Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

W Poznaniu rusza budowa osiedla Portowo. To projekt APA Wojciechowski Architekci

Mat. prasowe / red. WG
Osiedle Portowo w Poznaniu. Proj. APA Wojciechowski Architekci - Wiz. mat. prasowe Vastint

Osiedle Portowo, w Poznaniu zaplanowane jako kameralne miasteczko, powstaje nad Wartą na Starołęce na terenie dawnej Stoczni Rzecznej i fabryki Pollena Lechia, w sąsiedztwie ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka.

Portowo: kilka etapów

Inwestycja, projektu pracowni APA Wojciechowski Architekci,będzie realizowana etapami. W pierwszym etapie powstanie 11 budynków mieszkalnych o liczbie kondygnacji od trzech do siedmiu, z 378 mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem długoterminowy oraz 11 lokalami usługowymi. Ta część znajdzie się przy Rondzie Starołęka, wzdłuż ulicy Hetmańskiej aż do Warty. Prace budowlane potrwają 30 miesięcy.

Osiedle Portowo w Poznaniu. Proj. APA Wojciechowski Architekci - Wiz. mat. prasowe Vasint
Osiedle Portowo w Poznaniu. Proj. APA Wojciechowski Architekci - Wiz. mat. prasowe Vasint

Portowo: mieszkania w czterech stylach

W całym osiedlu powstanie 50 budynków wielorodzinnych z różnorodnym charakterem oraz nowoczesnymi parterami usługowo-handlowymi, oferując 1 800 mieszkań na wynajem i sprzedaż, od kawalerek po mieszkania pięciopokojowe (od 30 do 135 m kw.), każde z co najmniej jednym głębokim balkonem. W niektórych mieszkaniach kuchnie będą widne (z niezależnym oknem). Pojawią się też łazienki z oknem. Lokale będą miały cztery warianty wykończenia wnętrz: styl wielkopolski (inspirowany strojami bamberskimi), skandynawski, botaniczny i nowoczesny.

Portowo: białe elewacje z panelami

Dominującym kolorem elewacji budynków będzie biały z akcentami barw naturalnych w odcieniach szarości i jasnej terakoty. Domy od strony ul. Starołęckiej będą obłożone szarym tynkiem ocieplonym płytką ceglaną w kolorze neutralnego beżu. Stanowią tło dla białych kostek budynków od strony południowej. Budynki wizualnie połączą panele fornirowane w kolorze drewna.

Osiedle Portowo w Poznaniu. Proj. APA Wojciechowski Architekci - Wiz. mat. prasowe Vasint

Portowo: w zieleni z widokiem na wodę

Portowo zajmie 19-hektarowy teren. Osiedle będzie delikatnie obniżało się ku rzece, co pozwoli zapewnić przyszłym mieszkańcom widok na wodę - niższe budynki będą usytuowane bezpośrednio przy rzece, a wyższe coraz dalej. Oprócz budynków mieszkalnych powstaną obiekty użyteczności publicznej oraz miejsca rekreacji i wypoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tereny zielone będą stanowić blisko 30 proc. powierzchni osiedla. Parkingi podziemne zlokalizowane są wokół obrysu segmentów, dzięki czemu na wewnętrznych dziedzińcach wolnych od zabudowy podziemnej, będzie można posadzić wysokie drzewa. Mieszkańcy będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wodą, korzystając z osiedlowej przystani dla motorówek, łodzi i kajaków, oraz grobli łączącej północną część projektu z terenami nadrzecznymi. Powstaną ścieżki rowerowe.

Projekt przewiduje wiele przyjaznych środowisku rozwiązań, które zostaną potwierdzone certyfikatem LEED. Aby usprawnić komunikacje, przebudowana zostanie ulica Starołęcka na odcinku od ronda Starołęka do ulicy Romana Maya.

Inwestorem Portowa jest Vastint Poland, a wznosić je będzie Mostostal Warszawa S.A. Ostateczne zakończenie budowy całego osiedla przewidywane jest na rok 2036.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Osiedle Perfumiarnia w centrum Poznania. Dynamiczne bryły to projekt pracowni JEMS Architekci
W Poznaniu ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. To projekt WXCA
AND2, czyli najwyższy budynek w Poznaniu. Prace elewacyjne są już na finiszu

Skomentuj:

W Poznaniu rusza budowa osiedla Portowo. To projekt APA Wojciechowski Architekci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej