Wall House - wakacyjny dom na Mazurach
To spełnienie marzeń inwestorów o letnim domu z basenem, gdzie mogliby wypoczywać z dala od miejskiego zgiełku.
Architekt Przemek Olczyk umiejscowił dom frontem do jeziora, otwierając go na najbardziej atrakcyjne kadry. Do budynku prowadzi zaprojektowana pod kątem droga, mająca swoją kontynuację za domem. Niczym wstęga prowadzi gości przez geometryczne zaułki wypełnione zielenią i dalej, przez przestronne wnętrza, aż do przystani nad jeziorem. Wyzwaniem projektowym było stworzenie funkcjonalnego domu o otwartym planie.
Na tym zależało inwestorom, którzy chcieli uzyskać pełną swobodę i intymność korzystania z otwartej przestrzeni domu, przechodzącej w rozległy taras z basenem i jacuzzi, zachowując zarazem niezakłócony widok na otoczenie. Ponadto istotnym założeniem projektowym było stworzenie bariery akustycznej dla sąsiednich budynków. Rozwiązaniem okazał się estetyczny parawan, który skutecznie wygradza przestrzeń. W rzeczywistości jest to efekt przedłużenia wewnętrznych ściany domu, dzięki czemu architektura stanowi naturalną kontynuację, niwelując wszelkie bariery wizualne.
Charakterystyczny mur tworzą drewniane belki przedzielone szklanymi płaszczyznami. Nawiązuje on z jednej strony do sąsiadującej z domem stadniny, a z drugiej do tradycyjnych ogrodzeń mazurskich zabudowań. Wysokie na niemal 3 metry ogrodzenie jest jednocześnie najważniejszym elementem architektury - wyróżnia projekt i buduje jego indywidualny charakter, przy okazji też "wyjaśnia" nazwę Wall House.
Prosty i czytelny układ wnętrz Wall House zawdzięcza konsekwentnie kreślonym, długim liniom. Architekt poprowadził je równolegle do ścian zamykających bryłę, ale otwierając wnętrze na otoczenie. Prostopadle do nich zaprojektowane szklane ściany dzielą 700 metrów kwadratowych przestrzeni, zapewniając jej zarazem transparentność i doskonałe doświetlenie wnętrz.
Z jednej strony otwierają się na jezioro, a z drugiej na wewnętrzne atrium, dając poczucie ogromnej przestrzeni. Stojąc w centrum budynku widać jednocześnie całą powierzchnię domu.
We wnętrzach domu dominuje drewno, odwołujące się do tradycji mazurskich domów, nasuwające skojarzenie z jachtami, wakacyjnym relaksem i sportowymi pasjami. Naturalnym materiałom towarzyszą szkło i aluminium, przesądzające o nowoczesnym charakterze Wall House.
Wall House to ekologiczny dom, naszpikowany zarazem najnowszymi technologiami, optymalizującymi zużycie wody i energii.
- Więcej o:
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?