego, zgodnie z którą architektura budynków ma tworzyć to co jest najważniejsze - przyjazną, otwartą przestrzeń publiczną. - Na zapomnianym, martwym terenie stworzyliśmy układ budynków, który - mamy nadzieję - stanie się pełnym życia fragmentem miasta-  zaznacza Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci.

Charakterystycznym elementem projektu Waterfront są partery z podcieniami i kolumnami, które w różnorodnych formach i zagęszczeniach definiują przyziemie. Elewacje i materiały wykończeniowe budynków również różnią się w zależności od ich funkcji. Fasady budynków biurowych, ułożone w jednolitej płaszczyźnie, kontrastują z dynamicznymi, ukośnymi ścianami budynków mieszkalnych. 

Nowoczesne, proste bryły sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych Waterfront subtelnie harmonizują z modernistyczną architektury Gdyni. Zabudowa ma z jednej strony charakter publiczny, a z drugiej swój kameralny wymiar. Przezierne pergole tworzą „miękkie” granice pomiędzy ogólnodostępną przestrzenią pasaży i prywatnymi dziedzińcami budynków mieszkalnych. Mała architektura- zaprojektowana bardzo szczegółowo - tworzy przyjazną atmosferę dla przyszłych użytkowników budynków, jak również osób odwiedzających mieszkańców Gdyni.

Waterfront harmonijnie łączy nowoczesną architekturę z naturalnym bogactwem lokalnej fauny i flory. - Zieleń pomiędzy budynkami mieszkalnymi i biurowymi zaprojektowaliśmy tak, aby krawędź roślinności wyznaczała dawną linię nabrzeża. Zależało nam na stworzeniu przestrzeni estetycznej i funkcjonalnej. Rośliny są rozmieszczone w sposób stopniowany, a każdy element zajmuje dokładnie określone miejsce – tłumaczy Izabela Leple, architekt z pracowni JEMS. Proste formy i linie, powtarzalne rytmy nadają architekturze budynków, podwórek, pasaży, jednorodny wyraz. Zieleń oddzielono geometrycznymi rabatami, co podkreśla jej uporządkowany charakter. Projektanci – wprowadzając nowe nasadzenia -  wykorzystali autochtoniczną roślinność, taką jak sosny, byliny, kostrzewy i mikołajki.

Przemiana postindustrialnego obszaru w nowoczesną, funkcjonalną przestrzeń miejską to nie tylko odnowa terenu, ale także krok w kierunku podnoszenia jakości przestrzeni publicznej Gdyni, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich.

    Więcej o:

Skomentuj:

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe