Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Warszawa: Budowa wieżowca The Bridge dobiega końca

Mat. prasowe
The Bridge w Warszawie - Fot. mat. Ghelamco

Budowa flagowej inwestycji Ghelamco w Warszawie – 174-metrowego wieżowca The Bridge przy placu Europejskim – zbliża się ku końcowi. Ekipy budowlane skończyły montować szklane panele i charakterystyczne profile, tzw. „żyletki” na jego elewacji. Z placu budowy zniknął też najwyższy w Polsce dźwig, który pracował tu do stycznia. Intensywne prace trwają teraz we wnętrzach wieży i przylegającej do niego zabytkowej Bellony, gdzie spod rusztowań wyłaniają się wykończone powierzchnie holi i części wspólnych.

Charakterystyczną przeszkloną bryłę The Bridge, przypominającą oszlifowany diament, można już podziwiać w pełnej okazałości – zniknęły spod niej dźwigi i rusztowania. W parterze budynku przez wielkie tafle szkła można dojrzeć architekturę okazałego holu. Dominują w nim odcienie drewna, szarego kamienia i barwionego w masie betonu. Jego skala robi wrażenie – w części pomiędzy wieżowcem a Belloną mierzy nawet 18 m wysokości! Dodatkowo podkreślają ją potężne filary układające się w kształt litery V i szerokie stopnie prowadzące na antresolę. To jedno z najbardziej spektakularnych wnętrz w warszawskich biurowcach. Istotnym elementem wystroju będzie bujna zieleń, która wyrośnie w wielkich, wyrastających z podłoża donicach.

The Bridge: most między historią a współczesnością

Okazale prezentuje się też odnowiony hol zabytkowego gmachu Bellony – z kolumnadą, sztukateriami i kutymi żeliwnymi poręczami. Przy klatce schodowej urządzono nowe atrium z panoramiczną windą i świetlikiem, który wpuszcza do wnętrza światło dzienne. Ciekawym elementem wystroju będzie wyeksponowana odrestaurowana maszyna wydawnicza, co ma przypominać o historii tego miejsca – istniejących tu wcześniej Wojskowych Zakładach Graficznych. Za projekt biurowego kompleksu The Bridge odpowiada ciesząca się międzynarodowym uznaniem holenderska pracownia UNStudio oraz Polsko-Belgijska Pracownia Architektury PROJEKT.

Przeczytaj także: The Bridge - imponujący wieżowiec i gmach Bellony. Byliśmy na budowie!>>

The Bridge w Warszawie - Fot. mat. Ghelamco

The Bridge to przykład nowoczesnej architektury, w której innowacyjne technologie spotykają się z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa. Dzięki zaawansowanym systemom zarządzania energią, inteligentnym i ekologicznym rozwiązaniom oraz materiałom jak niskoemisyjny beton, tworzymy przestrzeń nie tylko komfortową i funkcjonalną, ale także przyjazną dla środowiska. Wierzę, że The Bridge wyznaczy nowy standard na polskim rynku biurowym, a także stanie się jedną z ikon warszawskiego city, które od lat konsekwentnie kreujemy w rejonie ronda Daszyńskiego

mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
The Bridge w Warszawie - Fot. mat. Ghelamco

Ultranowoczesny i proekologiczny The Bridge

The Bridge zgodnie ze swoją nazwą stanowi most między historią a współczesnością, co odzwierciedla się w jego architekturze łączącej zabytkowy gmach dawnego Domu Wydawniczego Bellona z 40-piętrowym wieżowcem. W sumie oba budynki dostarczą na rynek 52 tys. mkw. powierzchni biurowej.

The Bridge został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Już teraz potwierdzają to certyfikaty SmartScore i WiredScore na najwyższym platynowym poziomie, a docelowo certyfikowany będzie również w systemach WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier.

Zgodnie ze strategią ESG Ghelamco, The Bridge będzie neutralny energetycznie i zasilany w 100% czystą energią. Obiekt wykorzystywać będzie m.in. ultra-energooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku, a także aplikację InBin służącą do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów. Ponadto, w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75% w skali roku.
W budynku zastosowany zostanie system operacyjny Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie mediami. Jego elementem jest aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W The Bridge wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych. Budynek posiada podziemny parking na 282 samochody i 164 rowery (w tym elektryczne), wraz z punktami do ładowania pojazdów elektrycznych oraz nowoczesną infrastrukturę dla rowerzystów.

Wieżowiec The Bridge w Warszawie ma zostać oddany do użytku w kwietniu 2025 roku.

The Bridge w Warszawie - Fot. mat. Ghelamco
Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Ghelamco zapowiada budowę nowego wieżowca w Warszawie
Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Ruszyła budowa 140-metrowego wieżowca Liberty Residence na warszawskiej Woli

Skomentuj:

Warszawa: Budowa wieżowca The Bridge dobiega końca

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej