Najwyższy budynek w Polsce
Polska rozwija się zarówno w przenośni, jak i w dosłownym tego słowa znaczeniu. Z roku na rok coraz więcej drapaczy chmur zdobi panoramy polskich miast, a jednym z nich jest Varso Tower.
Najwyższy budynek w Polsce - rekord został pobity
Do tej pory najwyższym budynkiem w Polsce, był Pałac Kultury i Nauki. Nowopowstały wieżowiec Varso Tower o wysokości 310 metrów, znalazł się nie tylko na szczycie listy najwyższych budynków w Polsce, ale także w UE
Znajdujący się na warszawskiej Woli wieżowiec Varso Tower oficjalnie został najwyższym budynkiem w Polsce pod względem wysokości do dachu. Budynek znajduje się u zbiegu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II ma wysokość 230 metrów. Na jego szczycie zamontowana została iglica, która sprawia, że warszawski biurowiec ma łączną wysokość 310 metrów. Tym samym Varso Tower stał się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.
Do tej pory najwyższym budynkiem w Warszawie, a także w Polsce, był Pałac Kultury i Nauki, który został oddany do użytku w lipcu 1955 roku. Jego wysokość wraz z iglicą wynosi 237 metrów. Od ponad 60 lat żaden wybudowany w Polsce wieżowiec nie przekroczył wysokości Pałacu Kultury i Nauki, choć niektóre były mu bliskie. Najwyższe budynki, takie jak na przykład Warsaw Spire wybudowany w 2016 roku ma wysokość 220 metrów (180 metrów do dachu), czy Warsaw Trade Tower.
Varso Tower oficjalnie wyprzedził swoich sąsiadów w centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz budynek mieszkalny Złota 44 (192 metry), a także obecnego lidera w tej kategorii – Sky Tower z Wrocław (206 metrów). Sama iglica ma 80 metrów wysokości, co oznacza, że jest prawie czterokrotnie wyższa od Kolumny Zygmunta, która stoi na warszawskim Placu Zamkowym, a także 30 metrów wyższa niż polski stadion narodowy.
Mierzący 310 metrów budynek, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Foster + Partners. Obecnie przewyższa jeden z najwyższych budynków UE - poprzedniego rekordzistę Commerzbank Tower we Frankfurcie.
Tarasy widokowe
Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajduję się taras widokowy, a bezpośrednio pod nimi trzypiętrowa restauracja i bar z widokiem na miasto. Ze szczytu budynku widać nie tylko okolicy dworca centralnego, ale pełną panoramę miasta. Bryłę budynku zdobią ręcznie wykonane mozaiki, nawiązujące do historii Warszawy, wykonane z 1800 tysięcy ruchomych płytek. Budowa trwała sześć lat i została ukończona oficjalnie w 2022 roku. Na 7 tysiącach metrów kwadratowych zlokalizowane są lokale usługowe, a także galeria handlowa. Varso Tower jest częścią większego kompleksu, na który składają się dwa mniejsze sąsiadujące ze sobą budynki. Ponadczasową, smukłą bryłę Varso Tower urozmaicają pionowe stopnie w górnej części, a podział elewacji dodaje mu lekkości i elegancji.
Varso Tower - ekologiczny budynek
Nowoczesne centrum handlowe jest zbudowane z uwzględnieniem szeroko rozumianej ekologii i zgodnie z europejskimi założeniami zielonego ładu. Inspiracja architektoniczna przypomina struktury kryształu kwarcu. W skład kompleksu wchodzi 16 drzew, posadzonych na 206-metrowym tarasie, co czyni go najwyższym ogrodem w Warszawie. Budowa Varso przewidywała też rozmieszczenie zieleni wewnątrz budynku. Wysokie drzewa rosną także w przestronnym, wysokim na 10 metrów lobby.
W budynku pracować będzie mogło nawet 12 tys. osób. W garażu wieżowca jest 1100 miejsc na samochody, 750 na rowery i 80 na motocykle. Biura w wieży wynajęły już takie firmy jak Box (16 tys. mkw.), renomowana kancelaria prawnicza CMS (7,5 tys. mkw.) i Greenberg Traurig (5 tys. m kw.). Powierzchnię biurową wynajęła też Orsted - duńska firma z dziedziny energii wiatrowej. W Varso Place pracownicy Orsted Poland zajmą ponad 3800 m kw.
Varso Place będzie także siedzibą polskich oddziałów takich firm jak Nvidia, Yves Rocher czy Workday. Środek trzech wieżowców zajmuje pierwszy w Polsce czterogwiazdkowy hotel NYX. Goście NYX, pracownicy biurowi i inni użytkownicy Varso Place będą mogli również skorzystać z bogatej oferty punktów handlowych i usług dostępnych na miejscu - klubu fitness Zdrofit i centrum zdrowia PZU Zdrowie.
- Więcej o:
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?