The Spiral w Nowym Jorku. Wieżowiec z tarasami od BIG
Wieżowiec The Spiral, projektu Bjarke Ingels Group, powstał w dzielnicy Hudson Yards w Nowym Jorku. Urzeka nowoczesnym minimalizmem i nowatorskimi rozwiązaniami fasad.
The Spiral stanął przy West 34th Street, przy skrzyżowaniu High Line i Hudson Boulevard, na nowej zachodniej granicy Manhattanu. Wieża to bezprecedensowe dzieło architekta skoncentrowane na człowieku.
The Spiral: nie tylko biura
Projekt wieży powstał we wrześniu 2016 roku. W styczniu 2021 roku na budynku zawisła wiecha, a rok później wprowadzili się pierwsi najemcy. Wieżowiec, zaprojektowany przez BIG we współpracy z Adamson Associates i inżynierem konstrukcyjnym WSP Singerem Seinuka, ma 66 pięter (306 metrów wysokości) i 265 000 mkw. powierzchni. Budynek mieści biura i przestrzeń eventową.
Na niektórych piętrach znajdują się pomieszczenia o podwójnej wysokości. Istnieje także możliwość połączenia sąsiednich pięter wielką klatką schodową, co stanowi alternatywę dla wind i zachęca do interakcji między współpracownikami. Z kolei na ostatnim, 66. piętrze mieści się przestrzeń, w którym pracownicy mogą się spotykać na mniej formalnych zebraniach. Tam też znajduje się taras, oferujący zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki na miasto oraz restauracja prowadzona przez Erika Ramireza i Juana Correę.
Przeczytaj także: Bjarke Ingels - na czym polega fenomen założyciela BIG?>>
The Spiral: przyroda na każdym piętrze
Spiral wyznacza nowy standard w miejscu pracy, gdzie przyroda staje się integralną częścią środowiska pracy. Wieża zapewnia światło, świeże powietrze i dostęp do przestrzeni zewnętrznej, poprawiając zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Na każdym piętrze znajduje się wyjście na zielony taras, który owija budynek spiralną wstęgą, stopniowo zwężającą się ku górze. Spiralny łańcuch przestrzeni rekreacyjnych i tarasów rozpoczyna się przy głównym wejściu – na rogu 34th Street i Hudson Boulevard.
Posadzone na tarasie drzewa, trawy i kwiaty i winorośl sprawiły, że latem wieża przypomina wysoką na 300 metrów winorośl. Większość gatunków roślin pochodzi z prerii amerykańskiej, co czyni je odpornymi na wysokie temperatury, wiatry i susze. W miarę wznoszenia się budynku pojawiają się wyższe krzaki i kwiaty kwitnące nawet zimą. Najwyższa część spiralnego tarasu została obsadzona drzewami kwitnącymi już w lutym oraz bluszczem angielskim i bostońskim. Paleta roślin jest inna z każdej strony budynku w zależności od orientacji słońca, odporności na działanie promieni słonecznych i wiatry o dużej prędkości.
System gospodarki wodnej zbiera nadmiar wody deszczowej w celu jej uzdatnienia i redystrybuowania w całym warstwowym krajobrazie, pozwalając zaoszczędzić miliony litrów wody rocznie.
Przeczytaj także: Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]>>
The Spiral: odniesienia do przeszłości
Panelowa fasada pozwala przechodniom zajrzeć do przestronnego lobby. Jest ono ozdobione dziełami sztuki holenderskiego studia DRIFT. Samo lobby jest wykończone siedmioma różnymi metalami, co nawiązuje do dziedzictwa przemysłowego dzielnicy Hudson Yards (znajdowały się tu magazyny i park maszynowy kolei Long Island Railroad), i prefabrykowanymi deskami betonowymi. Natomiast schodkowa forma budynku jest odniesieniem do klasycznych drapaczy chmur w kształcie zigguratu Nowego Jorku takich jak Empire State Building i Rockefeller Center.
W marcu 2023 roku budynek zdobył nagrodę CoStar Impact Award za najlepszą inwestycję komercyjną w regionie Nowego Jorku.
- Więcej o:
Pracownia BIG Architects Bjarke Ingelsa zaprojektowała muzeum zegarków Audemars Piguet w Szwajcarii. Już wkrótce otwarcie!
Downtown Brooklyn - BIG i WXY przedstawili projekt kolorowej, przyjaznej mieszkańcom dzielnicy
Woven City - w Japonii powstaje miasto przyszłości. To projekt BIG dla koncernu Toyota
The Twist od BIG już otwarty - pawilon jak nowoczesna rzeźba
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch