Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W samym centrum Rzeszowa powstanie biurowiec CORNER POINT

Mat. prasowe / red. WG

W ścisłym centrum Rzeszowa, przy jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, powstanie biurowiec CORNER POINT. Po trwających prawie 5 lat procedurach administracyjnych i projektowych, biurowiec spod kreski pracowni MWM Architekci uzyskał wreszcie pozwolenie na budowę.

Biurowiec CORNER POINT w Rzeszowie. Proj. MWM Architekci
Biurowiec CORNER POINT w Rzeszowie. Proj. MWM Architekci
Wiz. mat. MWM Architekci

Zaprojektowany przez rzeszowską pracownię MWM Architekci biurowiec CORNER POINT powstanie w samym sercu Rzeszowa - u zbiegu ulic Cieplińskiego i Zygmuntowskiej. Będzie pierwszym w mieście biurowcem klasy A, certyfikowanym na poziomie LEED GOLD. Na sześciu nadziemnych kondygnacjach znajdzie się ok. 6000 m2 biur. Pod budynkiem zaprojektowano 2 kondygnacje podziemnych garaży i stanowiska postojowe dla rowerów.

Procedury administracyjne i projektowanie trwały łącznie prawie 5 lat. Ze względu na skomplikowane sąsiedztwo i konieczność przebudowy istniejącej infrastruktury, bryła budynku uległa zmianie w stosunku do poprzednio prezentowanych koncepcji. Architekci mają nadzieję, że CORNER POINT stanie się kolejnym po pomniku i okrągłej kładce, symbolem miasta, które w ostatnich latach zaliczyło niespotykany skok ekonomiczny, za którym niestety nie nadąża poziom rzeszowskiej architektury.

Charakterystyczną cechą zabudowy śródmiejskiej jest jej intensywność i zwarty charakter. Ulice mają ciągłe pierzeje tworzone przez stykające się ze sobą fasady sąsiednich budynków, pochodzących z różnych, często odległych od siebie epok. Taka praktyka budowania miast stosowana była z powodzeniem jeszcze w latach 50-tych XX w. Od lat 60-tych to tradycyjne podejście porzucone, zostało pod wpływem modernistycznych teorii, które skupiały się bardziej na  pojedynczych budynkach, kosztem spójności tkanki miejskiej pojmowanej jako jeden, spójny i połączony ze sobą system. W Polsce to negatywne zjawisko nałożyło się dodatkowo na szkody materialne będące skutkiem działań wojennych prowadzonych na naszym terytorium w latach 1939 – 1945, skutkiem których przestrzeń polskich miast charakteryzuje się ubytkami, niedorozwojem tkanki miejskiej i wysokimi kosztami infrastruktury związanymi z rozproszeniem zabudowy. Porażające jest to, że tych podstawowych prawd często nie rozumieją polskie służby urbanistyczne i konserwatorskie, a obowiązujące przepisy dotyczące nasłonecznienia czy przesłaniania w zasadzie skutecznie uniemożliwiają budowanie dobrej, zgodnej z naturą człowieka przestrzeni. Staraliśmy się tym projektem uporządkować i uzupełnić przestrzeń miejską, choćby w niewielkim zakresie sąsiadującym z planowaną inwestycją. Zależało nam na przywróceniu ciągłości pierzei wzdłuż ulic, uzupełnieniu rozerwanej tkanki miejskiej, właściwym domykaniu narożników zabudowy i tworzenia wartościowych przestrzeni publicznych. 

mówi Maciej Łobos z MWM Architekci

Pracownia MWM Architekci odpowiada również za projekt wnętrz budynku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na wiosnę 2025 r

    Więcej o:

Skomentuj:

W samym centrum Rzeszowa powstanie biurowiec CORNER POINT