Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Warszawa: trzy wieżowce z lat 90. zostaną rozebrane. Co powstanie na ich miejscu?

WG
Okolice Ronda ONZ w Warszawie w 2001 roku - Fot. ArtMediaFactory / shutterstock

Wybudowane w latach 90. XX wieku trzy warszawskie wieżowce - Ilmet, PZU Tower i Pekao Tower zostaną rozebrane. W ich miejscu powstaną nowocześniejsze (i wyższe!) drapacze chmur.

Z panoramy stolicy znikną wkrótce 3 wieżowce wybudowane w latach 90.: Ilmet, PZU Tower i Pekao Tower. Według ich właścicieli, nie odpowiadają obecnie współczesnym oczekiwaniom rynku.

Biurowiec Ilmet przy Rondzie ONZ w Warszawie - Fot. Cezary p, CC BY-SA 4.0, wikimedia commons

Warszawa: Biurowiec Ilmet

Biurowiec Ilmet znajduje się przy Rondzie ONZ. Powstawał w latach 1995–1997. Ma 83 metry wysokości, 22 kondygnacje nadziemne i 3 podziemne. Na jego szczycie przez lata wisiało charakterystyczne obracające się logo Mercedesa. Biurowiec był na owe czasy bardzo luksusowy. "Zagrał" w popularnym serialu "Tygrysy Europy".

Od kilku lat budynek nie jest użytkowany przez najemców biurowych. Pierwsze prace rozbiórkowe ruszyły w 2021 roku (wtedy też zniknęło logo), ale przerwano je na początku 2022. Przyczyną wstrzymania prac był wybuch wojny w Ukrainie oraz przekształcenie budynku na tymczasowe schronienie dla uciekinierów wojennych.

Firma Skanska, która kupiła działkę, planuje wybudować w tym miejscu nowoczesny 188- metrowy biurowiec Warsaw One. Jego projekt koncepcyjny jest autorstwa duńskiej pracowni architektonicznej Schmidt Hammer Lassen i powstał w 2011 roku. Plan przewiduje budowę 188-metrowego wieżowca, o powierzchni użytkowa 78 tys. metrów kwadratowych. Ponieważ jednak miejscowy plan zagospodarowania umożliwia wzniesienie w tym miejscu obiektu o wysokości przekraczającej 200 metrów, możliwe, że projekt zostanie zmieniony.

PZU Tower przy ul. Grzybowskiej w Warszawie - Fot. ArtMediaFactory / shuterstock

Warszawa: PZU Tower

Wieżowiec PZU znajduje się przy ul. Grzybowskiej. Budynek był projektowany jako hotel, jednak po zakupie przez PZU obiekt przekształcono na funkcję biurową. Budowa rozpoczęła się w 1997, a zakończyła się w 2000 roku. Powierzchnia użytkowa nieruchomości biurowej wynosi prawie 56 tys. mkw. Projektantami gmachu byli architekci z pracowni Spychała & Partnerzy. Spółka PZU w 2022 roku wyprowadziła się do wieży Generation Park Y przy rondzie Daszyńskiego i od tego czasu dotychczasowa jej siedziba przy ulicy Grzybowskiej stoi pusta.

Decyzja co do jego rozbiórki ma zapaść w tym roku. PZU chciałby w miejscu obecnego budynku postawić wyższy- 150-metrowy. Miasto obecnie zgadza się na wieże 130-metrową. Rozmowy trwają.

PEKAO Tower przy ul. Grzybowskiej w Warszawie - Fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0, wikimedia commons

Warszawa: Pekao Tower

Wieżowiec Pekao Tower, oficjalna nazwa Gmach im. Mariana Kantona także znajduje się przy ul. Grzybowskiej (53/57). Stoi na działce o powierzchni 2 488 mkw. Ma 85 m wysokości i 20 280 mkw. powierzchni. Powstał w 1993 roku. Jego projektantem był chorwacki architekt Miljenko Dumenčić.

Bank wyprowadził się z niego w kwietniu 2023 – centrala przeprowadziła się do obiektu w kompleksie Forest, przy ul. Żubra 1. Budynek będzie pod koniec 2025 roku wystawiony na sprzedaż. Nowy nabywca ma zburzyć wieżę i postawić w tym miejscu nową, wyższą.

Udostępnij

Przeczytaj także

Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

Polecane

Office House na warszawskiej Woli autorstwa JEMS Architekci. Dom do pracy, nie biurowiec
Warszawa: Przy ulicy Grzybowskiej powstanie 15-kondygnacyjny apartamentowiec Flare. To projekt BJK Architekci
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci

Skomentuj:

Warszawa: trzy wieżowce z lat 90. zostaną rozebrane. Co powstanie na ich miejscu?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej