Teatr Letni w Szczecinie według projektu Flanagan Lawrence. Ruszył przetarg na przebudowę i rozbudowę obiektu
Teatr Letni w Szczecinie im. Heleny Majdaniec zostanie przebudowany. Miasto ogłosiło niedawno przetarg na przebudowę i rozbudowę tego imponującego, powstałego w latach 70. obiektu. Projekt przygotowało biuro Flanagan Lawrence z Londynu.
Teatr Letni w Szczecinie im. Heleny Majdaniec to jeden z największych amfiteatrów w Polsce. Zlokalizowany jest on w Parku Kasprowicza, na naturalnej skarpie przy jeziorze Rusałka. Pierwszą, drewnianą scenę parkową zbudowano tu w latach 30. XX wieku. Na początku lat 70. Społeczny Komitet Budowy Parku Kultury i Wypoczynku w Szczecinie, podjął decyzję o budowie tu amfiteatru "z prawdziwego zdarzenia", który przyćmiłby nawet Operę Leśną w Sopocie.
Oryginalny, nowatorski projekt przygotował Zbigniew Abrahamowicz. Znakiem rozpoznawczym, otwartego w 1976 roku amfiteatru został ogromny łuk. Nawiązuje on formą do Gateway Arch w Saint Louis, autorstwa Eero Saarinena. Nie zrealizowano zaprojektowanego przez Abrahmowicza zadaszenia. Pojawiło się ono dopiero przy okazji remontu obiektu w 200 roku.
W sierpniu 2015 roku Prezydent Miasta Szczecin ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przebudowy Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie. Zwyciężył projekt londyńskiego studia Flanagan Lawrence.
Praca ta otrzymała I nagrodę za świadomą - co do konstrukcji i wymagań użytkowych -budowlę, która z jednej strony poprzez skalę, kształt oraz materiał będzie właściwie funkcjonowała w istniejącej przestrzeni parkowej, a z drugiej (z tych samych powodów) daje szansę na wyjątkową jakość - zarówno jako część założenia ogrodu miejskiego, jak i niezależny obiekt na jego tle.
Projekt Flanagan Lawrence przewiduje unowocześnienie obiektu i ulepszenie jego akustyki, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznych elementów obiektu. Pojawi się nowy dach, którego konstrukcja opata zostanie na niezależnej od żebetowego łuku, krzywoliniowej kratownicy. Z tyłu sceny pojawią się przezroczyste ekrany, dzięki którym jezioro Rusałka będzie tworzyło malowniczą, naturalną scenografię. Zostanie przebudowana widownia, a amfiteatr wzbogaci się o nowe obiekty (kasy, kawiarnię, toaletę i zaplecze sceny).
Koncepcja przebudowy Teatru Letniego została nominowana do nagrody World Architecture Festival 2016 w kategorii – projekty przyszłości. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu na przebudowę i rozbudowę obiektu, mogą składać oferty do 23 stycznia 2020 roku, do godziny 11.
Skomentuj:
Teatr Letni w Szczecinie według projektu Flanagan Lawrence. Ruszył przetarg na przebudowę i rozbudowę obiektu