Wieża obserwacyjna niemieckiego poligonu torpedowego wystawiona na sprzedaż. Co czeka obiekt w Juracie na Zatoce Puckiej?
Wieża, położona położona ok. 1 km od końca molo w Juracie, to pozostałość dawnego kompleksu badawczego Hexengrund. Tajemniczy obiekt wystawiono właśnie na sprzedaż za 5 milionów złotych. Kilka lat temu MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci przygotowali koncepcję rozbudowy tego obiektu.
Pod koniec 2023 roku agencja nieruchomości White Wood, wystawiła wyjątkową ofertę - wieżę obserwacyjną na Zatoce Puckiej, należącą do dawnego kompleksu badawczego Hexengrund. Prowadzono tam badania nad doskonaleniem torped w trakcie II wojny światowej. To budynek jednokondygnacyjny, o powierzchni 70 m.kw, położony ok. 1 km od końca molo w Juracie.
Torpedownia w Juracie czy wieża?
Chociaż obiekt na Zatoce Puckiej nazywany jest "torpedownią", tak naprawdę jest wieżą obserwacyjną. Budynek powstał w 1942 roku. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wybudowali 2 środki badawcze w Gdyni (wtedy Gotenhafen) - na Babich Dołach i Oksywiu. Testowano tam torpedy F5B przeznaczone dla U-bootów i samolotów wojskowych. Pociski lądowały na płytkich wodach Zatoki, w okolicy Jastarni i Juraty. Obserwowano je z 3 wież ( dwóch w okolicach Juraty i jednej w okolicach Jastarni), z których tylko dwie pozostały do naszych czasów. W latach 90. jedna z wież, należąca wówczas do Urzędu Morskiego wieża w Juracie trafiła w ręce prywatne. Dziś wieża znów jest na sprzedaż.
Jak można przeczytać na stronie agencji White Wood: " (..)Mury czy stropy obiektu są całe, a na ścianach wciąż można podziwiać oryginalną cegłę z lat 40. XX w. Zachowały się też drobne elementy zniszczonej stolarki okiennej czy okuć z epoki".
Jaka przyszłość wieżę na środku Zatoki Puckiej?
Dawna wieża obserwacyjna niemieckiego poligonu torpedowego, wystawiona jest na sprzedaż za 5 mln. złotych. Poprzedni właściciele w 2009 roku uzyskali pozwolenie na rozbudowę obiektu od Ministra Infrastruktury (wraz z postanowieniami Ministra Obrony Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Gospodarki). Wyrażono zgodę na wzmocnienie fundamentów wieży, rozbudowę budynku i postawienie bezpośrednio przy obiekcie pomostu dla małych łodzi.
W 2015 roku koncepcję rozbudowy obiektu opracowała pracownia MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci. Postanowili oni wykorzystać istniejący kształt budynku i nałożyć na niego drugą, identyczną, tyle że odwróconą do góry nogami bryłę. Z obiektu mogliby korzystać zarówno turyści, jak również miłośnicy sportów wodnych czy pracownicy naukowi zajmujący się badaniami morza.
Więcej o tym projekcie przeczytacie tu>>
Budowla na środku zatoki, do której można się dostać jedynie łodzią zdaje się mieć niesamowity potencjał. W odległości 500 m znajduje się wrak łodzi podwodnej ORP Groźny i druga torpedownia – pozostałość tego samego kompleksu.
Niewątpliwie, nowi właściciele, którzy gotowi będą wydać 5 mln złotych, otrzymają obiekt wyjątkowy. Czekać będzie na nich mnóstwo formalności, ale być może efektem będzie jeden z ciekawszych obiektów turystycznych na polskim wybrzeżu? Czas pokaże!
- Więcej o:
Superkomputer ukryty w bunkrze. Centrum Kompetencji STOS w na Politechnice Gdańskiej projektu Arch-Deco
Prora na wyspie Rugia. Jak gigantyczny nazistowski ośrodek wypoczynkowy stał się luksusowym apartamentowcem
Niedaleko Drawska Pomorskiego stoi spichlerz zaprojektowany przez Waltera Gropiusa
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach