W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
W Poznaniu na Winogradach powstaje Aura, budynek prawie w całości pokryty zieloną elewacją składającą się ze 140 tysięcy roślin. To projekt pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego.
Budynek Aura jest pierwszym w Poznaniu projektem Roberta Koniecznego. Apartamentowiec powstaje na działce przylegającej do terenu Klubu Sportowego Posnania, przy ul. Słowiańskiej. Inwestorem jest Piotr Voelkel, mecenas sztuki, współwłaściciel biurowca Bałtyk, twórca uczelni SPWS i School od Form. Projekt Roberta Koniecznego został wybrany w drodze konkursu architektonicznego. Inwestora przekonała właśnie "zielona wizja" Roberta Koniecznego.
- Od dawna obserwuję to, co projektuje i w jaki sposób myśli Robert Konieczny. Szukałem rozwiązania, które w tym miejscu pogodzi wiele oczekiwań: komfort przyszłych użytkowników, harmonię z zielonym, rekreacyjnym otoczeniem, odpowiedzialność za stan planety, energooszczędność i w efekcie ograniczenie kosztów eksploatacji, unikalną architekturę, która może być ikoną miasta i jest dziełem sztuki. Do takich zadań potrzeba partnera, który ma podobne wartości i rozumie wyznaczone cele oraz ma talent i rozmach - mówi i Piotr Voelkel.
Budynek pod wieloma względami będzie wyjątkowy.
Aura w Poznaniu: zielone wzgórze
Obiekt będzie przypominać zielone wzgórze. Architekt do prac projektowych zaprosił naukowców z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Bryła Aury wyrośnie z istniejącego spiętrzenia terenu, a przed elewacją stanie konstrukcja, na której zostanie zasadzonych ok. 140 tysięcy roślin (trwające ponad dwa lata badania z użyciem makiety elewacji w rzeczywistej skali, pozwoliły na optymalny dobór roślinności).
- Od dwóch lat testujemy na olbrzymim próbniku niedaleko tej lokalizacji różne rodzime rośliny. To dla nich trudne testy. Te, które nie wytrzymują lub wymagają zbyt dużego starania nie będą użyte -mówi Robert Konieczny.
Ten wyjątkowy system elewacyjny pozwoli nie tylko regulować wilgotność i temperaturę powietrza wewnątrz budynku, ale także w najbliższym otoczeniu - pomiędzy konstrukcją a ścianą wytworzy się bowiem poduszka powietrzna, będąca naturalnym izolatorem, chroniącym przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Rośliny podlewać będzie automatyczny system korzystający w 90 proc. z wód retencyjnych, roztopowych i opadowych, gromadzonych na terenie działki. System zasilą znajdujące się na dachu panele fotowoltaiczne.
Aura: obcowanie ze sztuką
Do projektowania wnętrz, inwestor zaprosił Alicję Białą, autorkę kolorowych “Totemów” stojących między hotelem Sheraton i Bałtykiem. Artystka zaproponowała umieszczenie w przestrzeni lobby ceramicznej roślinnej rzeźby-lampy oraz reliefu nawiązującego do związku człowieka z naturą. Oba dzieła będą pokryte stworzonymi specjalnie przez artystkę szkliwami, przygotowanymi z ziemi pobranej z różnych miejsc w Wielkopolsce, także z placu budowy Aury (zawartość zróżnicowanych minerałów, zdeterminuje kolor szkliwa).
- Główną inspiracją form rzeźbiarskich były rośliny obecne lokalnie w Wielkopolsce, czasem zagrożone przez degradację siedlisk i zmiany klimatyczne. U mnie te małe rośliny są przeskalowane, dumne, zauważalne i mimo wszystko pełne nadziei- mówi Alicja Biała.
Części wspólne zostały zaprojektowane przez zespół Modelina. We wnętrzach Aury znajdzie się reprezentacyjne lobby z concierge. Zostanie ono połączone z kameralnym spa do wyłącznej dyspozycji właścicieli i ich gości. W przestrzeniach klatek schodowych znajdą się z kolei dzieła Oskara Zięty.
Aura: kameralna klasa premium
W budynku Aura zaprojektowano łącznie tylko 55 apartamentów, więc inwestycja ma charakter kameralny i butikowy. Apartamenty mają powierzchnię od 34 do 160 mkw. (największe są dwupoziomowe z czterema balkonami). Od strony południowej zaprojektowano przestronne i słoneczne strefy dzienne z widokami na panoramę miasta oraz Park Cytadela. Od północy zlokalizowano przede wszystkim sypialnie.
Budynek ma pięć wejść z windami. Na każdej kondygnacji znajdują się drzwi do maksymalnie czterech apartamentów. Ogromne okna w Aurze są z aluminium. Apartamenty posiadają także ogrzewanie podłogowe oraz wideofony z możliwością połączenia ze smartfonami. W wielu lokalach zaplanowano dwa balkony.
W budynku znajdzie się także monitorowana, podziemna hala garażowa, pokój majsterkowicza oraz rowerownia. Powstanie też staw, będący zbiornikiem retencyjnym oraz plac zabaw dla dzieci.
- Jeśli zapewnimy dość zieleni, tak jak robimy to w przypadku Aury, mamy szansę trwale zmienić oblicze miast. Zamiast wysp ciepła, możemy tworzyć budynki regulujące wilgotność i temperaturę powietrza zarówno wewnątrz, jak i w najbliższym ich otoczeniu. Taka architektura przyczynia się do poprawy estetyki okolicy oraz realnie wpływa na warunki życia poprzez korzystny mikroklimat – mówi Robert Konieczny, autor projektu.
Wizualizacje przygotowała poznańska pracownia Little Moon 3D Studio.
- Więcej o:
Koniec z betonowymi miastami. Miejscy ogrodnicy wkraczają do akcji!
Wiszące ogrody po polsku. Drzymały 27 w Poznaniu
Farmy w wieżowcu, czyli sposób na miejskie ogrodnictwo
Żyjące fasady budynków
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach