W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstanie inwestycja typu mixed-use. Zaprojektował ją Rainer Mahlamäki
Fiński deweloper YIT otrzymał pozwolenie na budowę nowego, wielofunkcyjnego obiektu w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel pracowni Lahdelma&Mahlamäki Architects.
Gdańsk - nowa inwestycja
Wielofunkcyjny kompleks, realizowany przez fińskiego dewelopera YIT w Gdańsku, powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 m2 powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią przestrzenie prywatne i publiczne.
Rainer Mahlamäki projektuje dla Gdańska
Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych – Lahdelma&Mahlamäki Architects. W Polsce znana jest ona między innymi z wielokrotnie nagradzanego projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Przeczytaj także: Rainer Mahlamäki: "Od Polaków słyszałem, że to się nie uda" [WYWIAD]>>
Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska. Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy
W trakcie tworzenia projektu profesor Rainer Mahlamäki współpracował z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z LATERGRUPA ARCHITEKCI Sp. z o.o. oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK Sp. z o.o. sp. k.
Architekci skoncentrowali się na dbałości o detale, co znajduje odzwierciedlenie w układzie brył poszczególnych budynków oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Dominują cegła i szkło, z dodatkiem stali oraz aluminium.
Zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności oraz Stare Miasto. Powstaną nowe place miejskie. Dodatkowo, od strony północnej wyeksponowany został widok na żurawie stoczniowe.
W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Nie zabraknie też rozwiązań wodo- i energooszczędnych. Biurowiec zostanie wybudowany w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.
Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku.
- Więcej o:
Osiedle Riverview w Gdańsku. Strzeliste bryły z ceglaną elewacją to projekt pracowni APA Wojeciechowski
Rajska 8 - nowy komples biurowo mieszkalny w obrębie historycznego centrum Gdańska. To projekt pracowni JEMS Architekci
Biurowiec Wave w Gdańsku osiągnął docelową wysokość. To projekt Medusa Group
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Futuro House - latające spodki z Finlandii
Hotel Holiday Inn na Wyspie Spichrzów w Gdańsku otwarty. To projekt RKW Architektur+
Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]
MIPM Awards 2020 dla Monopolis w Łodzi. To najlepszy projekt "mixed-use" na świecie