Underpass w budowie. Willa na tafli stawu od Przemka Olczyka z Mobius Architekci
Underpass, autorstwa Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci, jest obecnie na ostatnim etapie realizacji. Willa położona na tafli stawu, wygląda jakby lewitowała.
Architekt Przemek Olczyk z pracowni Mobius Architekci skutecznie zatarł granice pomiędzy budynkiem i jego wodnym otoczeniem. Nie tylko wykreował nowoczesną przestrzeń do życia, ale też zintegrował ją z przyrodą, tworząc wokół rezydencji wyjątkowy ekosystem.
Underpass: dom na tafli wody
Underpass to rozłożysta willa, która powstaje na otoczonej polami i lasem ponad 8-hektarowej działce w południowo-zachodniej Polsce. Projektant rozłożystą konstrukcję willi o imponującej powierzchni ponad 1500 m kw. osadził na nowo zaprojektowanych stawach. Trzy niezależne zbiorniki są rozmieszczone na różnych poziomach. Technologicznym wyzwaniem był wysoki poziom wód gruntowych. Willa położona na tafli stawu, wygląda jakby lewitowała. Podziemna kondygnacja z parkingiem i pomieszczeniami technicznymi, wycięła miejsce dla pierwszego stawu. Drugi poziom, czyli "zero” z główną przestrzenią mieszkalną, mieści dwa kolejne stawy rekreacyjne, znajdujące się już bezpośrednio w ogrodzie. Innowacyjne technologie oczyszczania wody wykorzystują naturalne procesy związane z roślinnością i złożami mineralnymi, eliminując konieczność stosowania sztucznych substancji chemicznych.
Underpass: podziemny przejazd
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów rezydencji jest podziemny przejazd - underpass - który nadaje nazwę całemu obiektowi. Do zlokalizowanego w nim garażu podziemnego prowadzą dwie drogi. Jedna, wzdłuż zbiornika wodnego, przypomina most, harmonijnie wpisany w główne linie architektonicznej koncepcji. Podążając kładką między dwoma brzegami stawu, można również dotrzeć do głównego wejścia, usytuowanego na parterze budynku. Druga droga to tzw. trasa robocza, dedykowana autom terenowym.
Underpass: połączone światy
Architektura Underpass składa się z prostopadłościennej bryły w kształcie litery L, dopełnionej rozległymi tarasami i kładkami. Ponad 200 metrów kwadratowych panoramicznych okien, sprawia, że przestrzeń wewnętrzna przenika przez budynek, łącząc go z otoczeniem. Równinny charakter krajobrazu urozmaicają ukształtowane pagórki, które można oglądać z pomieszczeń widokowych na dachu.
Projekt Underpass, obecnie na ostatnim etapie realizacji, ma zakończyć się w drugiej połowie 2024 roku.
- Więcej o:
Dobrze odrodzony, czyli przebudowa przedwojennego domu na Żoliborzu Oficerskim
Willa jak kosmiczna stacja badawcza. Nowy projekt Mobius Architekci
Dune House projektu Mobius Architekci
Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk