Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa: co dalej z Muzeum nad Wisłą? Ma być domem tańca, performensu i choreografii

Wiktoria Głodowska

4 kwietnia warszawscy radni zmienili statut Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pawilon nad Wisłą został wyodrębniony jako oddział muzeum. Ma być przestrzenią poświęconą tańcowi, choreografii i sztuce performatywnej.

Muzeum na Wisłą w Warszawie
Muzeum na Wisłą w Warszawie
Fot. shutterstock / BreizhAtao

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, po północnej stronie placu Defilad, od strony ulicy Marszałkowskiej, zostanie otwarta w październiku 2024 roku. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy tu>>. Pojawiło się więc pytanie, co dalej z pawilonem nad Wisłą, który od 2017 roku był tymczasową przestrzenią wystawienniczą MSN?

Muzeum nad Wisłą: przestrzeń tańca, choreografii i performensu

4 kwietnia, Rada Warszawy uchwaliła zmianę statutu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wyodrębniono Pawilon nad Wisłą jako oddział muzeum. 14 marca, na poprzedniej sesji, radni zadecydowali o przyznaniu 8 mln. złotych na działania związane z przebudową, modernizacją i wyposażeniem pawilonu.  Powstanie plan użytkowo-funkcjonalny, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości budynku nad Wisłą. W tym celu do współpracy został zaproszony architekt Maciej Siuda.

Pomysł wykorzystania nadwiślańskiego pawilonu, jako przestrzeni poświęconej tańcowi, choreografii i performensowi pojawił się na początku ubiegłego roku, kiedy m.st. Warszawa przejęło obowiązki organizatora Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

"Brak instytucjonalnego miejsca dla sztuki tańca i performensu jest bardzo odczuwalny, zwłaszcza dla artystek i artystów. Projektowane działania Pawilonu nad Wisłą są odpowiedzią na pojawiającą się od lat w postulatach środowiska potrzebę stworzenia domu tańca, performensu i choreografii w Polsce" – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Badaniem warszawskiego środowiska tańca zajęli się: Warszawskie Obserwatorium Kultury, Biuro Kultury, MSN i osoby związane z tańcem. Wypracowywana jest koncepcja rocznego pilotażu w Pawilonie nad Wisłą.  Aktualnie trwają prace nad wytycznymi do naboru dla kuratorów, którzy poprowadzą ten program w 2025 roku. Konkurs ma zostać ogłoszony w połowie tego roku.

Otwarcie siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą - plakat
Otwarcie siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą - plakat
mat. prasowe

Pawilon nad Wisłą

Przypomnijmy, Muzeum nad Wisłą rozpoczęło swoją działalność wiosną 2017 roku. Pawilon, położony, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), zaprojektowany został przez austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. W latach 2008-2010 był on tymczasową siedzibą Kunsthalle w Berlinie.

Na potrzeby Muzeum użyczyła go bezpłatnie wiedeńska fundacja Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, zajmująca się upowszechnianiem sztuki i architektury. Fasadę Muzeum nad Wisłą, zdobi praca Sławomira Pawszaka. Oprócz przestrzeni wystawowej w pawilonie  znajdują się kawiarnia, księgarnia oraz centrum edukacyjne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa: co dalej z Muzeum nad Wisłą? Ma być domem tańca, performensu i choreografii