Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Warszawa: Skyliner - krystaliczna fasada i żyletka

Mat. prasowe/red. WG
Skyliner. Proj. APA Wojciechowski - Fot. mat. Karimpol Polska

Przyjrzymy się dokładniej szklano-alumininowej elewacji o powierzchni 35 tys. m kw. pokrywającej biurowiec Skyliner przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Elementem, który wyróżnia budynek jest tzw. żyletka - 195-metrowy pas z betonu architektonicznego biegnący przez całą jego wysokość.

Zaprojektowany przez architektów z pracowni APA Wojciechowski 195-metrowy Skyliner na Woli to jeden z najwyższych biurowców Warszawy. Posiada 45 tys. m kw. powierzchni biurowej na 34 kondygnacjach. Oferuje także powierzchnię usługową, handlową i gastronomiczną zlokalizowaną na najniższych kondygnacjach. Wyróżnikiem budynku jest dwupoziomowy Skybar znajdujący się na 165 metrach wysokości z niezwykłymi widokami na panoramę Warszawy. Skyliner posiada ponadto najwyższe spośród biurowców, spektakularne lobby o wysokości aż 16 metrów. Budynek jest wyposażony w system szybkich wind (7 m/s) z inteligentnym systemem obsługi bezdotykowej umożliwiających komfortowy transport pomiędzy skrajnymi poziomami w mniej niż 25 sekund.

Fasada Skylinera

Elewacja Skylinera wykonana z krystalicznego, całkowicie bezbarwnego i odżelazionego szkła pokrywa każdy ze 195 metrów jego wysokości. Tworzące ją elementy widoczne są już od wejścia do biurowca. Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hol główny Skylinera jest wysoki na 4 kondygnacje i otoczony kolumnadą 16-metrowych słupów. To czyni go najwyższym lobby biurowym w Polsce. Podium biurowca stanowi mocną, lekko wysuniętą bazę, na której została osadzona strzelista wieża. Jej nieregularna powierzchnia sprawia, że kształt Skylinera zmienia się wraz z perspektywą, z której jest oglądany.

 

Sama wysokość tej elewacji jest imponująca. Szklana ściana, nie podzielona stropami, sięga 16 metrów nad poziom posadzki. Strona zachodnia podium, dla urozmaicenia bryły osłonięta jest tzw. „podwójną skórą”, fasadą szklaną mocowaną do konstrukcji stalowej osłaniającą elewację, składającą się z okien i blachy aluminiowej

precyzuje Marcin Hoyer, z-ca kierownika budowy Skylinera, Warbud S.A.

Cała fasada jest wykonana ze szkła o najwyższych parametrach. Zapewnia ono nie tylko izolację akustyczną i optymalne oświetlenie całego budynku, ale też zabezpiecza przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń i minimalizuje straty ciepła. Co więcej, odpowiednio dobrana refleksyjność szyb i ograniczenie zewnętrznego odbicia światła sprawia, że budynek będzie widoczny dla ptaków i pozwoli na uniknięcie kolizji z nim. Dodatkowym atutem Skylinera jest brak słupów żelbetowych w narożnikach pięter biurowych. To ogromna zaleta tego budynku bo pozwala na swobodną aranżację przestrzeni pracy. Ponadto pracownicy biur będą mieli poczucie przestrzeni i widok na miasto nieograniczony elementami konstrukcyjnymi.

 

Dzisiejsze rozwiązania pozwoliły architektom na rozmach i odwagę w projektowaniu fasady Skylinera. Każdy z elementów budynku i jego elewacji jest spójny z otoczeniem i założeniami obiektu. Chcieliśmy aby Skyliner miał świetną architekturę, ale był przede wszystkim funkcjonalny – cofnięte słupy konstrukcyjne to możliwość lepszej aranżacji przestrzeni biura oraz panoramiczne widoki w narożnikach niedostępne w innych budynkach. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii użytkownicy naszego biurowca, będą mogli pracować w miejscu cichym i kameralnym, mimo że zlokalizowanym w centrum Warszawy

podkreśla  Szymon Zduńczyk, Dyrektor Techniczny w Karimpol Polska
Skyliner. Fot. APA Wojciechowski - Proj. APA Wojciechowski

Montaż elewacji był sporym wyzwaniem dla jej wykonawcy – firmy ELJAKO-AL. Ze względu na rozmiary placu budowy, całość dostaw oraz transport wewnętrzny elementów fasadowych odbywały się on-time w ścisłej koordynacji z generalnym wykonawcą.

Innym wyzwaniem logistycznym okazały się narożniki całoszklane o 7 różnych kątach, które ze względu na ciężar i geometrię były montowane bezpośrednio przy pomocy dźwigu wieżowego. Na większych wysokościach czynności te odbywały się głównie w godzinach nocnych ze względu na najmniejszy wiatr

mówi Piotr Komala, dyrektor ds. rozwoju ELJAKO-AL.

Żyletka na Skylinerze

Charakteru budynkowi nadaje tzw. „żyletka” widoczna od strony ulicy Prostej. To pionowy pas wysokości 195 metrów wykonany z ryflowanych płyt betonowych. Łączy on całkowicie przeszkloną strefę wejścia, skybar oraz zwieńczenie budynku tzw. „pióropusz” – jeden z najtrudniejszych do wykonania elementów konstrukcyjnych biurowca. Ten charakterystyczny element architektury Skylinera o wysokości 20 metrów wykonywany jest z żelbetu i został w całości pokryty szklaną elewacją. Pełni on rolę świetlika. Będzie też czymś w rodzaju latarni morskiej, widocznej nawet z bardzo odległych części miasta.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Rewitalizacja zabytkowej kamienicy Branickich przy Smolnej 40 w Warszawie
W Warszawie pojawiły się spoczniki. To ławki do chwilowego odpoczynku na stojąco
Plac Pięciu Rogów w Warszawie chce przebudować sześć firm. Prace mają się zacząć jeszcze w 2020 roku

Skomentuj:

Warszawa: Skyliner - krystaliczna fasada i żyletka

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej