Warsaw Trade Tower ma już 25 lat. Co warto wiedzieć o tym wieżowcu?
Znajdujący się w top 5 najwyższych budynków w Polsce, należący do Globalworth, Warsaw Trade Tower w tym roku świętuje swoje 25-lecie. Dziś trudno wyobrazić sobie krajobraz warszawskiej Woli bez wznoszącej się na 208 metrów konstrukcji z charakterystyczną iglicą na dachu
Warsaw Trade Tower to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najwyższych budynków biurowych Warszawy. Licząca 42 piętra, 208 m wysokości i ponad 45 000 mkw. powierzchni biurowej wieża zlokalizowana jest przy ulicy Chłodnej 51 na Woli, w pobliżu skrzyżowania ulicy Towarowej i alei Solidarności oraz stacji drugiej linii metra Rondo Daszyńskiego. W kwietniu 2019 roku nieruchomość uzupełniła portfolio Globalworth – czołowego inwestora biurowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Warsaw Trade Tower: architektura
Wieżowiec Warsaw Trade Tower został wzniesiony w latach 1997–1999 przez koreański koncern Daewoo. Gdy powstawał, wysokością w Polsce konkurował jedynie z Pałacem Kultury. Za projekt odpowiadali architekci z pracowni RTKL w Baltimore, współpracujący z warszawskim studio Majewski Wyszyński Hermanowicz. Zgodnie z zaleceniami tzw. „szkoły chicagowskiej”, konstrukcja budynku jest stalowa, a kubistyczna bryła została podzielona poprzez zmiany w elewacji. WTT składa się z dwóch części – niższej, sześciokondygnacyjnej, odpowiadającej wysokością przedwojennej zabudowie Warszawy i 42-kondygnacyjnej wieży.
"Można powiedzieć, że na warszawskiej Woli WTT jest „trendsetterem”. To ten budynek był pierwszym biurowcem w tej dzielnicy i w ślad za jego otwarciem, powstawały kolejne, zastępując dawne fabryki. Zależało nam, by funkcjonalność biurowca korespondowała z jego doskonałym położeniem na mapie Warszawy. To się udało, o czym świadczą najlepiej wielokrotnie już przedłużane i wieloletnie umowy z najemcami – m.in. UNIQA, MSD, American Express, Avanssur, BNI Poland i Altkom. Użytkownicy cenią WTT nie tylko za komfort, budowany przez nowoczesne rozwiązania, ale również system zarządzania obiektem czy działania integrujące społeczność. Nasi najemcy mogą też liczyć na wsparcie działu Workplaces m.in. przy projektowaniu i realizacji fit-outów” - mówi Agnieszka Ewertowska, Senior Property Manager, Globalworth Poland.
Warsaw Trade Tower: modernizacja
W 2019 roku biurowiec trafił do portfolio Globalworth. To otworzyło nowy etap w rozwoju nieruchomości, która nie tylko utrzymała dawny blask, ale dzięki modernizacji i wprowadzeniu nowoczesnych funkcjonalności, odpowiada najwyższym wymaganiom stawianym współcześnie przed przestrzeniami biurowymi. Dziś można śmiało powiedzieć, że WTT nie tylko góruje nad Wolą, ale też „błyszczy” na tle okolicznych zabudowań swoją „dojrzałością”, nowoczesnością, ale i estetyką. Elewacja biurowca została w całości oczyszczona oraz zaimpregnowana specjalistycznymi preparatami. Nowe oblicze zyskało też lobby budynku, oryginalnie zaprojektowane i zbudowane na planie wachlarza. W ubiegłym roku pojawiły się tam nowe, wielofunkcyjne strefy, bogata roślinność i imponujące, 3-metrowe żyrandole z kryształów. To one dziś rozświetlają wnętrze. Przy aranżacji tej najbardziej reprezentacyjnej części WTT eksperci Globalworth Poland współpracowali ze studiem architektonicznym MIXD.
Wszystkie przeprowadzone modernizacje pozwoliły obniżyć zużycie mediów oraz pozostałe koszty eksploatacyjne. Globalworth konsekwentnie inwestuje również w rozwiązania ekologiczne i technologiczne. WTT korzysta w całości z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Najemcy mogą dziś korzystać z ładowarek do hulajnóg i rowerów elektrycznych, a rowerzyści mają do dyspozycji nową szatnię z prysznicami. Cały budynek został objęty systemem automatyzacji zarządzania przy wsparciu sztucznej inteligencji. Innowacją jest również Globalworth App – dostępna dla wszystkich użytkowników budynku aplikacja, która m.in. otwiera drzwi, bramki, szlabany, pozwala wezwać windę oraz umożliwia zarządzanie rotacyjnym wykorzystaniem miejsc parkingowych, rezerwacje biurek, czy sal konferencyjnych. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom budynek w tym roku po raz kolejny otrzymał certyfikat środowiskowy BREEAM na poziomie Excellent, potwierdzający stosowanie rozwiązań opartych na zrównoważonym rozwoju w dziedzinach wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz dotyczących ekonomii.
Skomentuj:
Warsaw Trade Tower ma już 25 lat. Co warto wiedzieć o tym wieżowcu?