Teatr Kamienica w Warszawie. Miejsce z duszą w kamienicy z początku XX wieku
Teatr Kamienica mieści się w zabytkowym budynku przy al. Solidarności w Warszawie. Dziś ma trzy sceny: Orla, Elitarna, Piwnica Warsza oraz dwie sale restauracyjne: Kolumnowa i Butelkowa.
Teatr Kamienica założył i prowadzi Emilian Kamiński wraz z żoną Justyną Sieńczyłło. Poszukiwania odpowiedniego miejsca Kamiński rozpoczął w 2000 r. Gdy już wybrał zabytkową kamienicę, przez 5 lat zbierał fundusze i materiały niezbędne do zrealizowania inwestycji. Teatr Kamienica otwarto 27 marca 2009 roku, podczas Międzynarodowego Dnia Teatru.
Warszawa Teatr Kamienica - miejsce pełne wspomnień
Pięciopiętrowy budynek przy al. Solidarności 93 (przedwojenny adres to Leszno 13) został zbudowany w 1910 roku. Należał do bogatego żydowskiego handlarza skórą, Miszy Roga, który stracił go na rzecz skarbu państwa, przegrywając zakład na wyścigach konnych na Służewcu. W czasie II wojny światowej w latach 1940–1942 w kamienicy mieścił się Urząd do Walki z Lichwą i Spekulacją dzielnicy żydowskiej. Dom został zniszczony w czasie wojny, ale po 1945 r. odbudowano go, obniżając o jedno piętro (dziś ma cztery) i likwidując ozdobną fasadę. Z dawnego wystroju zachowały się kafelki marki Villeroy&Bosh w piwnicy i przy bramie teatru, a także jeden kamienny karzeł, który wraz z trzema innymi, miał zatrzymywać dorożki przed wjazdem na podwórko kamienicy. W jednej z sal Teatru Kamienica zachował się otwór, w którym przechowywano żydowskie narzędzia liturgiczne.
Emilian Kamiński, warszawiak od siedmiu pokoleń, chciał stworzyć teatr przywołujący wspomnienia starej Warszawy. Kamienica przy al. Solidarności była dla niego miejscem wymarzonym. Wraz z żoną zaczynali od jednej sceny, dziś mają ich kilka, a łączna powierzchnia pomieszczeń w Teatrze Kamienica wynosi ok. 2 tys. m. kw.
Teatr Kamienica – scena Orla
To największa sala teatru, ma 450 m. kw., a foyer to dodatkowe 150 m. kw. Scena ma 12 m x 4,5 m x 0,4 m i może być dowolnie ustawiana, tak samo jak krzesła czy stoły. Scena Orla idealnie nadaje się do organizacji dużych imprez firmowych, bez problemu zmieści się w niej nawet 400 osób. Do dyspozycji gości jest także: bar, palarnia, garderoby i szatnia. Scena Orla jest połączona poprzez foyer z salami restauracyjnymi. Można też z niej do Piwnicy Warsza.
Teatr Kamienica – scena Piwnica Warsza
Jej ściany zdobią cegły i unikatowe instrumenty ze zbiorów Emiliana Kamińskiego. To w niej znajduje się ponad stuletnia posadzka Villeroy&Boch. Sala ma 150 m. kw. i może pomieścić do 100 osób. W trakcie eventów udostępniony jest barek oraz kameralna sala VIP.
Teatr Kamienica - scena Elitarna
Choć zajmuje 270 m. kw., panuje w niej kameralny nastrój – budują go przede wszystkim malowidła na ścianach. Nieduża scena jest usytuowana blisko widzów, dzięki czemu występujący mogą wejść w interakcję z gośćmi. W sali można zorganizować spotkanie 115 osób. Scena Elitarna jest przygotowana do nagrań studyjnych, a na salę prowadzi niezależne wejście. Do dyspozycji gości jest też bar i salka z miejscami przy stolikach.
Teatr Kamienica – duch starej Warszawy
W marcu 2013 roku, z okazji czwartych urodzin Teatru Kamienica, przed budynkiem stanął zabytkowy tramwaj, tzw. berlinka. W samym zaś teatrze można podziwiać makietę przedstawiającą fragment śródmieścia Warszawy z sierpnia 1939 r. Prace rozpoczęły się jesienią 2012 roku. Makieta budowana była na podstawie archiwalnych zdjęć, planów lotniczych, map, pocztówek i wspomnień. Miniaturowe miasto (ok. 21 m.kw.) składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia Pałac Saski wraz z fragmentem ogrodu, Pałac Kronenberga, plac Małachowskiego z budynkiem Zachęty i kościołem św. Trójcy. Na drugiej znalazły się kamienice między ulicami Królewską a Kredytową. Trzeci segment to okolice ulic Szkolnej i Marszałkowskiej.
Teatr Kamienica powstał z marzeń dwojga aktorów (zarówno Emilian Kamiński, jak i Justyna Sieńczyłło byli już znanymi aktorami). Ale jest czymś więcej niż miejscem wystawiania sztuk. Przy al. Solidarności odżywa duch Paryża Północy, jak kiedyś nazywano Warszawę. Oglądając przedstawienie lub uczestnicząc w evencie, możemy go poczuć.
- Więcej o:
Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu przeszedł metamorfozę. Wygląda świetnie!
Królewski Teatr Narodowy w Londynie - kontrowersyjny brutal [IKONY ARCHITEKTURY]
Teatr Letni w Szczecinie według projektu Flanagan Lawrence. Ruszył przetarg na przebudowę i rozbudowę obiektu
Amfiteatr na Służewcu od pracowni mode:lina [WIEŚCI Z BUDOWY]
Tak będzie wyglądała nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zwyciężył projekt Atelier Loegler Architekci
Teatr Miejski w Gdyni czeka przebudowa. Zwyciężył projekt WXCA
100-letni teatr zmienili w księgarnię. Jest wyjątkowa
Metamorfoza betonowego amfiteatru na osiedlu z wielkiej płyty