Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Warszawa: biurowiec Curtis Plaza do rozbiórki. Od niego zaczął się Mordor

WG
Curtis Plaza w Warszawie - Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

Curtis Plaza przy ul. Wołoskiej 18 otwarto w 1993 roku. Zaprojektowany przez Geokart Projekt, był pierwszym nowoczesnym biurowcem na Służewcu. Niedawno wydano pozwolenie na jego zburzenie.

Curtis Plaza był jednym z pierwszych biurowców wybudowanych po 1989 roku. Otwarty w 1993 roku budynek był prawdziwym "powiewem wielkiego świata". Duże przeszklenia, śnieżnobiałe panele, "paradne" wejście i nowoczesne wnętrza robiły spore wrażenie.

Curtis Plaza: architektura

Budynek otwarto wiosną 1993 roku. Inwestorem było przedsiębiorstwo Curtis Polska należące do biznesmena Zbigniewa Niemczyckiego (jednego z najbogatszych wtedy Polaków). Projekt powstał w pracowni Geokart Projekt, a głównymi architektami byli Mirosław Kartowicz i Romuald Welder. Za konstrukcję odpowiedzialny był zespół MetroProjekt.

Biurowiec ma kształt prostopadłościanu. Składa się z 6 kondygnacji naziemnych i 1 podziemnej. Niebieskie szkło relfleksyjne połączono ze śnieżnobiałymi panelami. Pośrodku szklane tafle tworzą delikatnie cofniętą odwróconą piramidę. Zwracają uwagę cylindryczne kształty na narożnikach i charakterystyczna fioletowa "tuba" zamieniająca się w paradny daszek nad głównym wejściem. W Curtis Plaza jest też reprezentacyjne patio. W 1992 roku obiekt zdobył tytuł "Budowa Roku" w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Curtis Plaza: wnętrza

Biurowiec Curtis Plaza robił wrażenie nowoczesnymi wnętrzami. Był jednym z pierwszych biurowców w Warszawie, z przestrzeniami zaprojektowanymi z myślą o pracy w systemie "open space" (w latach 90. XX wieku mało kto słyszał o takich rozwiązaniach). Oprócz tego w budynku funkcjonowały nowoczesne systemy  automatycznego zarządzania obiektem BMS. Pozwalał on m.in.  sterować systemami komunikacji, wentylacji i klimatyzacji.

Przeczytaj także: powiew świeżości czy architektoniczna lambada? Ikony polskiego postmodernizmu [TOP 10]>>

Curtis Plaza w Warszawie - Fot. fotopolska.eu
Curtis Plaza w Warszawie w 1993 roku - Fot. fotopolska.eu

Curtis Plaza: narodziny Mordoru

Curtis Plaza był budynkiem od którego zaczęła się "biurowa" historia warszawskiego Służewca. Był też biurowcem, który zapoczątkować miał nowe założenie architektoniczne pod nazwą Mokotów Business and Industrial Center. Chociaż z planów nic nie wyszło, na Służewcu jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać kolejne biurowce. Tak narodził się stołeczny "Mordor".

Przypomnijmy, budynek Curtis Plaza znalazł się na zaktualizowanej liście dóbr kultury współczesnej,przygotowanej przez 22-osobowe gremium  w skład którego weszli m.in. architekci, urbaniści, historycy sztuki i konserwatorzy. Lista nie weszła jednak w życie.

Co powstanie w miejscu Curtis Plaza?

Jak podaje branżowy portal propertynews.pl, właściciel biurowca - Curtis Development sprzedał obiekt. Na razie nie wiadomo, kto jest nowym właścicielem. Wydano już zgodę na rozbiórkę budynku. Umowy z najemcami powierzchni w Curtis Plaza nie zostały przedłużone (muszą opuścić biurowiec do końca marca).

Co powstanie w miejscu Curtis Plaza? W planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano tu zabudowę z przeznaczeniem na usługi do 6 kondygnacji. Inwestycja mieszkaniowa w tym miejscu nie jest przewidziana.

 

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Najbardziej intrygujące polskie kościoły wybudowane po 1945 roku
Park Żerański w Warszawie w postindustrialnym charakterze. Rozstrzygnięto konkurs
Tak zmieniło się Pole Mokotowskie w Warszawie. Staw zamiast betonowej niecki i nowa zieleń

Skomentuj:

Warszawa: biurowiec Curtis Plaza do rozbiórki. Od niego zaczął się Mordor

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej